2. den na MS: Bolt vylepšil světový rekord na stovce o jedenáct setin - 9,58!

• 403
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - V novém světovém rekordu 9,58 vteřiny si Usain Bolt doběhl v Berlíně pro titul mistra světa. Olympijský šampion vylepšil nejlepší čas historie, který na den přesně před rokem předvedl na hrách v Pekingu, o 11 setin! Druhý skončil Američan Tyson Gay (9,71), třetí Asafa Powell (9,84).

Se zarputilým výrazem ve tváři se jamajský sprinter Usain Bolt hnal po modré dráze. Kousek před cílem se podíval, kde má soupeře. A za ním se pak otočil směrem k časomíře.

Tam svítilo: 9,58 vteřiny. Nový světový rekord, čas z říše snů. Bolt se na oslavu bouchal do prsou. "Je to skvělý čas. Ale byl jsem na něj připraven. A při běhu jsem se cítil dobře," řekl Bolt novinářům. "Věděl jsem, že to bude moc těžký závod, ale udělal jsem, co jsem musel. Jsem na sebe pyšný," prohlásil.

Dvaadvacetiletý sprinter, trojnásobný olympijský vítěz, světový rekordman a nově i mistr světa je sprinterem své vlastní kategorie, pořád o kus před ostatními. "Před startem jsem si říkal: Hra začíná. Vy jste nejlepší diváci, které jsem kdy zažil. Díky za podporu," říkal pak do mikrofonu berlínskému publiku.

PODÍVEJTE SE NA BOLTOVU REKORDNÍ STOVKU

Na Olympijském stadionu znovu rozjel pro fanoušky svou show, k níž strhl při představování i ostatní. Jeho tréninkový parťák Daniel Bailey naznačoval, že dresem čistí sklo kamery. Někdejší světový rekordman Asafa Powell, donedávna vždy zasmušilý, si na pusu lepil číslo označující jeho dráhu.

Usain Bolt

Bolt měnil výraz tváře z vážného ve veselý, předvedl své tradiční gesto s rukou směřující k nebi. Jen soustředěný Američan Tyson Gay pouze pozdvihl ruku a zamával.

9,77 Gay (USA) Řím 2009

Stadion tuhl v napětí, které vyvolávalo šimrání u žaludku. Ke všemu hrála dramatická hudba. Vždyť Bolt, Powell a Gay se vedle sebe na dráze sešli poprvé. "Tři nejrychlejší muži světa," oznamoval hlasatel zaplněným tribunám.

A pak začalo superrychlé představení. Start vyšel napoprvé, do zad foukal sprinterův vítr o síle 0,9 metru za vteřinu.

A Bolt pádil v urputném tempu ke světovému rekordu. Američan Gay, dosud nejrychlejší muž sezony, za ním v cíli zaostal s časem 9,71 vteřiny o 13 setin. Powell dokonce o 26.

"Určitě umím běžet ještě rychleji, ale Bolt byl dnes neporazitelný," řekl Gay.

Dva Jamajčané však pak spolu oslavovali pod svou vlajkou, Bolt krajana učil, jak se na oslavu tančí na dráze na rytmickou melodii. "Bylo skvělé běžet v takovém závodu," prohlásil Powell. "Sice jsem věřil ve stříbro, ale medaile z takového závodu - to je, jako bych vyhrál," smál se Jamajčan.

Američan Gay, jenž před dvěma lety ovládl na mistrovství světa stovku, dvoustovku a získal i titul se štafetou, odcházel s vlajkou přes ramena poražen ještě dřív, než Bolt dokončil svou oslavu.

Svou sílu naznačil Bolt už v semifinále

Jak rychlý může být, to Bolt naznačil už v podvečerním semifinále. Jako by ho nic nerozhodilo. V dráze číslo 6 si uhlazoval obočí, rozevíral prsty do vítězného véčka. A pak vypálil z bloků daleko přede všemi, ulil start. "Poprvé v kariéře," říkal pak.

Když při druhém startu v dráze vedle něj chyboval Brit Edgar, trojnásobný olympijský vítěz gesty naznačoval: "Já nic."

9,58 Bolt (Jam.) 2009

Pozn.: Nejstarší dva časy jsou měřeny ručně.

Ačkoli obvykle bývá na startu pomalejší, do třetice Bolt výtečně vyrazil z bloků v nejlepší startovní reakci, získal jasné vedení, zpomalil, rozhlédl se, aby neztratil moc a nepředstihli jej soupeři.

A v klidu vyhrál. V čase 9,89 vteřiny. Zkrátka, světový rekordman předvedl už v semifinále stovky velkolepé představení.

Powell a Gay startovali ve druhém semifinále vedle sebe, Američan byl v cíli s časem 9,93 o dvě setiny rychlejší než Jamajčan. Šest mužů postoupilo do finále s časem pod hranicí deseti vteřin.

Už odpoledne si fotografové chystali aparáty na dálkové ovládání na speciální konstrukce, aby zachytili co nejvíce záběrů.

Okolo Olympijského stadionu kráčeli diváci, kteří měli na zádech Boltovy molitanové ruce napřažené ve vítězném gestu. Nebo se atletičtí příznivci navlékli do žlutých triček s černými písmeny, usadili se vedle sebe na tribuně a složili nápis "USAIN!".

Cílovíá fotografie běhu na 100 metrů: vpravo první Usain Bolt, uprostřed Tyson Gay a vlevo Asafa Powell

"Museli byste najít někoho ze Saturnu nebo Marsu, aby tohoto chlapíka porazil," pravil někdejší sprinter Ato Boldon pro Los Angeles Times. "Tyson Gay je schopný zaběhnout čas 9,69 a vyrovnat Boltův světový rekord. Ale aby vyhrál, potřeboval by svůj nejlepší start vůbec a nejlepších závěrečných 80 metrů ve svém životě. A k tomu mizerný Boltův start."