Schumacher v Monaku

Schumacher v Monaku - Čtvrtečním tréninkům GP Monaka přihlížel i bývalý mistr světa Michael Schumacher. | foto: Reuters

Schumacher má zoufale málo času na přípravu. Může uspět? Hlasujte v anketě

  • 97
Vzpomínáte si, jaký poprask vyvolal ve sportovním světě návrat Lance Armstronga? Nyní se vrací další neporazitelné monstrum - Michael Schumacher. Jenže na rozdíl od amerického cyklisty nemá dostatek času na přípravu. Tréninky Velké ceny Evropy ho čekají 21. srpna. Za tří týdny. Zvládne to?

Lance Armstrong návrat chystal téměř rok. Od oznámení měl ke skutečné zkoušce, tedy k letošní Tour de France, devět měsíců času. V zimě trénoval kondici, na jaře zkoušel svou výkonnost v závodech. Dokonalý plán.

Schumacher se podvolil nátlaku vedení Ferrari a svolil, že zastoupí zraněného Brazilce Massu. Rozhodnutí padlo ani ne měsíc před předpokládaným startem. To je zoufale málo času na cokoliv, o přípravě k závodům s technologicky nejvyspělejšími stroji světa obzvlášť.

Jak dopadne Michael Schumacher po návratu do formule 1 ve svém prvním závodě ve Valencii (23. srpna)?

celkem hlasů: 5790

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pátek 31. července 2009. Anketa je uzavřena.

Získá body (4.-8. místo)
Získá body (4.-8. místo) 2774

Bude na stupních vítězů
Bude na stupních vítězů 1400

Vyhraje
Vyhraje 671

Zůstane bez bodů
Zůstane bez bodů 492

Závod nedokončí
Závod nedokončí 453

Navíc Armstrong seděl na kole téměř každý den po ukončení kariéry, po oznámení návratu ještě mnohem častěji. Schumacher jel vozem formule 1 naposledy minulý rok. Se současným modelem F60 si nikdy nepotykal, ale hladké pneumatiky, které se v sezoně 2009 vrátily do Grand prix, zkoušel jako vůbec první jezdec loni na podzim.

To by mu mělo pomoci, stejně jako fakt, že před rokem 1998 stihl ještě pět sezon, kdy byly drážkované gumy pokládány jen za hloupý nápad vedení FIA, a nikdo nevěřil v jejich zavedení.

Letos v únoru sedminásobný šampion prohlásil, že s testováním pro Ferrari končí. Jako hlavní důvod uvedl, že se chce věnovat závodění na motocyklech a také dát příležitost Massovi a Räikkönenovi, kteří se kvůli zákazu testování v sezoně mimo závody do monopostu nedostanou.

Ve prospěch Schumachera naopak hovoří délka pauzy. Armstrong na vrcholné úrovni nezávodil tři sezony, Schumacher dvě a půl. Rozloučil se s poslední Velkou cenou roku 2006. Ačkoliv trochu přibral, neměl by to být nepřekonatelný problém.

Jak prokázal nedávno v Maďarsku Kimi Räikkönen, Ferrari má pro druhou polovinu sezony připravený stroj, s kterým je možné bojovat s nejlepšími. Pro Schumachera může být problémem systém obnovení brzdné energie KERS, který je významným pomocníkem zejména na startu, ale sedminásobný šampion s ním nikdy nezávodil.

Na druhou stranu Schumacher vždy prosazoval technické fígle, které by měly pomoci k rychlejší jízdě. Možná mu bude KERS od první chvíle vyhovovat.

Michael Schumacher se stal nejúspěšnějším jezdcem formule 1 všech dob ne proto, že by byl nejrychlejší, ale protože přetvořil závodění ve vědeckou disciplínu složenou z mnoha různých aspektů, které je potřeba propočítat a sestavit do vítězného obrazu. Nikdy nic nenechával náhodě, emoce odhodil v garáži a řídil se svými matematicky přesnými úvahami.

A tak je třeba se dívat i na jeho návrat. Kdyby nebyl stoprocentně přesvědčen, že uspěje, nevracel by se. Nebo že by se nechal ve čtyřiceti letech poprvé v kariéře unést emocemi?


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž