David Limberský (vlevo) si v přípravě zahrál i proti slavnému Tottimu. Zatímco s AS Řím Plzeň remizovala, s Libercem ztratila všechny body. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Čerstvý stovkař Limberský si jubilejní zápas představoval jinak

• 1
Po prohraném zápase s Libercem z něj čišel smutek. A naštvání. Pro plzeňského obránce Davida Limberského bylo právě tohle utkání speciální, v lize s pořadovým číslem 100. "Ale představoval jsem si fakt hodně jinak," ulevil si pětadvacetiletý hráč s osmičkou na dresu.

Na oslavu to nakonec není. V čem byla chyba?
Určitě jsme si představovali už vstup do utkání jinak. Měli jsme šance, ty jsme nedali a Liberečtí naopak dali gól z brejku. Pak to zavřeli a bránili na čtyřiceti metrech. My jsme kombinačně nehráli špatně, ale oni měli zhuštěnou obranu a chodili do brejků. Bylo to pak hodně těžké.

Byly tedy rozhodujícím okamžikem právě neproměněné šance Plzně a po nich inkasovaný první gól?
Ano. Kdybychom se dostali do vedení, nemuseli jsme se tak tlačit dopředu a oni by pak neměli tolik brejků. Takže naše dvě první neproměněné šance (Jiráček a Petržela, pozn. aut.) byly podle mě opravdu zlomové.

PODÍVEJTE SE NA SESTŘIH UTKÁNÍ

Video bylo připraveno ve spolupráci s fotbalživě.cz

Plzni se na Liberec dlouhodobě nedaří. Může i tenhle "strašák" hrát svou roli, může to být v hlavách hráčů?
Já nevím, ale Liberec jsem snad ještě nikdy neporazil. O to větší motivaci jsem měl, ale ani na 150. pokus se mi to nepodařilo (hořký úsměv). Oblíbený soupeř to není.

V čem tedy vězí osvědčený liberecký recept na úspěchy proti Plzni?
Oni tu vždycky poctivě brání. I když hrajou nahoře, přijedou do Plzně a jsou zalezlí jako třeba Kladno. Tahle taktika se jim osvědčila minulý rok, kdy tu vyhráli 2:0, my do nich taky bušili a oni chodili do brejků. My se nepoučili a udělali to znova. Své první dvě šance jsme neproměnili a pak už byl scénář stejný jako minulý rok. Se stejně špatným koncem.

Liberec straší Plzeň dál, černá série trvá

Černá bilance fotbalistů Plzně se Slovanem Liberec v neděli vpodvečer napsala další kapitolu. Viktoriáni prohráli ve čtvrtém ligovém kole s neoblíbeným soupeřem 2:3 a útroby stadionu ovládl smutek. "To je strašný," ulevil si záložník Plzně David Limberský. "Já je neporazil ještě nikdy." Smutek byl samozřejmě na plzeňské straně.

V kabině Severočechů bylo veselo. Aby ne, Liberečtí letos poprvé vyhráli a konečně se odlepili z předposledního místa v tabulce. "V Plzni se nám daří," přitakával gólman Zbyněk Hauzr. "Víme, že tady vychází taktika soustředit se na obranu a chodit do brejků."

Právě ta pohřbila Viktorii ve Štruncových sadech letos na jaře a i teď na fotbalový podzim slavila úspěch. Přitom mohlo být všechno jinak - kdyby Plzeňáci dali první gól a Liberec musel začít tvořit. A šance na něj viktoriáni měli. V 6. minutě po Kolářově centru zprava ale Jiráček mířil v dobré pozici nad a v 15. minutě překopl bránu z ještě výhodnější parkety Petržela.

"Byl to jeden z rozhodujících momentů," přitakal po zápase trenér Plzně Pavel Vrba. "Soupeř dal pak z první akce svůj vedoucí gól. Po našich chybách. Kolář nejdřív ztratil balon a Rada poté rychlostně nestačil na Keriče," popsal děj 22. minuty zakončený Keričovým centrem a Čoričovou trefou zblízka.

Viktoriáni se sice snažili o kontr, Liberec už ale poctivě bránil. A Kerič dál řádil. V 53. minutě poslal míč na Dočkala, který opět našel Čoriče – a bylo to 0:2. Plzeň pak sice přece jen v 70. minutě snížila díky střídajícímu Bakošovi, dlouho se ale neradovala. Místo vyrovnání přišel další brejk – Kerič tentokrát našel Blažka, který z dvaceti metrů překvapil Daňka.

Penaltová tečka Horvátha v nastaveném čase už nic nezměnila. "Liberec nás vyškolil v účelnosti," povzdechl si Vrba. "Ze čtyř, pěti jeho akcí tři skončily gólově."

Zatímco Liberec se v tabulce odrazil směrem nahoru, Plzeň putuje opačným směrem. A přiznává trable. "V tuto chvíli jsme chtěli mít šest nebo sedm bodů, máme čtyři. Dostáváme se pod tlak," připustil trenér. Cesta ven vede přes body. První šance je příští neděli na Bohemians 1905.