Slavia i Sparta jsou v Evropské lize, další tři české týmy však vypadly

• 549
Fotbalové Česko má dva zástupce v Evropské lize, ale v pohárech další tři ztratilo. Postoupila Sparta se Slavií. Teplice, Olomouc a nečekaně Liberec byly ve 4. předkole vyřazeny. Liberec nezvládl penalty.

Los základní části Evropské ligy se uskuteční v pátek od 13 hodin v Monaku. V osudí budou jen dva české kluby, ač se očekávalo, že by měly být minimálně tři.

O losu

Spartu a Slavii čekají těžcí soupeři

Nejlepší pozici před odvetami totiž měli fotbalisté Liberce, ale dopadli nakonec neslavně.

Liberec - Dinamo Bukurešť: hostující Zica zahrává trestný kop a trefil břevno

Úvodní zápas na hřišti Dinama Bukurešť byl kontumován 3:0 v jejich prospěch, ale druhý duel totálně pokazili. Po výhře hostů 3:0 se prodlužovalo a poté následovaly penalty. V druhé sérii nedal hostující Zicu, ve čtvrté domácí Gecov. Rozstřel dospěl do 10. série, v níž selhal liberecký Liška.

Nečekaně měli problémy slávisté, ač v prvním duelu doma Crvenu Zvezdu zdolali 3:0. Jenže v odvetě v Bělehradě v poločase prohrávali 0:2, když druhý gól dostali do šatny. A  byl hodně kuriózní. Bouřicí fanoušky umlčel až po hodině hry střídající Vlček.

Sparťané se do základní fáze evropského poháru dostali přes Maribor, kde vyhráli už úvodní zápas 2:0. V odvetě na Letné dali branku už ve 3. minutě a trefil se opět Wilfried, střelec z prvního duelu. Sparta pak zápas v pohodě dovedla do vítězného konce, byť hosté měli dvě tři nadějné možnosti.

Teplice měly pro odvetu malou naději a Olomouc téměř žádnou.

A Tepličtí ji v Izraeli proti Hapoelu Tel Aviv málem využili. Minutu před koncem dal Klein vedoucí gól, v tu chvíli potřebovali hosté ještě jeden. Jenže vzápětí domácí vyrovnali, přesto souboj mohl jít prodloužení, ale v nastavení překvapivý centr Verbíře skončil těsně nad. Do základní fáze tak postupuje Hapoel, který o tom rozhodl už před týdnem v prvním duelu v Teplicích vítězstvím 2:1.

on-line

Všechny duely českých týmů minutu po minutě

Olomouc úvodní utkání v Anglii prohrála 0:4, teoretickou naději jí vylepšil zákrok hostujícího Hibberta na unikajícího Petra, po kterém byl hráč Evertonu vyloučen. Ale hosté zápas v pohodě kontrolovali, navíc do půle vstřelili gól. Aspoň čestný úspěch Olomouce zaznamenal v závěru Šultes.