Rusové našli zmizelou loď Arctic Sea u Kapverd i s posádkou

  • 80
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že armáda našla poblíž Kapverd ztracenou loď Arctic Sea. Plavidlo s patnáctičlennou ruskou posádkou zmizelo před dvěma týdny u Francie. Odborníci se domnívají, že k prvnímu případu pirátství u evropských břehů přispěl citlivý náklad na plavidle - zbraně, drogy nebo radioaktivní materiál.

"Dnes v jednu hodinu ráno moskevského času (v neděli 23:00 SELČ) byla loď nalezena asi 550 kilometrů od Kapverdských ostrovů," oznámil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov prezidentu Medveděvovi.

PROČ UNESLI ARCTIC SEA?

- Mohli ji unést piráti pro výkupné.
- Na palubě mohly být kromě dřeva také zbraně nebo drogy.
- Loď mohla být součástí konfliktu mezi tajnými službami některých států.
- Skrze plavidlo si mohly řešit spor mocné ruské ekonomické kruhy.
- Spekuluje se také o radioaktivním nákladu. V místech, kde loď naposledy kotvila, se totiž našly stopy radioaktivity.

"Posádku jsme přesunuli na protiponorkový křižník Ladnyj, kde ji vyslechneme, abychom zjistili všechny podrobnosti zmizení," řekl Serďukov a doplnil, že je všech patnáct členů posádky v pořádku.

"Myslím, že za pár hodin budeme moct objasnit, co se jim stalo, proč jsme s nimi ztratili kontakt a proč loď změnila kurz," podotkl ministr obrany bez dalších podrobností.

Podle ruského vyslance u NATO Dmitrije Rogozina prý Rusko při osvobozovací akci úzce spolupracovalo s NATO, které mu pomohlo přesně určit polohu lodi.

Rogozin také naznačil, že sdělovací prostředky byly vědomě zásobovány i lživými informacemi o tom, co se stalo, aby nebyly odhaleny skutečné akce ruské armády zapojené do hledání lodě.

První zprávy o nálezu lodi, která zřejmě padla do rukou pirátů, se objevily už v pátek. Ruské úřady je sice označily za smyšlené, odborníci ale tvrdili, že informace zatajují, protože chtějí ochránit posádku.

Rogozin ještě v neděli tajuplně poznamenal, že se pátrací akce "vyvíjí pozitivně". Do médií unikly jen informace, že únosci za loď žádají 1,5 milionu dolarů. Motivy únosu ale zatím nejsou známy. - více čtěte zde

Piráti mohli útočit hned dvakrát

Tajemný příběh nákladní lodi začal 23. července ve Finsku, odkud loď s nákladem dřeva za více než 33 milionů korun vyplula. Už následující den ji přepadlo desetičlenné komando, které se vydávalo za hlídku pobřežní stráže. Loď měli muži v moci 12 hodin a pak zmizeli na rychlých člunech.

Nákladní loď Arctic Sea

Nákladní loď Arctic Sea

Další zprávy o plavidle, které mělo v alžírskému přístavu Bedžaja přistát minulé úterý, pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého. Pak už loď viděli jen Francouzi na okraji Biskajského zálivu. Podle zdroje z Evropské komise byla loď přepadená ještě jednou, a to u břehů Portugalska. - více si přečtěte zde

Případ znepokojil i Kreml a ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslal do pátrací akce čtyři rychlé válečné lodě Černomořské flotily s úkolem ztracenou loď najít a ruskou posádku osvobodit.

Drogy, zbraně nebo něco jiného

Nad prvním případem evropského pirátství kroutí hlavou především odborníci na námořní dopravu. Stále se snaží odpovědět na otázku, jak mohlo unesené plavidlo proplout nejstřeženějšími vodami světa, aniž by to někdo zpozoroval.

Odborníci také spekulují, proč byl o plavidlo takový zájem. Podle Michaila Vojtěnka, ruského odborníka na námořní dopravu, musela loď převážet něco tajného, o čem nikdo nevěděl a co mohlo zaujmout údajné únosce. Podle něho ale nešlo o drogy. "Myslím si, že je to něco, co je dražší a nebezpečnější," řekl Vojtěnko.

V souvislosti s únosem se často skloňuje obchod se zbraněmi nebo východoevropská mafie. Prostřednictvím lodi si mohli vyřizovat účty i mocní ruští obchodníci. Vodítkem těchto spekulací je i to, že loď před vyplutím dva týdny pobývala v ruské enklávě Kaliningrad u Baltského moře, která je proslulá pašeráctvím.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue