Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Encefalitidy je letos rekordně mnoho, klíšťata udeří opět na podzim

  • 58
Hygienici evidují v Česku zatím nejvíc případů klíšťové encefalitidy za posledních deset let. Nakažených touto nemocí bylo k poslednímu červenci 287, což je téměř o padesát případů více než loni za stejnou dobu. Na podzim má přijít druhá vlna vysokého výskytu klíšťat. Jak silná bude, záleží především na počasí.

Počet nemocných k 30. 7. 2009

Klíšťová encefalitida:

2009 - 287

2008 - 238

2007 - 205

2006 - 184

2005 - 137

Lymeská borelióza:

2009 - 1 583

2008 - 1 663

2007 - 1 493

2006 - 1 255

2005 - 1 166

Zdroj: Epidat

"Případů encefalitidy máme opravdu hodně. Podobnou situaci jsme ale očekávali, zima byla pro klíšťata poměrně příznivá, a hodně jich tedy mohlo přežít," popsala iDNES.cz primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Na klinice se podle Roháčové lékaři letos setkali už několikrát se závažným průběhem onemocnění. "Už jsme zde letos měli případy s postižením mozkového kmene, což jsou ty nejtěžší formy. Je při nich ohrožen i život," uvedla Roháčová.

Nemocní musí být v takových případech hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče, někdy skončí i na umělé plicní ventilaci. Následkům onemocnění letos zatím nikdo nepodlehl.

Lékaři nedokážou předem odhadnout, u koho se onemocnění projeví vážněji. Záleží to například na obranyschopnosti organismu, množství viru v krvi nebo fyzické námaze během onemocnění. Nemoc může mít i trvalé následky, nejčastěji jsou to obrny nebo poruchy sluchu.

Druhý vrchol přijde na podzim

Sezóna klíšťat má vždy dva vrcholy, na jaře a začátku léta a na podzim. Nejvíce klíšťat bývá každoročně v červnu a červenci, letošní rok není výjimkou. "Naopak v srpnu letos skoro žádná klíšťata nebyla, v přírodě byly jenom larvy a ojediněle nymfy. Larvy většinou encefalitidu a lymeskou boreliózu na dospělé nepřenášejí," popsala iDNES.cz vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Dagmar Hulínská.

Počet případů encefalitidy

2008 - 633

2007 - 546

2006 - 1 029

2005 - 643

2004 - 507

2003 - 606

2002 - 647

2001 - 633

2000 - 719

1999 - 490

Zdroj: Epidat

Larev ale bylo v přírodě hodně a během podzimu by postupně měly metamorfovat v nymfy a dospělce, kteří jsou hlavními přenašeči nemocí. "Pokud bude vlhko a teplo, jistě se klíšťata objeví ve větším počtu," sdělila Hulínská.

Nedá se ale úplně přesně odhadnout, kolik případů onemocnění letos bude. Záleží především na počasí. "Navíc infekce se v těle rozvíjí poměrně dlouho. I během srpna se mohli u lékaře objevit lidé s erytémem (zarudnutí kůže způsobené zánětem, pozn. red.), kteří se nakazili třeba v červnu," upozornila Hulínská.

Infikovanost klíšťat ale podle ní nebyla extrémně vysoká. V oblastech, které jsou kritické pro lymeskou boreliózu, byla na jaře infikovaná zhruba pětina klíšťat. Klíšťata infikovaná lymeskou boreliózou se nacházejí především v povodí velkých řek, v okolí Brna, Polabí a na Vysočině.

Případů encefalitidy bývá nejvíce v oblasti jižních Čech, u Českých Budějovic a Tábora, dále v Chomutově, Ústí nad Labem, na Vysočině a u Olomouce.

Klíšťatům se daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Hodně jich je také ve spadaném listí.

Očkovaných Čechů je stále málo

Ročně se v Česku nakazí na pět set lidí klíšťovou encefalitidou. Proti onemocnění existuje očkování, které se dá aplikovat v průběhu celého roku. V Česku je ale proočkovanost výrazně nižší než jinde v Evropě. Očkování má asi 17 procent lidí, v sousedním Rakousku je naočkovaných téměř devadesát procent populace a případů encefalitidy tam lékaři registrují minimum.

"Obecně u nás proočkovanost vysoká není. Mají o něj zájem třeba ti, kteří nemoc sami prodělali, uvědomují si její následky a chtějí, aby byla chráněná i jejich rodina," popsala Roháčová.

Proti druhému onemocnění přenášenému klíšťaty, borelióze, vakcína neexistuje, nemoc je ale méně závažná. Ročně se jí nakazí kolem tří a půl tisíc lidí.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Lidé se mohou nechat naočkovat buď ve zdravotních ústavech, nebo u svého praktického lékaře. Ten jim vystaví recept, vakcínu si zájemce koupí v lékárně a lékař ji aplikuje. V očkovacích centrech jsou vakcíny skladem přímo v lednicích.
Základní očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. Další přeočkování se řídí podle druhu vakcíny a věku očkované osoby. Ideální čas pro zahájení očkování je podzim nebo zima, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue