V Česku hrozí vznik romských slumů, varuje Kocábova analýza

  • 1314
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb varuje před vznikem romských slumů. Ty by mohly vzniknout z některých ghet. Situaci má řešit zvláštní expertní skupina, v níž jsou například ekonom Sedláček, ombudsman Motejl, Václav Havel nebo Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni.

"Současná ghetta se můžou změnit ve slumy, pokud místní samosprávy nezačnou sociální vyloučení některých Romů urychleně řešit," prohlásil ministr Kocáb. Části českých Romů podle čerstvé analýzy jeho resortu hrozí situace, do které se dostali Romové na východním Slovensku.

Gabriela Hrabaňová z Rady vlády pro záležitosti romské komunity říká, že především vedení měst a krajů musí přidat v osobním přístupu k sociálně vyloučeným lidem. Vytyčila několik bodů, na které se musí zaměřit, pokud chtějí Romům opravdu pomoct.

"Hrozí další emigrace Romů. Upozorňujeme, že z Česka odchází jejich takzvané elity, které jsou začleněny do společnosti. Ale vyhnala je ekonomická tíseň a na tu nabalená diskriminace," tvrdí Kocáb.

Úředníkům na radnicích jsou Romové jedno

Za stěžejní ministr a Hrabaňová považují oblasti vzdělávání, zaměstnanost, zadluženost, bydlení, zdravotnictví, integraci a podporu kultury a rozvoje romského jazyka.

"Na centrální úrovni existuje platforma, jak toto všechno řešit, ale některá města nařízení jednotlivých resortů neplní důsledně," popsala Hrabaňová opatrně nezájem některých lokálních úředníků. Jako příklad Kocáb uvedl často zbytečné umisťování Romů do zvláštních škol.

Na ministerstvu pro lidská práva proto nyní vzniká "kuchařka", která má starostům pomoct nastartovat opačný trend. Ve školství sází na osobního asistenta, který by měl oproti dnešku dlouhodobý závazek.

"Města by měla získat peníze na jeho práci na několik let dopředu a ne jen na rok, jak to je dnes," uvedla Gabriela Hrabaňová. Také policie by se měla zaměřit na nábor Romů. "Jejich náborová kampaň by měla proběhnout na učilištích, kde je větší množství Romů," přeje si Hrabaňová.

Řápkovou a spol. těžko přesvědčíme

Kocábovi úředníci zároveň přiznávají, že nemají páky radnicím "kuchařku" vnutit. Odpor se dá očekávat například v Chomutově, kde tamní primátorka Ivana Řápková volá po zrušení ministerstva pro lidská práva. "Je zbytečné," domnívá se Řápková.

Analýza o stavu romských komunit

Čtěte vládní dokument z dílny Kocábova resortu

Pomoct prosadit doporučení z Kocábovy analýzy má skupina expertů sezvaná do panelu SOPPRAN (Stálý odborný panel proti rasismu a násilí - pozn. red.). Poprvé se - kvůli dovoleným ve značně osekané podobě - odborníci sešli ve čtvrtek odpoledne.

Sedláček: Snad najdeme kladivo na extremismus

Ekonom Tomáš Sedláček, který se první schůzky zúčastnil, založení SOPPRANu přivítal. "Prudký hospodářský nárůst v Česku na čas eliminoval extremismus. Nyní, když se nám přestává tak dařit, tak jsou Romové první na ráně. Rodí se nejrůznější konspirační teorie, kdo za recesi může," řekl Sedláček iDNES.cz.

Doufá, že Kocábův panel touto cestou najde jakési kladivo na extremismus.

Konkrétní výsledek ze zasedání ale nevzešel žádný. Například Šimon Pánek z neziskové organizace Člověk v tísni byl služebně v zahraničí, předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová odpočívá v lázních. Chyběla také politoložka Vladimíra Dvořáková. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video