Ministerské limuzíny budou umět plavat a dostanou i ložnici

  • 21
Audi, BMW ani Mercedes neposkytují vládním úředníkům dost klidu a prostoru na práci. Alespoň podle studentů designu z německého Pforzheimu. Proto navrhli podobu ministerské limuzíny, jak by mohla vypadat v roce 2029. Své návrhy poté odvezli ukázat do Berlína ministru dopravy.

Nápady mladých designérů z technické univerzity však nejsou určeny jen pro ministra dopravy Wolfganga Tiefensee. Na podzim se veřejnosti představí na autosalonu ve Frankfurtu.

"Nejdůležitějším uživatelem není řidič, ale pasažér. Proto je u tohoto projektu důležitější interiér než exteriér," popisuje svůj návrh Woong Choi, jeden ze studentů designu podílející se na projektu vládní limuzíny příštích desetiletí.

Podle něj není v dnešních limuzínách dost místa na to, aby se přepravovaná osoba pohodlně vyspala a aby měla zároveň komfort pro práci.

Z tohoto důvodu za skromným místem pro řidiče následuje oddělený a bohatě zvenčí prosvětlený prostor kombinující kancelář s ložnicí.

Další ze studentů Christian Holweck přišel s nápadem kabiny s mnohem delší životností, než je dnes obvyklé. Samostatným modulem jeho návrhu je motor, který by bylo možné lehce měnit a reagovat tak na nové trendy v technologiích. Ministrovi by pak dal výborný výhled z auta do všech stran. Kabina je za řidičem zvýšená a cestujícím vzadu nic nebrání v pozorování okolí.

Christina Kochová je přesvědčena o tom, že ministr dopravy by měl jít příkladem v používání nových technologií a zdrojů energie. Její velice aerodynamický projekt využívá elektrodynamických efektů magnetické dráhy. Vůz umí jezdit jak po kolejích, tak mimo ně.

limuzíny budoucnosti

Další obrázky a animace ZDE

Další z celkem jedenácti návrhů státnických korábů silnic sveze ministra nejen po silnici, ale také ho přepraví po vodě. Florian Richter potřebuje pro svůj koncept řeku nebo plavební kanál hluboký alespoň 60 centimetrů. Karoserie jeho plavidla-auta má v blatnících prostory pro zasunutí kol před vyplutím.

Josef Stängl rozdělil auto na řidičskou část s podvozkem a privátní kapsli, kterou si majitel kdykoliv do třeba najatého podvozku zasune. V kapsli má své místo její majitel a doma ji má uskladněnou připnutím k fasádě svého obydlí.

Studenti z Pforzheimu se opakují v tom, že auta budoucnosti budou jezdit na elektřinu. Jiný pohon svým návrhům nedali. A zároveň věří, že by měli jít ministři ostatním příkladem. Alespoň ve využívání nových technologií.