• 1
Nejen sportovní auta, ale i sekačky na trávu mají svůj závod ve stylu Le Mans. Nejedou sice čtyřiadvacet hodin, ale i polovina je na tato užitečná vozítka dost. Letošní ročník byl pořádně bahnitý.

Na start závodu sekaček v západním Sussexu se postavilo 50 týmů. Během pár minut ovšem závodníci rozbrázdili promočené pole, což způsobilo, že se některé žací stroje ucpaly a nejely dál.

Kolem půlnoci vzdalo závod skoro 40 týmů. V půl druhé ráno byl oficiálně ukončen zdvižením červené vlajky a zbylé stroje byly vysvobozeny z bahnitého trápení.

I tak si ho ale všichni závodníci pořádně užili, včetně pětinásobného vítěze v Le Mans Dereka Bella, který i s tímto strojem skončil už dvakrát na stupních vítězů. "Tady se cítím, jako by mi znovu bylo 12 let. Všichni si tu hrají v bahně na sekačkách. Hodiny a hodiny jezdí pořád dokola a snaží se chytit ostatní," řekl šampion.

Nejlevnější motoristický sport vznikl v Anglii už v roce 1973. Závodilo se na polích a účastnilo se ho kolem osmdesáti závodníků. Teď má asociace sdružující závodníky na zahradních sekačkách 250 členů.