Správci daně za asistence strážníků dnes vymáhali dluhy od chomutovských neplatičů (25. srpna 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Chomutov poprvé vyslal na dlužníky „fyzicky zdatné“ správce daně

  • 643
Chomutovská radnice změnila taktiku boje proti těm, kteří městu dluží za pokuty a poplatky. Už se nespoléhá na soudní exekutory, ale na správce daně, kteří vyrazili za asistence městské policie a zámečníka přímo do bytů dlužníků. Kdo nezaplatil, tomu město zabavilo počítač nebo televizi.

Kolem deváté hodiny ráno vyrazili pracovníci finančního odboru chomutovské radnice oblečení v tričkách s nápisem Správce daně vymáhat dluhy. Jako první dnes zazvonili na byt Evžena Bílého a jeho družky, kde žijí se třemi dětmi od osmi do jedenácti let.

"Dlužím za poplatky za odpad. Chtěl jsem se domluvit na splátkovém kalendáři, v úterý dostanu sociální dávku. Nelíbí se mi proto, že k nám exekutoři vtrhli už dnes, navíc před dětmi, které probudili. Odvolám se," řekl přítomným novinářům Bílý. Městu údajně dluží 840 korun, vymahači v bytě zabavili počítač, televizi a zvukovou stereo soupravu.

Radnice dnešním postupem využila svůj vlastní exekuční titul, který má k dispozici. K jeho praktikování vyzýval Chomutov již na jaře ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Dlužníci tak nedávají tisíce za zákonnou odměnu pro soudního exekutora. "To je vývojový krok dopředu, zachovala se podle našich rad," poznamenal ministr.

"Přistoupili jsme na jiný způsob exekucí, protože stát nám vůbec nepomohl, naopak soud se přiklonil na stranu neplatičů. Proto jsme začali s daňovými exekucemi, které se týkají pokut a dlužených poplatků. Naši exekutoři mají prakticky stejné pravomoci jako exekutoři soudní. Rozdíl je v tom, že soudní exekutor může dosáhnout i na dluhy za nájemné," prohlásila primátorka Ivana Řápková.

Správce daně versus exekutor

Správce daně není exekutor, řídí se jiným zákonem, nemá stejná práva, i když určitá shoda v činnosti obou druhů vymahatelů je. "Zákon správcům daně dává obdobná oprávnění, nikoli rovná. Nemají stejné postavení, jednají podle zákona o správě daní a poplatků," vysvětlil tajemník Exekutorské komory ČR Petr Ustohal. Primárně je zákon určen pro finanční úřady, ale řídí se jím i města v případech, že chtějí vymáhat své pohledávky ze správního řízení.

Během dopoledne se uskutečnily tři exekuce, odpoledne další. Chomutov neprozradil, zda akce dopadla podle představ, ani to, kolik správci daně vymohli. "Jelikož si děláme exekuce sami, jsme vázáni mlčenlivostí," řekl iDNES.cz mluvčí města Tomáš Branda.

Správce daně, na něž si město najalo podle mluvčího fyzicky zdatné zaměstnance, doprovázel zámečník a městští policisté. To pro případ, že by se úředníci do bytu nemohli dostat. "Je to komické, jde přece o výkon samosprávy a ten musí být úměrný a v souladu se sociálním systémem," komentoval poznámku o fyzické zdatnosti úředníků Kocáb.

Radnice dluhy vymáhala pomocí upomínek. Dluhy pak předávala exekutorům. Úspěšná ale nebyla. Třeba rozhodnutí soudu o vystěhování trvalo běžně osm let.

"Ze sociálních dávek si dluhy strhnout nemůžeme. I kdyby takovou dohodu o ztržení pohledávky z dávek dlužníci podepsali, tak je to protizákonné. My jsme tak dřív, když to bylo možné, postupovali. Například u poplatků za odpady. To jsme si mohli před vyplacením dávky strhnout. Ta možnost ale byla zrušena," vysvětluje primátorka důvod, proč magistrát přistoupil k razantnímu řešení. 

Finanční úřad postupuje podle stejného zákona

Stejný předpis, podle kterého postupovala chomutovská radnice, používají i finanční úřady, řekl iDNES.cz mluvčí Finančního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Kotous. Správce daně postupuje podle zákona o správě daní a poplatků. Ten uvádí, že dlužník dostane upozornění o dluhu. Dalším krokem je výzva, aby zaplatil v náhradním termínu. "Až poté následuje jedna z exekučních variant,"uvedl Kotous. Teprvé pak se vydává exekuční příkaz. 

JINÁ TAKTIKA

Lounská radnice bojuje proti dlužníkům prostřednictvím právního zástupce. "Sociálka sdělí, kolik je reálné po dlužníkovi požadovat. V devadesáti procentech se s ním pak domluvíme," řekl iDNES.cz lounský starosta Jan Kerner. "Jde také o to, nenechat vystoupat dluhy tak vysoko," dodal. Louny mají nejvíc nedoplatků na přestupcích. Celkově lidé městu dluží deset milionů. V Chomutově jsou jen na poplatcích a pokutách dluhy ve výši čtyřicet milionů.

"Vlastní exekuce movitých věcí je zpravidla až jedním z dalších kroků," podotýká Kotous. Finanční úřady předtím zkoumají, kde je dlužník zaměstnán nebo jeho bankovní účty. Do terénu správci daně úřadu vyrážejí ve vztahu k dlužné částce.

Pokud chce dlužník dostat zpátky zabavené věci, musí se z dluhů vyplatit. Uhradí dluh, přepravní náklady za převoz věcí do skladu, skladné. "Správce daně vyměří takzvané exekuční náklady, které mu kryjí výdaje spojené s výkonem zabavení věcí," doplnil Kotous.

Exekuce probíhaly v Chomutově i letos v únoru. Tehdy dluhy pro město vymáhal soudní exekutor přímo na úřadě poté, co dlužníci dostali sociální dávky v hmotné nouzi. Takový postup kritizoval ministr pro lidská práva i ombudsman.

Někteří dlužníci se obrátili na soud. Ten krajský v Ústí nad Labem jim dal za pravdu a nařídil exekutorovi zabavené peníze vrátit. Chomutov se proti rozhodnutí chce odvolat, má na to ještě více než měsíc.

Schvalujete způsob, jakým chomutovská radnice vymáhá dluhy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 8. září 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 13026
NE
NE 458
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue