Požitkáři vaří i pečou v parní troubě. Zážitek srovnávají se sexem

Je to lepší než sex, alespoň někdy, tvrdí vegetariáni i milovníci masa, kteří propadli vaření v parní troubě. Zejména poté, kdy si k přípravě mohou zvolit kombinaci páry a horkovzdušné trouby v jediném spotřebiči.

Co je zdravé, není dobré. Tak toto úsloví nepřátel zdravé krmě na hlavu porazily parní trouby. Příprava v páře, která nelouhuje potraviny ve vodě a ponechává jim typickou barvu a chuť, ale i dvojnásobek stopových prvků či vitaminů v porovnání s vařením ve vodě, představuje jeden z nejzdravějších způsobů vaření, který používali už ve staré Číně.

"Když uvaříte dětem zeleninu ve vodě, vypadá jak slimáci. Navíc ji musíte ochutit, osladit, přisolit, přidat ocet, aby měla nějakou chuť, ale se skutečnou nemá moc společného. Pak ani nevědí, jak doopravdy chutná," tvrdí Jan Meyer, tzv. prodejní trenér pro značky Bosch a Siemens. Učí vařit a používat spotřebiče.

V páře můžete zapomenout na tuky i sůl, protože maso i zelenina si vystačí i bez nich. Takže dieta, ale s chutí jak od šéfkuchaře z vyhlášené restaurace.

Do parní trouby lze vložit vše najednou, i zeleninu z mrazáku

Ostatně parní trouby se do domácností prosadily i díky konvektomatům, které se používají právě v profesionálních kuchyních. Proto bylo také jasné, že se brzy objeví i jako kombinace s horkým vzduchem. Protože kůrčička je kůrčička...

Výhody a možnosti

Dnešní parní trouby využívají páru, jejíž teplota nepřesáhne 100 °C, naopak ji lze přesně regulovat průměrně od 35 do 100 °C. Je to pára beztlaká, takže se na rozdíl od tlakové z "papiňáku" neporušuje buněčná struktura potravin, zůstává jim jejich přirozený vzhled i konzistence.

Parní trouby tak umějí nejen vařit (od zeleniny až po maso, a to hned několik pokrmů najednou, aniž by přebraly od sebe vůni), ale můžete v nich také zavařovat, odšťavňovat, připravit kynuté těsto nebo sterilizovat kojenecké lahve.

Při vaření není nutné používat tuky a ani příliš solit, jídlo má své aroma. I tučnější ryby, třeba losos, bývají méně mastné než při přípravě na grilu nebo v klasické troubě.

Aby pára mohla k potravinám ze všech stran, používají se perforované misky

Uvařit lze najednou celé menu, stačí potraviny postupně vkládat podle toho, jak dlouhou přípravu vyžadují. Začnete bramborami, přidáte rybu a nakonec zeleninu.

"Zkazit nic nemůžete, ani když do trouby dáte všechno najednou. V parní troubě prostě nejde nic připálit," tvrdí Jan Meyer. Ne náhodou proto parní troubu milují muži, je to pro ně skvělá technická hračka.

Parní trouby jsou vedle vaření ideální i pro ohřívání jídla, protože je nevysuší, ale naopak "oživí", jak někdy říkají kuchaři. Zvýrazní se totiž barva, příloha i maso pěkně nabudou na objemu.

"Nevysuší se jako v mikrovlnce. Pro chuť i kvalitu ohřívaného jídla je mnohem lepší delší doba ohřevu," radí Jan Meyer. Mikrovlnné trouby doporučuje pro vaření, nikoli ohřívání.

V parní troubě můžete podle něho klidně ohřát ve dvou tzv. gastro miskách maso a přílohy klidně pro šest lidí, zatímco v mikrovlnce většina lidí ohřívá talíře s jídlem postupně. U více porcí nic praktického.

Kuře či vepřovou pečeni zvládne parní trouba asi za jednu hodinu

Kuře či vepřovou pečeni zvládne parní trouba asi za jednu hodinu

Miska zachytí šťávu z masa, takže trouba zůstává čistá

Miska zachytí šťávu z masa, takže trouba zůstává čistá

Kombinované parní trouby vám ušetří čas a zjednoduší i přípravu mnohých jídel. "Třeba zapečené těstoviny nebo brambory nemusíte nejprve vařit a pak dát do trouby na zapečení, stačí je vložit do trouby. Pára je uvaří, teplý vzduch práci dokončí," vysvětluje Jan Meyer.

Je tu i další možnost. Stačí nechat maso "zatáhnout" na pánvi a pak dát do trouby na deset minut. Vepřová panenka připravená tímto způsobem je nepřekonatelná. Právě u takto připraveného masa bývá potěšení z jeho konzumace srovnáváno s jinými, nekulinářskými požitky.

'Vepřová

Vaření i pro začátečníky

Pro vaření v páře není nutné studovat složitý manuál, většina trub má displej, který kuchaře vede, nemluvě třeba o autopilotovi s 20 programy a ukazatelem hmotnosti.

Kombinované parní trouby lze používat jako parní, nebo horkovzdušné, případně současně. Podle toho se mění i teplota (až do 230 °C), nastavit je možné i vlhkost.

Většina parních trub má zásobník na vodu (jen nejdražší provedení jsou vybavena na přívod a odvod vody), ukazatel vyprázdnění ale kuchaře včas upozorní na nutnost jejího doplnění.

Návod na displeji uvádí i výšku umístění nádoby podle jejího typu

Generátor napájený ze zásobníku vyvíjí páru a vhání ji do prostoru trouby. S párou je spojena i další přednost: snadná údržba. Na stěnách se nic nepřipaluje.

Někdy se v souvislosti s kombinovanými parními troubami používá výraz "intervalové pečení". Po minutách, zpravidla v poměru 1:3, se střídá pára a pečení. Používá se také kombinované dvoufázové pečení (nejprve probíhá v proudu horkého vzduchu, pak přijde pára). Zvládnete tak přípravu vánočního cukroví nebo křupavého chleba.

Často se argumentuje cenou parní trouby (už ji ale pořídíte kolem 16 tisíc, některé značky dokážou nabídnout kombinované výrobky i výrazně levnější) a parního hrnce.

Zásadní rozdíl je v tom, že hrnce neumožňují regulaci teploty ani vlhkosti. Při obsluze, hlavně v malých kuchyňkách, pak vadí některým uživatelům pára, která z nich vystupuje. Výrobci v návodech na užívání proto raději varují před poškozením nábytku nebo stěny.

Nastavení je díky displeji velmi jednoduché

Většina parních i kombinovaných trub se nabízí ve vestavném provedení, ale lze je pořídit i jako samostatně stojící spotřebič nebo jako variantu určenou k instalaci pod horní skříňky.