Česko bere na EXPO do Šanghaje sochu Jana Nepomuckého a štěstí

  • 1
Tisíce lidí na ni pokládají ruku a v duchu vyslovují svá nejtajnější přání. Jiní se u ní fotí. Originál známé sochy Jana Nepomuckého z Karlova mostu, jejíhož zlatého reliéfu se turisté dotýkají pro štěstí, teď míří do čínské Šanghaje na mezinárodní výstavu EXPO 2010. Na tradiční akci vystavují jednotlivé země své kulturní a průmyslové bohatství.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v ŠanghajiSocha z Karlova mostu bude jedním z hlavních exponátů v českém pavilonu. "Reliéf pod sochou dokazuje, že v době elektronické komunikace a vědecky podložených návodů na štěstí lidé stále vyhledávají něco, co jim může splnit jejich sny. Něco, co nejde koupit za peníze. A­je proto dobré si to právě na ekonomicko-kulturní olympiádě národů připomenout," řekl o zařazení artefaktu do českého pavilonu generální komisař Pavel Antonín Stehlík.

Puky, nebo mapa? Obojí

Praha však o unikátní sochu z Karlova mostu nepřijde. V době konání světové výstavy, tedy od května do října příštího roku, ji nahradí kopie.

Jan Nepomucký není jedinou ozdobou českého pavilonu navrženého libereckou firmou Sial. Designéři obložili bílou fasádu budovy desítkami hokejových puků. Ty na zdi vytvářejí obrazec jednotlivých bloků pražského Staroměstského náměstí a připomínají nejen světové úspěchy Čechů v hokeji, ale i produkt, který se z Česka vyváží. Návštěvník pavilonu, kterých pořadatelé celé výstavy očekávají rekordních sedmdesát milionů, vstoupí do fiktivního města, v němž by se měl cítit pohodlně a bezpečně.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

"Bude možné zastavit se kdekoliv, aniž by člověk byl rušen panely. Vše se odehrává nad hlavou. V jednotlivých krychlích budou buď exponáty, nebo multimediální programy," přiblížil vybavení českého domu projektový manažer Jaromír Švarc, jehož firma Film Dekor vyhrála s projektem Urbanizovaná krajina mezi devíti uchazeči.

Českým pavilonem projde za den 30 tisíc lidí

Jednotlivé exponáty české výstavy s názvem Plody civilizace zastoupí mimo jiné díla Jakuba Nepraše či Maxima Velčovského, ověnčeného titulem Designér roku 2007.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v ŠanghajiVizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

Autorka ideové koncepce výstavy Lenka Lindaurová si přeje, aby se příchozí u českých hostitelů "dojali" a na návštěvu pavilonu nikdy nezapomněli. "Protože cílem účasti na EXPO je jak kulturní, tak ekonomická prezentace země, budou součástí pavilonu také obchod a VIP restaurace navržená designérem Tomášem Veselým," dodává Jiří František Potužník z přípravného týmu.

Česko se světu představí po boku dalších 189 zemí a 48 mezinárodních organizací. Podle pořadatelů by jen do českého pavilonu mohlo zavítat až třicet tisíc návštěvníků denně.

EXPO v Šanghaji

Česko na světové výstavě

Na Světovou výstavu EXPO 2010 v­ Šanghaji se přihlásilo 189 zemí. Akce se koná pravidelně od roku 1851. Státy na ní prezentují své umění i průmyslové výrobky. Hlavním tématem přehlídky v roce 2010 bude Lepší město – lepší život.

Česká výprava láká na projekt Plody civilizace. Ten je součástí pavilonu, jehož fasády bude zdobit mapa pražského Starého Města vymodelovaná z hokejových puků.

Uvnitř bude originál sochy Jana Nepomuckého, která na Karlově mostě "plní" přání turistů.