Děti ze stodvacetičlenného zájezdu pocházejí z celé republiky. Izolovat nemocné tedy nemá příliš smysl, což platí v celé Evropě. | foto: Reuters

Čeští studenti si přivezli z jazykového kurzu na Maltě prasečí chřipku

  • 674
Příběh z katastrofických filmů může vzdáleně připomínat situace, která nastala minulý týden v Česku. V letadle, ve kterém se do Česka vracelo sto dvacet studentů se společností Student Agency z jazykového kurzu na Maltě, se objevila prasečí chřipka. "Kýchalo a smrkalo celé letadlo," popsala MF DNES matka chlapce, který se chřipkou nakazil.

"Syn si po návratu stěžoval, že mu není dobře. Měl i teplotu. Testy potvrdily prasečí chřipku. Vzápětí ji od syna dostal i můj bratr a také já jsem včera navštívila lékaře. Čekám na výsledky, ale viru jsem podle všeho podlehla i já," říká Ludmila M. z Náchoda.

Její nemocný syn Tomáš si přes počítač povídá s kamarády, s nimiž byl na Maltě na několikatýdenním kurzu angličtiny. Jejich odpověď bývá stereotypní: ležíme doma s chřipkou.

Děti ze stodvacetičlenného zájezdu přitom pocházejí z celé republiky. Izolovat nemocné tedy nemá příliš smysl, což platí v celé Evropě.

Žádnou dovolenou ani Madonnu

Recept proti chřipce podle předsedy Svazu pacientů

Zdravotníci se kvůli prudkému nárůstu choroby spíš zaměřují na sledování jejího vývoje, než aby počítali infikované. Hlavní cíl – připravit se na možnou podzimní pandemii.

Ještě nedávno prověřovali experti z Národní referenční laboratoře pro chřipku denně jen desítku vzorků podezřelých na přítomnost "prasečího" viru H1N1. Dnes nevědí, kam dříve skočit – vzorků testují denně stovky.

"Jsme zahlceni," říká Helena Jiřincová z pražské laboratoře. Česko tak podle zdravotníků spěje do stejné situace jako Velká Británie, kde již onemocněly statisíce lidí. Tuzemští experti až dosud registrují třiašedesát nakažených.

S léky proti virům počkejte

Předseda České vakcionologické společnosti Roman Prymula však říká, že prasečí chřipkou onemocnělo už mnohem více lidí: kvůli lehkému průběhu nynější vlny chřipky však k lékaři nejdou.

Ludmila M. z Náchoda doufá, že si její rodina vytvoří proti viru alespoň protilátky, takže se jí podzimní nebezpečnější vlna chřipky vyhne.

Většina lidí nakažených virem prasečí chřipky H1N1 o průběhu své nemoci klidně diskutuje. Když se jich však zeptáte, zda souhlasí se zveřejněním jména, tak žádají: Raději ne.

Tak to bylo i v rozhovoru s Ludmilou M. z Náchoda: "Znáte to – malé město a sousedé by se nám začali vyhýbat," říká žena, jejíž syn onemocněl po příjezdu z jazykového kurzu na Maltě a po něm i půlka rodiny.

"Syn navštěvoval mezinárodní třídu. Žáci tam byli z celé Evropy. V té době na Maltě navíc vrcholil hudební festival MTV s tisíci návštěvníků. Najednou jsem si uvědomila, že s šířením nákazy nemohou lékaři nic moc dělat," říká Ludmila M.

Při návratu domů podle ní kýchalo a smrkalo "celé letadlo" se sto dvaceti dětmi na palubě, které se rozjely po celém Česku.

Ulehla celá rodina

"Půlka naší rodiny lehla, nedělám si iluze, jak to asi vypadá jinde," dodává Ludmila.

Její starší syn prasečí chřipku přechodil už na Maltě. Rodiče mu do telefonu poradili, aby přestal sportovat, hodně pil a nemoc vyležel. Po několika dnech mladíkova nevolnost i teploty ustoupily.

Obavy mají i rodiče dětí, které se do ciziny teprve chystají. "Mám strach o syna. Má již všechno zařízené – letenku, školu v Londýně i pobyt v rodině. Máme ho něčím vybavit? Léky, vitaminy či rouškami?" ptala se jedna z matek vakcinologa Romana Prymuly ve včerejším on-line rozhovoru na serveru iDNES.cz.

"Cestu bych nerušil. Maximální možná ochrana je jedno balení virostatik s sebou pro případ onemocnění. Použít je ale jen při onemocnění," poradil jí Prymula.

Jazykové kurzy v cizině zatím nijak neomezuje ani cestovní kancelář Student Agency. Delegáti jsou však podle Zuzany Glierové poučeni, jak se o zákazníky postarat.

"Ne všichni nás ale uposlechnou, když je posíláme k lékaři. Delegáti jsou přesto vybaveni kvalitními lékárničkami a dohlížejí i na hygienu dětí," ujišťuje Glierová.

Lidé by podle lékařů, které MF DNES oslovila, neměli kvůli prasečí chřipce podléhat panice a zbytečně se uzavírat do dobrovolné karantény. Prasečí chřipka je sice velmi nakažlivá, ale zatím mírnější než ta běžná. Chorobu by však lidé neměli ani úplně podceňovat.

Průběh nemoci u konkrétního člověka totiž může být podle stavu organismu různě silný. Zdravotníci proto lidem radí: posilujte přirozenou imunitu a odolnost. Neoslabujte organismus kouřením či alkoholem, zdravě se stravujte a pravidelně sportujte.

Největší chybou by bylo začít do sebe cpát nakoupené léky proti virům. Ty by pak totiž kromě jiného už nemusely zabírat v době, kdy chřipce podlehneme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video