V Kanadě každým rokem zemřou desetitisíce tuleních mláďat. | foto: Profimedia.cz

Produkty z tuleňů nesmí do EU, Kanada podá námitku u WTO

  • 17
Evropská unie definitivně zakázala dovoz veškerých tuleních produktů. Kanadu, která léta čelí kritice pro kontroverzní vybíjení hlavně tuleních mláďat, to rozzlobilo. Hodlá podat námitku u Světové obchodní organizace.

Ochránci životního prostředí bojují proti kontroverznímu lovu už léta, vyčítají mu bezcitnost. Svět tak díky nim každý rok sledoval drastické záběry, na nichž lovci zvířata stahují zaživa z kůže nebo je vláčí na háku na loď, kde je pak usmrtí. Kanada z obav z evropského zákazu na konci loňského roku pravidla pro lov zpřísnila. - přečtěte si Kanada zpřísnila lov tuleňů, nesmí být staženi z kůže zaživa

Poslanci Evropského parlamentu v květnu přesto zákaz obchodu s produkty z tuleňů schválili už od roku 2010. Poslední slovo ale měli ministři zahraničí. Ti dnes rozhodli o zákazu dovozu tuleního masa, oleje i kožešin bez debaty, uvedla agentura Reuters. Podle výzkumů veřejného mínění se zákazem souhlasí většina Evropanů. - čtěte Obchod s tuleními výrobky bude v Evropě úplně tabu

Kanada však namítá, aby Unie uznala, že lov není drastický a hodlá podat námitku u Světové obchodní organizace. „Naše vláda trvale brání práva kanadských lovců tuleňů, aby provozovali svou živnost a i nadále budeme používat všech prostředků, abychom ochránili jejich živobytí od tohoto neoprávněného a neobhajitelného zákazu,“ prohlásila ministryně pro rybářství Gail Shea.

Evropský zákaz by mohl znamenat pro kanadské lovce finanční ztrátu kolem 4,2 milionů eur. Podle úřadů je hlavním zdrojem obživy zhruba pro šest tisíc rybářů, kteří loví u severoatlantického pobřeží Kanady. Zákaz se nebude týkat pouze produktů z těch zvířat, které tradičním způsobem ulovili inuitské komunity v Kanadě a Grónsku kvůli obživě.

Lov v Kanadě tradičně začíná na jaře u Magdalénina ostrova v zálivu Sv. Vavřince na východě Kanady a pokračuje u břehů ostrova Newfoundland v Atlantiku. Obchodníci si na tuleních cení kožešiny, masa a tuku. Kvůli jemnějšímu kožichu si lovci proto vybírají hlavně tulení mláďata.

Lovci tuleňů obchodují především s výrobci oděvů v Norsku, Rusku a Číně. Mezi země, kde se také loví tuleni, patří Grónsko, Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Británie a Spojené státy.

Kanadská guvernérka Michaelle Jeanová snědla kus tuleního srdce

Guvernérka jedla syrové tulení srdce

Generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová na jaře šokujícím způsobem podpořila lovce tuleňů na severu své země. Před zraky přítomných Eskymáků vyňala z tuleně srdce a část snědla. - na video se podívejte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue