Faith No More vystoupí v pondělí v Praze.

Faith No More vystoupí v pondělí v Praze. | foto: Speakeasy PR

Nedocenění rockoví průkopníci Faith No More se vracejí

  • 12
Rock namíchaný s hip hopem, funkem či jazzem, to je dnes sériové zboží. Kapela Faith No More se do odvážného fúzování rocku s jinými žánry pustila jako jedna z prvních. Kapela vystoupí v pondělí v pražské Tesla Areně. A protože kvalita průkopníků většinou přetrvává, koncert zcela jistě nebude pouze nostalgickou záležitostí.

Je třeba poznamenat, že v žebříčku nejvíc nedoceněných kapel by Faith No More určitě zaujali jedno z předních míst – vždyť kupříkladu rodná Amerika si jich nikdy ani pořádně nevšimla. Přitom do nepřeberně bohaté hudební historie se zapsali jako vyčnívající inovátoři.

Když v roce 1989 vypustili do světa singl Epic, byla to jedna z těch výjimečných událostí, kdy slyšíte poprvé písničku a spadne vám čelist, protože nic podobného jste nikdy předtím neslyšeli.

Stejným případem z té doby byl singl Nirvany Smells Like Teen Spirit – tehdy ještě vznikaly písničky ohromující svou jinakostí. Fúzování rocku s jinými žánry se brzy poté stalo jedním ze základních kamenů rockové hudby, což v zásadě přetrvává dodnes.

Faith No More se v roce 1998 rozpadli, a když letos ohlásili návrat, asi jen málokoho napadla obvyklá úvaha o vykopávkách, které by měly zůstat v propadlišti dějin. Pořád znějí moderně, jejich nahrávky nezestárly a na téma jejich koncertní formy se neozývají vážnější pochyby. Asi i proto, že tahle kapela nikdy nepostrádala soudnost.

Ode zdi ke zdi

Faith No More se dali dohromady v San Francisku už v roce 1981. Důležitým mezníkem v jejich kariéře byl příchod pozdějšího dlouholetého "maskota", extravagantního kytaristy Jima Martina, a pak zpěváka Mika Pattona, který v roce 1988 vystřídal Chucka Moselyho.

To už měla kapela na svém kontě dvě vůbec ne špatná alba We Care A Lot (1985) a Introduce Yourself (1987). Zlom však přišel s příští deskou The Real Thing z roku 1989, která obsahovala již zmíněný singl Epic.

Na tehdejší poměry šokovala svým rozpětím "ode zdi ke zdi," tedy od brutálního thrash metalu Surprise! You’re Dead! přes kreativní coververzi War Pigs od Black Sabbath až k k zpěvnému popu Underwater Love.

Kariéra Faith No More

Kapela vznikla v roce 1981, jméno Faith No More (Už žádnou víru)
nosí od roku 1982.
Vydala alba
We Care A Lot (1985), Introduce Yourself (1987), The Real Thing (1989), Angel Dust (1992), King or A Day… Fool For A Lifetime (1995), Album Of The Year (1997).
Mnoho kapel je uvádí jako svůj vzor a inspiraci, například Metallica, Alice In Chains, Limp Bizkit, Korn, Linkin Park, Anthrax, Guns N’ Roses).
Nejslavnější sestava: Mike Patton – zpěv, Jim Martin – kytara, Billy Gould – basa, Mike Bordin – bicí, Roddy Bottum – klávesy.
Nejúspěšnější album: The Real Thing a singl Epic.

Mnohotvárný zpěvák Mike Patton, ač v kapele nejmladší (připojil se k ní v pouhých devatenácti letech), se ukázal být vůdčí charizmatickou osobností a výhrou, protože jeho svébytný projev dodal už tak nekonvenčním písničkám originální punc navíc.

Zvláštní bylo, že domovská Amerika, jinak tolik nakloněná kreativnímu rocku, který je zde stabilně mainstreamem, kapelu prakticky po celou dobu její existence ignorovala.

Faith No More se stali velkými hvězdami zejména v Británii, hodně si je oblíbil i zbytek Evropy, Austrálie a Asie, velmi populární byli (a jsou) také u nás, ale doma nebyli nikdy prorokem.

Mike PattonVzhledem k tomu, že spřízněné kapely typu Red Hot Chili Peppers či Rage Against The Machine zažívaly v Americe obrovskou popularitu, vysvětlení se těžko hledá.

Příští album Angel Dust (1992) a jeho singly Midlife Crisis, A Small Victory, Everything’s Ruined a coververze Easy z repertoáru Commodores (která se paradoxně v mnoha částech světa stala největším hitem kapely a jako téměř jedinou skladbu od Faith No More ji hrají i naše rádia) potvrdily pozici skupiny jako úspěšné, kreativní a novátorské.

Idylku narušil odchod kytaristy Jima Martina, kterému údajně nový repertoár připadal "málo tvrdý." Další deska King For A Day… Fool For A Lifetime (1995) sice udržela vysokou laťku kvality, nicméně byla konvenčnější a méně experimentální a asi i proto s ohledem na změněné podmínky na trhu až tolik neuspěla.

Dosud poslední řadová nahrávka s chvástavým názvem Album Of The Year (1997) sice zabodovala o dost lépe, nicméně to nezabránilo rozchodu kapely v roce 1998. Ihned po rozpadu se všichni členové vrhli do vlastních aktivit.

Předkapelou budou zdivočelí Newyorčané Firewater

Tod A (Firewater)Firewater pocházejí podobně jako Gogol Bordello či Balkan Beat Box z tamějšího hudebního "tavicího kotle" a jako jedni z prvních začali spojovat východní romskou hudbu, klezmer, ruský folklor či bhangru a Bollywood s waitsovským šansonem, kabaretními písněmi a divokým rockem.

Mike Patton se vrátil do své předchozí kapely Mr. Bungle, působil i ve skupinách Fantomas a Tomahawk a účastnil se mnoha dalších projektů. Klávesista Roddy Bottum založil poměrně úspěšné seskupení Imperial Teen.

Bubeník Mike Bordin zaskakoval u Ozzyho Osbourna, Black Sabbath a Korn. Basák Billy Gould působil v několika kapelách, produkoval nahrávky kolegů, hrál na albu Fear Factory.

Definitivní kolekce?

Počátkem letošního roku Faith No More oznámili, že se dají dohromady na letní turné v téže sestavě jako před rozpadem. Krátce poté vyšla aktuálně kompilace The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection, jejíž název naznačuje, že žádné další hity, tedy ani nové nahrávky už nelze od Faith No More očekávat.

Mike PattonJiné zprávy však hovoří o tom, že nahrání nového studiového alba není úplně vyloučeno, datum vydání ani odpovědná gramofirma však nejsou uvedeny, což zavání syndromem "přání je otcem myšlenky".

Zřejmě až právě probíhající turné ukáže, jak jsou na tom muzikanti s kreativitou a vzájemnými sympatiemi, a teprve poté se o budoucnosti rozhodne. V Česku Faith No More naposledy vystoupili v roce 1997 na festivalu v Trutnově. Tentokrát je čeká takřka vyprodaná Tesla Arena a také poměrně velká očekávání, jak dopadne jeden z nejvítanějších comebacků letošního roku.