Jan Železný je nejúspěšnějším českým atletem na mistrovství světa. Získal tři zlaté a dvě bronzové medaile | foto: Profimedia.cz

Připomeňte si některé české medaile z atletického mistrovství světa

• 3
V sobotu bude v Berlíně zahájeno 12. mistrovství světa v atletice. Čeští (českoslovenští) sportovci si z od roku 1983 odvezli celkem 27 medailí včetně čtrnácti zlatých. Připomeňte si v dobových záznamech některé z těchto výkonů.

Helsinky 1983: Jarmila Kratochvílová - 400 metrů - zlato

Nejúspěšnější Češka na premiérovém MS získala zlatou medaili v běhu na 400 metrů ve světovém rekordu 47,99 sekundy. Dvojnásobný triumf Češek ve čtvrtce podpořila stříbrná Taťána Kocembová. Kratochvílová si z Finska odvezla další zlato z osmistovky, navíc pomohla štafetě ke stříbru na 4x400 metrů.

Helsinky 1983: Štafeta žen 4x400 metrů - stříbro

Štafeta ve složení Kocembová, Matějkovičová, Moravčíková a Kratochvílová si doběhla pro stříbrné medaile. Časem 3:20,23 vytvořila dosud platný národní rekord.

Helsinky 1983: Jozef Pribilinec - 20 km chůze - stříbro

Tehdy třiadvacetiletý chodec měl v mistrovském závodě jen jednoho přemožitele - Mexičana Canta, za nímž zaostal o deset sekund. Slovák Pribilinec stejnou medaili vybojoval také za čtyři roky v Římě. Zlata se dočkal až na olympiádě v Soulu 1988.

Stuttgart 1993: Jan Železný - oštěp - zlato

Velká hvězda světového oštěpu získala ve Stuttgartu svou první ze tří zlatých medailí na MS. Výkonem 85,98 vytvořil tehdy úřadující olympijský vítěz Železný rekord šampionátu.

Göteborg 1995: Jan Železný - oštěp - zlato

O dva roky později svůj triumf Železný zopakoval. Výkonem 89,58 metru porazil o více než tři metry druhého Briga Steva Backleyho. Svou vynikající formu ukázal Železný už v kvalifikaci, když hodem dlouhým 90,12 m znovu vylepšil svůj rekord MS.

Sevilla 1999: Ludmila Formanová - 800 m - zlato

Aneb jak žákyně napodobila svou učitelku. Formanová po 16 letech dokázala to, co předtím Jarmila Kratochvílová. Do cílové rovinky vbíhala ze čtvrté pozice, mohutným finišem si doběhla pro zlato. O několik měsíců dříve se stala i halovou mistryní světa, v obou případech porazila Mosambičanku Mutolaovou.

Sevilla 1999: Tomáš Dvořák - desetiboj - zlato

Desetibojař Tomáš Dvořák v Seville obhájil titul z Atén. Totéž dokázal ještě o dva roky později v Edmontonu. Výkonem 8744 bodů porazil ve Španělsku Brita Maceyho o téměř 200 bodů.

Sevilla 1999: Jan Železný - oštěp - bronz

Velký návrat velkého oštěpaře. Poté, co kvůli zranění vynechal celou předchozí sezonu, se Jan Železný vrátil zpět na výsluní, když výkonem 87,67 metrů získal bronz. Za rok v Sydney pak potřetí vyhrál olympiádu.

Edmonton 2001: Jan Železný - oštěp - zlato

Třetí zlatá Jana Železného. V jednom z nejkvalitnějších závodů historie bylo k titulu mistra světa třeba překonat devadesát metrů. Ale Finovi Parviainenovi nestačilo ani 91,31. Železný ve druhé sérii hodil 92,80 a znovu vylepšil svůj rekord mistrovství světa.

Ósaka 2007: Roman Šebrle - desetiboj - zlato

Poslední zlato, jímž Roman Šebrle završil svou unikátní sbírku. V kariéře vyhrál vše, co se dalo, navíc je stále držitelem platného světového rekordu 9026 bodů. V Ósace v tyči dvakrát shodil svou základní výšku 440 cm. Poté, co si v oštěpu vytvořil výkonem 71,18 m osobní rekord, se definitivně vyhoupl do čela.