Podívejte se, jak lze skloubit latinu, hudbu a vraždění. Alespoň ve filmu

  • 1
Hudba je ve filmu obecně důležitá. V dramatu, které popisuje nelidské vraždění, tak jako film Hodinu nevíš, je ovšem přímo nezbytná. I proto si dal režisér Dan Svátek velkou práci, když pro svůj "heparinový" projekt hledal hudebního skladatele.

"Představoval jsem si něco temného, něco, co by vystihovalo stísněnou a pesimistickou atmosféru starých nemocnic, tak jak si na ně pamatujeme a jak na ně i dnes občas narazíme," vrací se Svátek k počátkům práce na filmu, který se inspiroval zločiny heparinového vraha Petra Zelenky.

Práce s géniem

A protože mimořádné věci mohou dělat pouze mimořádní lidé, obrátil se na jednoho z nejsvéráznějších hudebníků v Česku, skladatele, aranžéra a dirigenta Varhana Orchestroviče Bauera. Ten měl tou dobou za sebou čerstvě zkušenost s Goyovými přízraky Miloše Formana a spolupráci s filmovým světem nezavrhoval.

Ta, kterou zahájil s Danem Svátkem, ovšem nebyla vůbec snadná. Minimálně v počátcích ne. "Neměl jsem pochyb, že Varhan dokáže udělat přesně ten typ hudby, který chci, nicméně spolupráce s ním - jako s každým géniem - není jednoduchá," přiznává Svátek.

Z natáčení filmu Hodinu nevíš... režiséra Dana Svátka na motivy případu heparinového vraha Petra Zelenky"Bylo to velmi náročné, protože jsem nechtěl jen sloužit," přitakává Bauer. "Mám rád, když má soundtrack určitý přesah, tak mě napadlo, že když se příběh filmu odehrává v nemocnici, kde doktoři mluví latinsky a zároveň jsou tam mrtví, spojuje je latinský text Requiem. Z tohoto liturgického textu jsem ke každé scéně přiřadil významově odpovídající verš, takže se z hudby vlastně stal další herec," vysvětluje skladatel nápad, který ho s úkolem napsat hudbu ke Svátkovu filmu smířil.

"Do chvíle, než jsem přišel na ideu s Requiem, jsem váhal, zda do toho jít. Pak už ne," říká. Co víc, "pak" už se pro Hodinu nevíš rovnou nadchnul.

"Líbil se mi prostor pro vytvoření silných hudebních emocí s přesahem do liturgické hudby a v kontrastu určitého temna a svým způsobem i šíleného psycha," přemítá Bauer o práci, jež trvala přes pět měsíců.

Půl roku s vrahem

"Nejdřív jsem asi měsíc přemýšlel, pak dva měsíce psal a další dva měsíce trvalo nahrávání. Několikrát jsme nahrávali v kostele U Salvátora asi s padesátičlenným Okamžitým filmovým orchestrem a s třicetičlennými sbory Brécy a Mikrochor. Také jsem si tam playbackem sám nahrál varhany," vypočítává.

"Následovala práce ve studiu: aditivní vokály, bicí, syntetické plochy, a hlavně to nekonečné stříhání a míchání....Bez programu Nuendo a bez Davida Hyska, skvělého zvukaře a managera orchestru, bych hudbu určitě nedokončil v termínu," dušuje se.

Z natáčení filmu Hodinu nevíš

Dřina se však evidentně vyplatila. "Sice jsem si na začátku představoval celkově minimalističtější výraz hudební složky, záhy jsem ale pochopil, že Varhan takový není a jde na to svým nezaměnitelným stylem. Konečný výsledek je pro mne dostatečným zadostiučiněním, že to všechno mělo smysl," uzavírá Svátek.

Vedle Bauera získal režisér pro svůj snímek také populárního slovenského zpěváka Richarda Müllera.

Z natáčení filmu Hodinu nevíšHodinu nevíš

"Trvalo to dlouhých šest let, než Richard Müller pustil do světa novou skladbu, a já mám velkou radost, že to bylo právě pro náš film. Skladba Hodinu nevíš zazní v závěrečných titulcích filmu," raduje se režisér.

Právě Müllerovu skladbu, respektive videoklip s názvem Otčenáš, server iDNES.cz představí v rámci seriálu k filmu Hodinu nevíš ještě před jeho premiérou. Ta je plánována na 27. srpna. Čtenáři iDNES.cz budou mít možnost soutěžit o účast na exkluzivní předpremiéře, která se uskuteční už 25. srpna od 20.30 v pražském kině Lucerna.

Varhan Orchestrovič Bauer *1969

Varhan Orchestrovič Bauer se svým turné Varhaneum v Brně.Věnuje se komponování filmové a scénické hudby, v poslední době se vepsal do povědomí české veřejnosti prací na filmu Goyovy přízraky režiséra Miloše Formana. Dirigoval také Olomouckou filharmonii na turné české operní divy Evy Urbanové a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu premiéroval svoji symfonickou větu Trebbia 007. Kromě toho se nevyhýbá ani komponování reklamní, propagační a jiné drobné hudby. Svou vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr.