Dalajlama na Tchaj-wanu (30. srpna 2009) | foto: AP

Čína a Tchaj-wan obnovily přímé lety. Kvůli tajfunu a dalajlamovi bez oslav

  • 2
Dneškem počínaje budou Čínu a Tchaj-wan opět spojovat přímé pravidelné lety. Do teď na trase létaly jen chartery. Končí tak šedesátiletý zákaz leteckého spojení, který Peking zavedl po odtržení Tchaj-wanu v roce 1949. Na ostrově je právě na návštěvě tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Obnovení přímých letů je dalším signálem, že vztahy pevniny a ostrova se zlepšují. Ale rozhodně to neznamená, že by Peking pustil Tchaj-wan "z vodítka" - dál ho považuje za svou provincii a nedílnou součást území.

Čínské aerolinie budou létat do osmi míst na Tchaj-wanu a tchajwanské aerolinky vyšlou letadla do 27 měst po celé Číně. Jen během dneška má přes tchajwanskou úžinu přeletět 44 strojů.

Lety bez oslav

Tchaj-wan neuspořádal žádnou oficiální oslavu, neboť stále truchlí za téměř 700 lidí, kteří zahynuli při nedávném tajfunu Morakot.

Peking plánoval oslavy na šesti letištích, ale zrušil je. Důvod? Nynější návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlamy na ostrově.

 Dalajlama přijel v neděli a zůstane čtyři dny. Cesta podle úřadů nemá žádný politický podtext, je čistě náboženská: dalajlama přijel truchlit právě za oběti tajfunu. - čtěte Dalajlama se chystá na Tchaj-wan, Peking zuří

Dalajlama na Tchaj-wanu (30. srpna 2009)

Dalajlama na Tchaj-wanu (30. srpna 2009)

Peking se ale stejně zlobí. Jako pokaždé, když dalajlama někam vyjede. Tibetský mnich je pro něj nebezpečným separatistou, který usiluje o nezávislost Tibetu a podrývá autoritu Pekingu. To dalajlama popírá. Nechci úplnou nezávislost, říká, jen širší autonomii a konec potlačování lidských práv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video