Nakazit se schválně prasečí chřipkou se nemusí vyplatit, varuje Jurásková

  • 22
Na webu ministerstva zdravotnictví se už několik měsíců nejčastěji objevuje zpráva o počtu nově nakažených prasečí chřipkou. A na podzim těchto zpráv možná razantně přibude. Nechat se úmyslně nakazit prasečí chřipkou teď a získat imunitu se však podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové nemusí vyplatit.

Jedna z prvních otázek v on-line rozhovoru směřovala k tomu, jestli je lepší prodělat prasečí chřipku nyní, když je průběh nemoci většinou ještě lehký, a vytvořit si tak protilátky před případnou druhou podzimní vlnou.

"Onemocnění virem AH1N1 navozuje tvorbu protilátek, která organismus ochrání. Je nutno ovšem zdůraznit, že průběh tohoto onemocnění nemusí být u všech nemocných bez komplikací, a proto není možno doporučit úmyslné nakažení," odpověděla ministryně Jurásková.

odpovědi ministryně juráskové zde

Jurásková také uvedla, že Česká republika sleduje opatření proti prasečí chřipce ve Velké Británii, kde počet nakažených prudce roste.

"Pandemický plán České republiky počítá s obdobnými opatřeními, která, pokud se situace v České republice bude zhoršovat, budou realizována," napsala Jurásková v chatu.

Dvoje britské aerolinky před týdnem oznámily, že mohou zabránit pasažérovi s příznaky prasečí chřipky nastoupit do letadla. Podle britských listů se také lékaři připravují na největší očkovací kampaň za posledních padesát let. Asi 20 milionů lidí by mělo být očkováno do konce roku, další příští rok.

Ministryně zdravotnictví se vyjádřila i k názorům předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára, podle něhož by se měly kvůli chřipce zavést kontroly na hranicích a zrušit dovolené v zahraničí. "Nejlepší obrana před virem je vůbec s ním nepřijít do styku. Každý let na Západ je teď problém," říká Luboš Olejár. - celý rozhovor čtěte zde

"Doporučuji občanům České republiky řídit se informacemi odborných společností a hlavního hygienika ČR, kteří zatím cestování a dovolené neomezují," okomentovala Olejárovo vyjádření Jurásková.

Jednoho ze čtenářů zajímalo, jestli budou nakažené prasečí chřipkou léčit kromě Bulovky i v jiných nemocnicích.

"Léčbou pacientů, kteří onemocnění novým virem chřipky se budou zabývat všechna zdravotnická zařízení v České republice, bude-li to potřeba. Infekční klinika Fakultní nemocnice Na Bulovce jako specializační pracoviště je určena pro léčbu pacientů s těžkým klinickým průběhem," uvedla Jurásková.

V Česku je zatím 73 nakažených

Během víkendu přibylo v Česku dalších 20 případů prasečí chřipky. Jde u nás zatím o nejprudší nárůst počtu nakažených. Ve středu informovala Národní referenční laboratoř o dalších dvanácti nakažených. V Česku je tak celkem 73 potvrzených případů.

Začátkem minulého týdne však Česká republika zmírnila opatření proti prasečí chřipce. Už se třeba nebudou dohledávat osoby, které přišly do kontaktu s nemocnými.

Úřady se ale zároveň snaží situaci nepodcenit a připravují se na případnou podzimní pandemii. Česko vydá stovky milionů za pandemické vakcíny, které budou stačit pro čtvrtinu obyvatel. - čtěte ČR objednala vakcínu pro 2,5 milionu lidí s chřipkou. Pro děti zatím není

Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Prymuly je zhruba padesátiprocentní možnost, že na podzim udeří druhá a mnohem ničivější vlna prasečí chřipky.

"Přesné číslo vám nikdo neřekne. Jedná se o spekulaci. Já osobně současné riziko vnímám jako velmi vysoké, cca 50 procent," odpověděl Prymula v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. - celý on-line rozhovor s Prymulou čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video