Vladimír Mičkal | foto: Petr Ježek, MF DNES

Vysílačku zvládne i policista, líčil soudu muž nedávno uznaný za svéprávného

  • 9
Soudní spory Plzeňana Vladimíra Mičkala připomínají nekonečný seriál. Bojuje totiž na několika frontách současně. Před třemi měsíci přesvědčil soud, že není důvod zbavovat ho svéprávnosti. Nyní u Okresního soudu Plzeň-město pokračoval v 11 let trvajícím sporu s Městem Plzeň.

Mičkal v polovině 90. let pracoval pro plzeňskou městskou policii. Když v roce 1997 prověřovali úředníci telekomunikačního úřadu způsob, jakým způsobem jsou strážníci vyškolení a jak u městské policie funguje rádiová síť, zjistili řadu pochybení. Město mimo jiné muselo zaplatit pokutu 12 tisíc korun.

Právě tahle kontrola znamenala konec práce Mičkala pro městskou policii. Nadřízení ho vyhodili z práce. Právě on byl podle dostupných dokumentů odpovědný za rádiovou síť strážníků včetně jejich školení. Mičkal je přesvědčen, že byl propuštěn neprávem, a s městem se kvůli tomu soudí od roku 1998.

Vladimír Mičkal před soudem vystupuje sám, bez advokáta. Nyní trval na tom, aby soudkyně Jana Tlustá v jednací síni zapnula nahrávací zařízení. Když se dozvěděl, že v soudní síni takové zařízení vůbec není a soudkyně bude vše diktovat do záznamu na audiokazetu, Mičkalovi se to vůbec nelíbilo.

"Nesouhlasím s tím, aby bylo protokolováno, mám obavy ze zkreslení. Jestli soud má nebo nemá peníze na záznamové zařízení, mě nezajímá. Navrhuji přerušit jednání do doby, než bude jednací síň zařízením vybavena," trval si na svém Mičkal. Nakonec souhlasil, že když bude chtít cokoli říct, pokaždé si půjčí od soudkyně mikrofon a sám bude do něj mluvit, aby měl jistotu, že bude zaznamenáno každé jeho slovo.

Neoprávněnost vyhazovu z práce Mičkal odůvodňuje mimo jiné tím, že strážníky školil přesně podle interních nařízení a učil je, jak správně používat vysílačky. Dokazuje to záznamem ze školení s podpisy strážníků.

"Vysvětloval jsem jim, jakým způsobem navázat spojení, hláskovat, neříkat do radiostanice sprostá slova. Na používání radiostanice není nic složitého, je to jednodušší než s mobilním telefonem. Radiostanice je udělána tak, aby ji zvládl používat i policista. Jsem si jistý, že jsem jim říkal, aby za mnou přišli kdykoli, když jim nebude něco jasné," stojí si za svým Vladimír Mičkal.

Ani v pátek se soud nedobral rozsudku. Mičkal obvinil obě přísedící z podjatosti. "Spor vedu proti právnické osobě Město Plzeň. Ale tato právnická osoba odhlasovala přísedící," vysvětlil Mičkal, proč jsou podle něj přísedící podjaté.

Soud bude pokračovat v září. Předchozí dva rozsudky po odvolání Mičkala krajský soud pokaždé zrušil a případ vrátil zpátky na Okresní soud Plzeň-město k doplnění důkazů a novému rozhodnutí.

Mičkal se poprvé zviditelnil předloni v prosinci, když se řetězem připoutal ke stromům v aleji Kilometrovka v Plzni, jež byly kvůli špatnému stavu určeny k pokácení. Několik let soudy také řešily, jestli ho zbaví svéprávnosti.

Podnět vzešel z lochotínské radnice, kde Mičkal mimo jiné fyzicky napadl úřednici, jež nechtěla udělat přesně to, co od ní požadoval. Protože odmítal jít k psychiatrovi na vyšetření, policie ho odvezla do Psychiatrické léčebny v Dobřanech a tam strávil téměř dva měsíce. Na primářku, která pak zpracovala pro soud lékařský posudek, podal trestní oznámení a neustále se domáhá i toho, aby byl posudek označen za nepravdivý. I když soud před třemi měsíci rozhodl, že není důvod Mičkala zbavit ho svéprávnosti . - čtěte Znalci navrhli zbavit paranoidního kverulanta práv, soud je neposlechl


Video