Ze Zlína se stal přes noc Gottwaldov. „Vtipálkovi“ hrozí statisícová pokuta

  • 484
Zlín se přes noc vrátil o dvacet let zpět. Z dopravních značek a cedulí totiž zmizel současný název města. Neznámý vandal místo něj nalepil starý Gottwaldov. "Na značkách jsou nálepky, které odpovídají velikosti cedule a jsou velmi věrohodné," řekla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Vtipálkovi hrozí vysoká pokuta.

Recesista si v noci příliš nepospal. Do rána totiž stihl přelepit několik dopravních značek a cedulí se současným názvem města, místo něj se objevil Gottwaldov - jako za komunismu. Zřejmě tak chtěl upozornit na 41. výročí okupace města vojsky Varšavské smlouvy, které připadá právě na pátek.

Značky se objevily u vjezdů i výjezdů ze Zlína. Silničáři dílo neznámého recesisty napravovali dopoledne. "Do oběda byly cedule označeny správným názvem města," uvedl David Polášek ze Správy a údržby silnic Zlínska.

"Nic podobného jsme ještě neřešili. Výtvory sprejerů odstraňujeme běžně, ale aby někdo polepil dopravní značky jiným nápisem, to je tu poprvé," přiznal ředitel zlínských Technických služeb František Kostelník.

Policisté a strážníci se mezitím vydali po stopách vandala. "Zjišťovali jsme, kde všude se pachatel vyřádil. Ze značek šly však nálepky dobře, s největší pravděpodobností tedy půjde pouze o přestupek," dodala mluvčí.

Vtipálek měl tedy štěstí. Kdyby nálepky písmo na značkách poškodily, dopustil by se trestného činu poškozování cizí věci. "Autora tohoto vtípku však pravděpodobně nepobaví informace, že za změnu dopravního značení může magistrát uložit pokutu až do výše 300 tisíc korun," vzkázala Bartíková.

Zlín výročí oficiálně neoslavil

Radnice výročí příchodu zahraničních vojsk do Zlína nepřipomněla žádnou oficiální akcí. "Nejde o kulaté výročí, proto jsme uctili památku podnikatele Jana Antonína Bati, od jehož úmrtí v Brazílii uplyne čtyřiačtyřicet let," vysvětila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Dodala, že na podzim chystá radnice připomenutí událostí 17. listopadu 1989. "V tomto případě jde o kulaté výročí," doplnila Masaříková.

Město se jménem prezidenta

Od 1. ledna 1949 bylo město Zlín přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Československa Klementa Gottwalda. Tentýž rok se město stalo sídlem Gottwaldovského kraje, který ale neměl dlouhého trvání a zanikl při další reformě státní správy v roce 1960. Tehdy byl okres Gottwaldov začleněn do Jihomoravského kraje se sídlem v Brně. V prosinci 1989 navštívil Gottwaldov Tomáš Baťa mladší a bylo rozhodnuto o navrácení původního názvu Zlín k 1. lednu 1990. V roce 1990 se Zlín stal statutárním městem.

Zdroj: Wikipedie


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video