Radiohead vystoupí 23. srpna v pražských Holešovicích.

Radiohead vystoupí 23. srpna v pražských Holešovicích. | foto: EMI

Česká premiéra Radiohead slibuje nezapomenutelné zážitky

  • 1
Budoucí rozhodování o hudební události letošního roku nebude snadné. V neděli totiž u nás poprvé zahrají Radiohead. Kapela, která stále posouvá hranice.

Thom Yorke, RadioheadSkoro to vypadá jako léto splněných hudebních přání. Po posluchačích popu, které uspokojila minulý týden Madonna, a rockových nostalgicích, pro něž zahráli tento týden Faith No More, se zítra dočkají i vyznavači alternativní hudby.

Pod širým nebem v areálu na pražském Výstavišti, který pojme osmnáct tisíc diváků, vystoupí britští Radiohead, se všemi protiklady těch slov největší alternativní kapela současnosti. A také jedna z těch, která změnila pravidla v hudebním byznysu a natočila zásadní alba pro devadesátá léta i pro toto desetiletí.

Výsměch průmyslu

Jejich hudba je nejednoduchá, plná experimentů, rozhodně není smířlivá, provokuje. Radiohead v mnoha směrech ignorují hudební formy, když přijdete na jejich koncert, můžete jen těžko tušit, v jakých verzích zrovna uslyšíte písničky.

A možná právě díky své lákavé nepřístupnosti se stali vzývanou kapelou, u které se dá i do budoucna počítat s tím, že hudebně neustrne na místě. A jednou z mála, jejichž nové desky vyvolávají diskuse, přestože na hudební scéně působí již čtyřiadvacet let.

Radiohead v Česku - vše o koncertu

Naposledy rozruch mezi nejen svými, ale obecně hudebními fanoušky vzbudili Radiohead tento týden, kdy bez většího halasu umístili na své internetové stránky www.radiohead.com odkaz na zcela nový singl These Are My Twisted Words se vzkazem: "Chvíli už natáčíme, tohle je první věc, co jsme dokončili. Jsme na ni docela hrdí." Skladba, která je dlouhá pět a půl minuty a stáhnout si k ní můžete i text a svérázný "obal", je v kariéře kapely, která letos vyhrála s deskou In Rainbows Grammy za nejlepší alternativní album, dalším z důkazů, že tradiční postupy jí jsou ukradené jak ve skládání, tak v hudebním byznysu.

Singl, v němž se zpěv ozve až po více než dvou a půl minutách, Radiohead rovnou umístili na torrentový internetový server Mininova, jeden z těch, který vydavatelské domy viní z úpadku hudebního průmyslu. Je to další velký krok k absolutní nezávislosti, který kapela nastínila způsobem vydání své dosud poslední desky In Rainbows, o němž se nakonec psalo mnohem víc než o hudbě, kterou nahráli.

O kapele Radiohead

RadioheadVznikli v roce 1985 v britském Abingdonu. První singl Creep, který vydali až po sedmi letech kariéry, nejprve zapadl, ale později se stal díky americkým rádiím a MTV největším hitem v historii kapely. Natočili sedm řadových alb, kterých se dohromady prodalo přes 30 milionů. Jejich deska OK Computer boduje v žebříčcích o nejlepší alba všech dob. Jsou držiteli řady cen včetně Brit Awards i amerických Grammy. Tu poslední získali v kategorii nejlepší alternativní album za desku In Rainbows, kterou vydali nejprve digitálně za cenu, již si mohli určit sami fanoušci.

Radiohead totiž jako první z velkých kapel nechali své fanoušky na internetu zaplatit za stažení desky tolik, kolik sami uznají za vhodné. Jak píše ve svém eseji Pád a vzestup hudby otištěném v aktuálním vydání časopisu Živel muzikant David Byrne: "Fakt, že Radiohead vydali své album online a Madonna zběhla od vydavatelství Warner Bros. ke koncertní agentuře Live Nation, je považován za znamení konce hudebního průmyslu tak, jak jej známe."

Příliš depresivní pro BBC Přestože Radiohead si svou pozici, ve které si dnes umělecky skutečně mohou dělat, co si zamanou, museli vybudovat i přístupnějšími písničkami, chemie naléhavého, plačtivého hlasu Thoma Yorka v kombinaci s promyšlenou hudební složkou již napoprvé zafungovala. A to hudebním profesionálům navzdory.

Přestože rozhlasová stanice BBC odmítla v roce 1992 hrát jejich první singl nazvaný Creep (který je kompozičně ještě docela normální) s odůvodněním, že je příliš depresivní, ze skladby se do roka a do dne stal největší hit, k němuž se dnes kapela vrací jen opatrně. Do kola jej totiž začaly hrát rozhlasové stanice za oceánem. A spolu s rotacemi klipu na MTV bylo z kapely doma spíš přehlížené rázem zajímavé nové jméno.

Co dokázali

Britští Radiohead změnili pravidla v hudebním byznysu a natočili zásadní alba pro 90. léta i pro toto desetiletí.

Radiohead vyjeli se zpožděním na americké turné, kterým si ke své debutové desce vypěstovali poněkud rozpolcený vztah. "Pořád jsme hráli dokola písničky, které jsme nahráli dva roky předtím. Připadali jsme si jako v časové smyčce," stěžovala si kapela.

A vrhla se na nahrávání dalších desek. Přestože Radiohead tehdy klidně mohli jako většina ostatních kapel ustrnout ve svém stylu, kterým si už jednou získali přízeň posluchačů a sklízet ohlasy tak trochu stranou vrcholící britpopové vlny, vyměnili plačtivou hitovost za hudební vizionářství. V roce 1997 vydali svou třetí, ještě na kytarách postavenou desku OK Computer, o níž se dnes mluví jako o jedné z těch, která definovala konec devadesátých let.

Krom snivé, atmosférické hudby, která daleko posunula hranice toho, čím vším vlastně může být kytarová písnička, se o to zasloužily i Yorkovy aktuální texty o konzumerismu, sociálních vztazích a malátnosti moderní doby. Stoprocentní hodnocení většiny kritiků hovořilo za všechno – vzniklo něco mimořádného. A navíc, písničky jako Karma Police či No Surprises přes určitou formální náročnost dokázaly oslovit spoustu lidí.

RadioheadRadiohead

Ať už se Radiohead později vrhli do experimentů s elektronikou či se způsoby distribuce, nikdy neustrnuli. Na jejich písničkách ze všech období zůstává něco znepokojujícího. I proto teď jejich český první koncert slibuje být hudební událostí, na kterou se nezapomíná.