Jižní Korea vypustila svou první raketu, satelit ale netrefil oběžnou dráhu

  • 45
Jižní Korea se zařadila mezi země, které umějí proniknout do vesmíru. Z kosmodromu na jejím jižním pobřeží odstartovala raketa Naro-1 s vědeckým satelitem. Ten nicméně minul správnou oběžnou dráhu. Předešlý pokus o start 19. srpna zmařila technická závada.

Vědecká družice nesená raketou Naro-1 váží sto kilogramů a měla kroužit po nízké oběžné dráze ve zhruba třísetkilometrové výšce nad planetou. Teď už je jasné, že se to nestane - satelit nemá vlastní trysky, aby zkorigoval trajektorii letu.

Není jasné, co přesně se stalo. Raketa podle jihokorejského ministra pro vědu An Bjong-mana pracovala normálně, satelit se oddělil, ale neskončil přesně na stanovené oběžné dráze. Zda se pohybuje dále či blíže Zemi, není zatím zřejmé.

Prezident I Mjong-bak označil vypuštění družice jen za poloviční úspěch. "Musíme pokračovat v úsilí o uskutečnění snu stát se vesmírnou mocností," citovala ho ČTK.

Třiatřicetimetrová raketa Naro-1 je dvoustupňový nosič, přičemž první stupeň na kerosin je ruské provenience a druhý stupeň na pevné palivo už je korejský.

Do budoucna - přesněji do roku 2018 - chce Jižní Korea začít vypouštět do vesmíru satelity zcela vlastními silami. Za dalších sedm let plánuje vyslání sondy k Měsíci.

Naro-1 je trnem v oku komunistické Severní Koreji. Té vadí, že na ni mezinárodní společenství uvalilo sankce poté, co otestovala vlastní raketu. Ostatní státy se obávají, že legenda o satelitu KLDR hrajícím na orbitě budovatelské písně kryje vojenský program balistické střely. - o vypuštění severokorejské rakety čtěte zde

VESMÍRNÝ KLUB

Sovětský svaz (Rusko) - od 4. října 1957 (Sputnik 1)
Spojené státy - od 1. února 1958 (Explorer 1)
Japonsko - od 11. února 1970 (Osumi)
Čína - od 24. dubna 1970 (Dong Fang Hong I)
Indie - od 18. července 1980 (Rohini 1)
Izrael - od 19. září 1988 (Ofeq 1)
Írán - od 2. února 2009 (Omid)
(Jižní Korea - od 25. srpna 2009 (STSAT-2))*

Satelity dokázaly vlastními silami vypustit i Francie a Spojené království (1965 z Alžírska, resp. 1971 z Austrálie), ty ale v programech dále nepokračují. Úspěšné starty ohlásil i Irák (1989) a Severní Korea (1998, 2009), ty ale nebyly potvrzeny.

*) Satelit nedosáhl správné oběžné dráhy.

Zdroj: Wikipedia

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue