Aleš Brichta se obviněním z rasismu brání. Prý jen upozorňuje na situaci, kterou je nutné řešit. | foto: Filter - Jana Kusalová

Hudební recenzent obvinil rockera Brichtu z rasismu, jiný ho hájí

  • 257
Deratizer, Aleš Brichta a rasismus. Tato tři slova vyvolala mezi hudebními recenzenty zdánlivou při. Zatímco jeden z nich v textu titulní písně nového alba Deratizer rockera Brichty vidí nenávist vůči romskému etniku, jiný ji chápe jako výstižnou kritiku politicko-sociální situace.

Skladbu s refrénem "Politici dělaj z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola, už by to vyřešit měl, nějakej deratizer..." označil například Petr Bláha, recenzent serveru Musicserver.cz, za volání po deratizaci určitého etnika. Brichta to označuje za nesmysl.

"Ano, bylo tam zmíněno i politické téma, ale kritika politiky je u rockerů podstatně častější jev než volání po rasových čistkách," píše Bláha k textu skladby, jejíž refrén označuje za nekorektní.

Bláha kritizuje také obal desky, na němž je nakreslena postava muže "pracujícího" na Karlově mostě. Podle něj je vpředu vykreslená postava, která má být očividně romského původu. V jedné ruce nese autorádio a ve druhé dámskou kabelku.

Obal alba Deratizer Aleše Brichty"Lidská společnost snad dospěla do fáze, kdy i malé dítě ví, že kradou stejně tak obyvatelé romského původu jako ti bílí. Neví to snad vysokoškolsky vzdělaný rocker?" ptá se recenzent.

Brichta však tento názor vyvrací. Podle něj výtvarník na obal využil figurku z arabských pohádek. K postavě Roma kradoucího kola dodal, že taková se už vyskytuje ve vtipech z období před rokem 1989.

Podle České televize ale už text písně zkoumá policie. Zjišťuje prý, zda-li se jím zpěvák nedopustil trestného činu.

"Text písně Deratizer je jednoznačně rasistický a vzbuzuje podezření z naplnění skutkové podstaty trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," uvedl na serveru Romea.cz právník nevládní organizace In Iustitia, která podle serveru pomáhá lidem ohroženým násilím z nenávisti. "Právník si nepřál zveřejnit své jméno," řekl Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea.

Aleš Brichta pro iDNES.cz

"Říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit," říká rocker.

V hudebních recenzích vašeho posledního alba se objevuje ostrá kritika vašich textů. Jeden z autorů dokonce pracuje s termínem rasismus.
V poslední době mám, asi jako všichni, výtky vůči politice. Ty pramení z mých vlastních zkušeností. A tak jsem si pustil pusu na špacír. Jedna z mnoha řádek textů je proto ostrá, ale já ji považuji za básnickou nadsázku. Neřeším obecná témata a xenofobii, jen říkám, že se o problémech nemá jen mluvit. Je nutné je řešit.

Věnujete se na albu i jiným politicko-sociálním tématům?
V písni Česká zem narážím na Evropskou unii. Myslím si, že podmínky členství politici lidem nevysvětlili dostatečně. V Písni pro bílou hůl téma, o němž jsme mluvili, otáčím.

V rasismus naruby?
Skladba je o malém romském chlapci, který je slepý a na ulici ho zbijou. Kdo si chce vybrat, témat na desce najde víc.

"Každý, kdo bude vědomě skladbu vysílat, se může dopustit stejných trestných činů jako její autor a interpret," míní právník organizace In Iustitia.

Výhrady k některým Brichtovým textům na novém albu má také hudební publicista Petr Korál, který však interpreta nepovažuje za člověka s rasistickými názory. "Protože Aleše znám, vím, že verše Deratizera nejsou myšleny jako primitivní propagace paušálního silového řešení problému s ´nepřizpůsobivými občany´, ale ani bych se nedivil, kdyby tento slogan ve své kampani zneužila třeba i Dělnická strana," upozorňuje ve své recenzi.

Hudební publicista František Kováč naopak skladbu Deratizer chválí. "Co se jednotlivých skladeb týče, mezi mé jasné favority patří titulní otvírák Deratizer, hudebně velmi zahuštěná, a přece našlápnutá skladba s nekompromisním textem, jehož určitá záměrná naivita přesně koresponduje s aktuální politicko-sociální bezmocí většiny společnosti," píše v recenzi alba Kováč. Dodává, že Brichtovi nechybí sociální cítění, což dokazuje skladba Píseň pro bílou hůl pojednávající o slepém romském chlapci.

Benátská noc 2007 - Aleš BrichtaAlbum Deratizer Aleše Brichty a jeho skupiny ABband vyšlo na konci června. Vzhledem k problémům s pirátským přepalováním se autoři rozhodli vydat svojí třetí desku v papírovém obalu za lidovou cenu 69 korun.

Brichta patřil k zakládajícím členům slavné metalové skupiny Arakain, kterou před sedmi lety opustil. Na své sólové dráze natočil řadu alb: Růže pro Algernon, Ráno ve dveřích Armády spásy, Hledač pokladů, American Bull a Anděl posledního soudu. V současné době vystupuje se skupinou ABband.

Letos padesátiletý interpret organizuje ke svému životnímu jubileu velký koncert v pražské Tesla Areně, na kterém by 9. srpna měli mimo jiné vystoupit Karel Gott, Petr Janda, Kamil Střihavka a hudebníci z projektů Zemětřesení a Hattrick.

,