Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) se svým maďarským protějškem Gordonem Bajnaiem (9. září 2009)

Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) se svým maďarským protějškem Gordonem Bajnaiem (9. září 2009) | foto: ČTK

Premiéři Maďarska a Slovenska přijali společný program proti extremismu

  • 15
Slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský protějšek Gordon Bajnai přijali jedenáctibodové prohlášení, které má zmírnit napětí mezi oběma státy. Předsedové vlád se dohodli na vytvoření společné rady pro spolupráci či společné komise, která bude bojovat proti rostoucímu extremismu. Setkání provázela menší demonstrace.

"Obě země se zavázaly, že se budou snažit eliminovat extrémistická hnutí, která ohrožují naše mírové soužití," řekl maďarský premiér podle serveru Pravda.sk. Politici se v příhraničním městě Szécsény také dohodli, že zřídí společnou komisi, která se bude zabývat společným postupem obou států v boji s extrémismem.

Státníci se dotkli i sporného jazykového zákona. Bajnai k tomu poznamel, že se bude řídit doporučeními Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ta už dříve uvedla, že v kontroverzním zákonu nevidí problém.

Fico svého kolegu ujistil, že norma neomezuje používání jazyků národnostních menšin. "Postavení a práva příslušníků národnostních menšin, včetně maďarské národnostní menšiny, odpovídají evropskému standardu," řekl Fico.

Politici vytvoří společnou radu

Premiéři se také usnesli, že vznikne společná rada pro spolupráci mezi Maďarskem a Slovenskem. Tento nepolitický orgán by podle serveru Pravda.sk měl pomoct při rozvoji vztahů obou zemí. V souvislosti s radou vznikne i peněžní fond, který by mě financovat stipendia a kulturní a sportovní akce, které posilují vztahy mezi Maďary a Slováky.

Fico svého maďarského kolegu pozval na Slovensko a navrhl, že by se mohli setkat v Komárnu.

Před zámkem, kde rokovali premiéři, se sešlo několik desítek demonstrantů a někteří byli oblečení v uniformách Maďarské gardy. Na pořádek ale zároveň dohlíželi policejní těžkooděnci a místo jednání bylo obehnané kovovými zátarasy.

I když byla demonstrace pokojná, tak oba premiéři raději vešli do zámku bočním vchodem. Kromě desítek televizních štábů čekaly na výsledek jednání i místní zvědavci. Za úspěch jednání se ve františkánském kostele modlilo 300 lidí.

Maďaři čekali omluvu, ukázal průzkum

Průzkum v dnešním vydání maďarského deníku Népszabadság ukázal, že setkání premiérů podporuje 87 procent Maďarů, 83 procent lidí ale doufá, že se Slovensko oficiálně omluví za nevpuštění maďarského prezidenta Lászlo Sólyoma na území Slovenska.

Maďarský prezident se chtěl 21. srpna - v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa, na němž se podílela i maďarská armáda - zúčastnit v Komárně odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Na hranicích ho ale zastavila diplomatická nóta. - více čtěte zde

Svár ještě zjitřil nový jazykový zákon. Na Slovensku, kde žije asi desetiprocentní maďarská menšina, se musí od 1. září mluvit na úřadech a v oficiálním styku slovensky, ve slovenštině musí být také veřejné tabule či reklama. - o slovenském jazykovém zákonu si více přečtěte zde

Za prohřešky budou od ledna hrozit pokuty až 5 tisíc eur (přes 127 tisíc korun). Ve své mateřštině mohou příslušníci menšin s institucemi komunikovat jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video