Kladivářka Anita Wlodarczyková se svým světovým rekordem

Kladivářka Anita Wlodarczyková se svým světovým rekordem 77,96 metru. | foto: AP

8. den MS: Slováci mají první medaili, kladivářka Wlodarczyková rekord

  • 19
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Slovensko získalo v předposlední den atletického šampionátu první medaili. Postarala se o ni kladivářka Martina Hrašnová, která se výkonem 74,79 ze třetí série vyhoupla na bronzovou pozici. Zlato získala díky světovému rekordu Polka Anita Wlodarczyková. Výkonem 77,96 překonala tři roky starý zápis Rusky Lysenkové.

Šestadvacetiletá Hrašnová se na medailovou pozici vyhoupla díky předposlednímu pokusu, jímž o 56 centimetrů přehodila do té doby třetí Němku Klaasovou. "Že mohu získat medaili, jsem věřila od začátku do konce. Nakonec se to povedlo," radovala se slovenská rekordmanka.

"Jsem spokojená, druhé místo bylo přeci jen trochu daleko. Tuhle medaili chci věnovat oběma svým trenérům a rychle budu volat svému manželovi, který tu dnes nemohl být se mnou," dodala s tím, že už se těší na oslavy. "Medaili oslavím se svým fan clubem, který za mnou přijel."

Hrašnová je po překážkáři Igoru Kováčovi (1997) a kladiváři Liboru Charfreitagovi (2007) třetí slovenskou medailistkou z MS. A také získala bronz.

Německo přesto nemuselo smutnit. Stříbro pro pořadatelskou zemi totiž vybojovala Betty Heidlerová, která se v závěrečné sérii zlepšila až na 77,12, čímž vytvořila německý rekord.

Nic to ovšem nebylo na Anitu Wlodarczykovou. Čtyřiadvacetiletá polská kladivářka potvrdila roli vedoucí ženy letošních tabulek. Ve druhém pokusu hodem dlouhým 77,96 o 16 centimetrů překonala tři roky staré maximum Taťjany Lysenkové.

boltovo třetí zlato

Protože si však při oslavách rekordního pokusu zvrtla kotník, další tři série jen sledovala počínání svých soupeřek. "Byla jsem si docela jistá, že ostatní se mému výkonu nepřiblíží. Tak jsem si dala pauzu, uvedla Wlodarczyková. "Možná je pro někoho světový rekord překvapením, ale už po první sérii jsem tušila, že mohu hodit daleko."

Polka přiznala, že tak v klidu mohla sledovat útok Usaina Bolta na další světový rekord. "Vychutnala jsem si to a jen jsem se těšila na výsledný čas."

Na roposlední pokus se ještě v kruhu objevila. Náčiním hodila někam k 55 metrům, ale pokus úmyslně přešlápla. Wlodarczyková přitom teprve loni hodila poprvé sedmdesát metrů a na olympiádě v Pekingu skončila šestá.

Za svůj rekordní hod dostane 100.000 dolarů, za zlatou medaili dalších 60.000 dolarů. V Berlíně se postarala o třetí světový rekord. Dva předchozí překonal Usain Bolt při sprintech na 100 a 200 metrů.

Zraněnému tyčkaři Hookerovi stačily na zlato dva pokusy

Šampionem ve skoku o tyči se stal Australan Steve Hooker. Přestože do finále nastoupil se zraněním pravého stehna a třísla.

Olympijský vítěz kvůli své indispozici riskoval a poprvé do soutěže zasáhl až na výšce 585 centimetrů, kdy už byly ve hře medaile. Po nezdařeném pokusu musel zareagovat na úspěch Francouze Romaina Mesnila a pokračoval až na další výšce 590, kterou zdolal.

"Věděl jsem, že je to riskantní stragegie. Ale musel jsem to udělat. Ty dva dny mezi kvalifikací a finále jsem měl velké bolesti. Naštěstí se mi tenhle risk vyplatil. Věděl jsem, že když se dostanu přes 585, můžu bojovat o medaili," uvedl Hooker. "Hodně mi pomohli můj lékař, fyzioterapeut a také trenér, kteří mi hodně pomohli."

Steven Hoooker

K dalším pokusům už Hooker nastoupit nemusel, protože francouzský soupeř 590 neskočil. Třetí skončil další Francouz Renaud Lavillenie, který už letos přeskočil šest metrů, ale ve finále se dostal jen přes 580.

Na startu nebyl obhájce titulu Brad Walker z USA, který nenastoupil do kvalifikace kvůli zranění pánve.

Třetí triumf Phillipse v dálce

Soutěž dálkařů opanoval Dwight Phillips. Američan vedl od prvního pokusu výkonem 840 centimetrů. Ve druhé sérii ho sice o sedm centimetrů přeskočil Jihoafričan Mokoena, ale Phillips okamžitě kontroval 854 centimetry.

"Když Godfrey skočil 840, zůstal jsem v klidu. I vzhledem k tomu, že při prvním pokusu jsem se odrazil deset centimetrů před prknem. Byl jsem dnes dobře připraven," liboval si vítěz.

