Pravčická brána vypadla ze souboje o sedm přírodních divů světa

  • 48
Pravčická brána ani slovenské Štrbské pleso se do finále ankety o sedm přírodních divů světa neprobojovaly. Nadace New7Wonders dnes zveřejnila seznam finalistů na svých webových stránkách. Jsou mezi nimi třeba irské Cliffs of Moher, Velký bariérový útes v Austrálii či americký Grand Canyon.

Mezi 28 finalistů postoupilo také Mrtvé moře, hora Kilimandžáro v Tanzanii, německý Schwarzwald, Maledivy, italský Vesuv, jihoafrická Stolová hora, ekvádorské souostroví Galapágy, Mazurská jezera v Polsku či australská hora Uluru, známá též jako Ayersova skála.

KOMPLETNÍ SEZNAM FINALISTŮ

Český a slovenský zástupce tak skončili v semifinále, když se prosadili v konkurenci 441 původně nominovaných přírodních památek. Symbol Národního parku České Švýcarsko se v jednu chvíli držel na desáté pozici. - čtěte Pravčická brána a Štrbské pleso jsou v semifinále

Ze 71 semifinalistů, kteří vzešli z veřejného hlasování, poté vybral tři desítky největších přírodních skvostů mezinárodní tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu Federikem Mayorem. 

Uluru

Češi i Slováci nakonec zůstali na seznamu 42 náhradníků sestaveném ze semifinalistů. Pokud některý z finalistů vypadne, vybere organizátor nového kandidáta ze sedmi náhradníků s nejvíce hlasy.

Počínaje dnešním dnem začíná opět veřejné hlasování. Lidé mohou vítěze vybírat prostřednictvím internetu (na new7wonders.com), telefonicky a textovými zprávami až do roku 2011.

Vítězné lokality se pak o slávu podělí s novými sedmi divy světa stvořenými člověkem, vybranými před dvěma lety. Patří k nim například Socha svobody, budova opery v Sydney, chrám Angkor v Kambodži či ruský Kreml.

Tým expertů mezitím navštíví všechny finalisty, kteří budou moci představit přírodní bohatství místa celému světu. Organizátoři výběru přírodních skvostů počítají s tím, že internetového hlasování se zúčastní více než miliarda lidí.

Pravčická brána

Symbol národního parku České Švýcarsko, pískovcová Pravčická brána, vznikla podle geoložky národního parku Zuzany Vařilové stejně jako většina zdejších skalních tvarů erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů, vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě.