Mirek Topolánek na dovolené | foto: iDNES.cz

Podle ODS i ČSSD si fotky z dovolené politiků objednaly malé strany

  • 1047
Štáby občanských i sociálních demokratů rozšiřují zvěsti, že si kompromitující snímky politiků a lobbistů na dovolené v Itálii objednaly strany TOP 09 a Věci veřejné. Ty to odmítají, i když by pošpiněním politiků velkých stran mohly přilákat jejich voliče.

Už víme, kdo kompromitující fotky politiků a lobbistů v Itálii pořídil i kdo je roznášel po Praze. Chybí však klíčová odpověď na otázku: Kdo si zadal šmírování šéfa ODS Mirka Topolánka, místopředsedy ČSSD Milana Urbana a dalších na molu u jachet v Monte Argentariu?

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák (zařídil zveřejnění snímků) ani jeho bývalý podřízený z tajné služby Petr Bakeš (fotil a natáčel) to nechtějí prozradit. První říká, že to vůbec neví. A druhý se zas vůbec nechce o aféře bavit.

Tím jen dávají prostor pro šíření dalších a dalších spekulací. Nejnověji si shodně ve štábech ODS i ČSSD myslí, že za tím mohou být nové malé strany – Věci veřejné nebo TOP 09. Obě to odmítají, byť motivaci by mohly mít: ukázat voličům, jak se politici z obou velkých stran spokojeně vozí na jachtách s lobbisty a šéfy neoblíbené firmy ČEZ. A tím přivábit jejich hlasy.

"Co k tomu mám říct? Konečně trefa! Ano, spolupracuji s Karlem Randákem ještě z předlistopadové StB," reaguje ironicky zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Je to špinavá kampaň, chtějí nás poškodit, očernit. Čekám, kdy se objeví, že nás financuje Usáma bin Ládin," zlobí se předseda Věcí veřejných Radek John.

Na jeho partaj se podezření hází o to lépe, že mecenášem Věcí veřejných je bezpečnostní agentura ABL. Její vlastník Vít Bárta, který je zároveň partnerem místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové, to striktně odmítá. "My bychom takovou zakázku nikdy vůbec ani nevzali. Nic nepoškodí detektivní agenturu víc, než když se zapojí do politických her," argumentuje Bárta.

Nejnovějším spekulacím předcházelo několik verzí. Nejprve, že si fotky objednala ČSSD (předvolební boj) nebo ODS (vnitrostranické půtky). Variantou zůstává i to, že špiony vyslala do Itálie firemní konkurence válčící s podniky ČEZ a J&T, aby ukázala na stále těsnější spojení zmíněného dua s politiky.

MF DNES včera zjistila, že na malebném poloostrově si užívali i další vlivní občanští demokraté. A to exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a také člen výkonné rady ODS a zároveň místopředseda plzeňské buňky Roman Jurečko.

V Plzni se přitom letos bude rozhodovat o prodeji městské teplárny, v níž je předsedou představenstva právě Jurečko. O teplárnu má velký zájem společnost J&T. Tedy firma, která zprostředkovala koupi a kryje skutečného majitele vily, v níž bydlela Topolánkova parta.

Jurečko spojování dovolené s obchodem odmítá. Tvrdí, že nebyl s ostatními v luxusních vilách nad zátokou, nýbrž v hotelu uvnitř poloostrova. "Byl jsem za své peníze na soukromé cestě. Nemám tam žádnou loď, nemám tam žádnou nemovitost. Jsem hotelový typ," reagoval Jurečko. A Jiří Pospíšil prozradil, že do Toskánska jezdí už řadu let a že s Romanem Jurečkem už tam byl potřetí.

Politické jachtění

Co se stalo:

V italském Monte Argentariu se v červenci sešla zajímavá skupina:
politici: šéf ODS Mirek Topolánek, místopředseda ČSSD Milan Urban, exministři spravedlnosti Jiří Pospíšil a dopravy Aleš Řebíček, jeho bývalý náměstek Jiří Hodač (všichni ODS)
šéfové firem: Martin Roman z ČEZ, Martin Procházka ze STZ, Petr Šikoš z exekuční firmy Neutrics
lobbisté: Marek Dalík, Miroslav Jansta, Vladimír Johanes a Roman Janoušek

V čem je problém:

1) Domlouvali v ústraní nějaké vzájemně výhodné obchody?
2) Kdo za nimi poslal špehy?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video