Dwight Phillips má v dálce třetí titul mistra světa

Jedatřicetiletý dálkař tak v Berlíně získal své třetí zlato ze světových šampionátů, předtím triumfoval v letech 2003 a 2005 a také na olympijských hrách v Aténách 2004. "Je to super. Po minulé sezoně si všichni mysleli, že končím. Ale já se dokázal vrátit," dodal.

Neuspěl naopak úřadující světový šampion Irving Saladino. Šestadvacetiletý Panaman, jenž výkonem 863 centimetrů je na druhém místě letošních tabulek, třikrát přešlápl a finále tak pro něj skončilo velmi brzy.

"Nevím, co se dnes stalo. Měl jsem dobrý pocit a byl jsem i dobře připraven. Jsem si jist, že příští šampionát mi vyjde," uvedl Saladino, který neúspěchem v Berlíně končí letošní sezonu. "Letos končím, už žádné skoky."

Štafeta Američanek nedoběhla pro zranění, nové šampionky jsou z Jamajky

V očekávané sprinterské štafetě žen na 4x100 metrů nedošlo k souboji Američanek s Jamajčankami. Obhájkyně titulu z USA nedokončily pro zranění Muny Leeové na třetím úseku rozběh. Zranění rovněž předcházela nepovedená předávka, při níž sprinterka marně za sebou hledala kolík v ruce Alexandrie Andersonové.

"Právě když už chtěla zabrat naplno, něco se přihodilo," řekla Andersonová.

Zranění Muny Leeové nedovolilo Američankám dokončit rozběh na 4x100 metrů.

Leeová s bolestivým výrazem ve tváři začala kulhat a kolík definitivně ztratila. Z dráhy pak musela být odvezena na nosítkách; podle první diagnózy si natrhla levý stehenní sval na zadní straně nohy.

"Je to smůla. Přijely jsme sem s týmem schopným zaběhnout světový rekord a teď nemáme ani možnost běžet o zlato," litovala Lauryn Williamsová.

Šampionkami se staly Jamajčanky, které trať prolétly v čase 42,06. Stříbrné je kvarteto z Baham, bronz mají domácí Němky.

Defarová opět smutnou hrdinkou. O zlato přišla v cílové rovince

Stejně jako finále na dvojnásobné trati i ve finále 5000 metrů byla smutnou hrdinkou Meseret Defarová. Etiopská vytrvalkyně v závěrečném spurtu mířila za zlatou medailí, ale v závěru cílové rovinky jí předběhly dvě Keňanky. "Jsem velmi zklamaná, dnes jsem byla přesvědčená, že získám zlato. Bohužel jsem nebyla úspěšná. Nevím, co se stalo," řekla Defarová. "Od desítky jsem se navíc necítila dobře," přiznala zdravotní problémy.

Novou mistryní světa je Vivian Cheruiyotová, která triumfovala před Sylvií Kibetovou.

Vivian Cheruiyotová (vlevo) porazila v cílové rovince Meseret Defarovou (nakonec třetí)

Na obhájkyni titulu Defarovou zbyl alespoň bronz. Na desítce jí titul přitom sebrala Linet Masaiová, Etiopanka se nakonec propadla až na páté místo.

ms v atletice - výsledky - 8. den

MUŽI

Dálka - finále: 1. Phillips (USA) 854, 2. Mokoena (JAR) 847, 3. Watt 837, 4. Lapierre (oba Austr.) 821, 5. Rutherford (Brit.) 817, 6. Sdiri (Fr.) 807, 7. Garenamotse (Botsw.) 806, 8. Tomlinson (Brit.) 806.

4x400 m - rozběhy: 1. USA 3:01,40.

ŽENY

4x100 m: 1. Jamajka (Faceyová, Fraserová, Baileyová, Stewartová) 42,06, 2. Bahamy (S. Fergusonová, Sturrupová, Amertilová, D. Fergusonová-McKenzieová) 42,29, 3. Německo (Wagnerová, Mollingerová, Tschirchová, Sailerová) 42,87, 4. Rusko 43,00, 5. Brazílie 43,13, 6. Británie 43,16, 7. Trinidad a Tobago 43,43, 8. Kolumbie 43,71.

5000 m - finále: 1. Cheruiyotová 14:57,97, 2. Kibetová (obě Keňa) 14:58,33, 3. Defarová 14:58,41, 4. Ejiguová 15:03,38, 5. Melkamuová (všechny Et.) 15:03,72, 6. Chenongeová (Keňa) 15:06,06, 7. Weissteinerová (It.) 15:09,74, 8. G. Dibabaová (Et.) 15:11,02

Kladivo: 1. Wlodarczyková (Pol.) 77,96 - světový rekord, 2. Heidlerová (Něm.) 77,12, 3. Hrašnová (SR) 74,79, 4. Klaasová (Něm.) 74,23, 5. Čang Wen-siou (Čína) 72,57, 6. Lysenková (Rus.) 72,22, 7. Cosbyová (USA) 72,17, 8. Clarettiová (It.) 71,56



,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž