Hlavní roli ve filmu Proroctví hraje Nicolas Cage.

Hlavní roli ve filmu Proroctví hraje Nicolas Cage. | foto: SPI International

RECENZE: Proroctví s Nicolasem Cagem zůstalo i přes výtečnou režii na půl cesty

  • 31
Snímek Proroctví na první pohled působí jako něco, nač řada fanoušků katastrofických filmů už dlouho čeká. Bohužel, výsledek zůstal někde v půli cesty. A nemůže za to jen Nicolas Cage.

Neznamená to ale, že by Proroctví bylo zavrženíhodné. Vlastně je to velmi svižně a obratně natočený snímek, který i přes veškeré neduhy a lapsy udrží divákovu pozornost a nejednou ho i nepokrytě strhne do děje.

Na tom má určitě největší zásluhu režisér Alex Proyas, ke kterému díky filmům Vrána, Smrtihlav a Já, robot fanoušci vzhlížejí coby k jednomu z velkých současných talentů.

Proyasovi se totiž ze spletence obsahujícího předpověď naprogramovaného konce světa kombinovaného s blízkými setkáními třetího druhu podařilo vykřesat dvouhodinovku pádící ke svému závěru neuvěřitelným tempem.

Rychlý nástup, ještě rychlejší jízda

Působivé katastrofy

působivé katastrofy

Režisér nechá diváky velmi rafinovaně v jednotlivých událostech vykoupat, občas uštědří i pořádnou „podpásovku“.

Do vlaku nechá diváky nastoupit už v úvodu, v němž malá dívenka místo kresby své vize budoucnosti odevzdá učitelce papír popsaný změtí číslic. V plné rychlosti je režisér ovšem přemístí o půlstoletí dopředu, kdy hlavní hrdina zjistí, že jde o kódy určující veškeré zásadní katastrofy za posledních padesát let.

Což má samozřejmě háček - tři ještě zbývají, přičemž ta poslední vypadá velmi podezřele. Do toho hrdinův syn zaslechne podivné hlasy a kolem jeho domu se po lese začnou potulovat divně se tvářící pánové s mrtvolnou vizáží.

Je vlastně zázrak, že se takový film do kin vůbec dostal. Podobných filmů najdete ve videopůjčovnách dvanáct do tuctu a Proroctví se od nich svým scénářem nijak neliší. Jenomže to by ho nesměl natočit právě Proyas.

Z filmu Proroctví

Ten nejenže příběh, jehož pointu alespoň trochu bystrý divák odhadne zhruba ve třetině, drží už zmíněným tempem, okořenil ho navíc i momenty, jichž by se divák v podobném filmu nedočkal.

Nezvané návštěvy podivných cizinců i jejich prosté postávání mezi stromy vyvolávají husí kůži. Havárii letadla nechá režisér snímat jediným nepřerušovaným záběrem, incident v newyorském metru se pak nadlouho vryje do paměti.

Proyas navíc nechá diváky velmi rafinovaně v jednotlivých událostech vykoupat, občas uštědří i pořádnou „podpásovku“. Jenomže jsou věci, které výtečně zvládnuté řemeslo prostě nezakryje.

Ještě had a jablko

Největší klacky pod nohy filmu hází scénář plný logických lapsů. To platí zejména u závěrečné půlhodinky, kde by mělo vše do sebe zapadnout a namířit k nevyhnutelnému. Neděje se tak, ozubená kolečka příběhu se na sebe pouze vrství a tak tak, že se nezhroutí na nepřehlednou hromadu.

Druhou překážkou je nízký rozpočet. Nutnost digitálních triků je u Proroctví neoddiskutovatelná, jenže nedostatek peněz se na jejich zpracování až bolestně podepsal.

Proroctví

50 %

USA/Austrálie/Británie, 2009, 121 minut

Režie Alex Proyas, hrají Nicolas Cage, Chandler Canterbury, Ben Mendelsohn, Rose Byrneová

Kinobox: 69 %

IMDb: 6.2

Herecky se také žádný zázrak neděje, dětští představitelé hrají obstojně, Nicolas Cage se pak po tristním Ghost Riderovi a regulérní příšernosti Rituál vzepnul alespoň ke koukatelnému výkonu, byť si sebedrásající momenty, vzbuzující často jen smích, neodepřel ani tentokrát.

Dovětek nechť patří samotnému závěru filmu. Nebýt závěrečných dvou minut, v nichž chybí snad už jen had a jablko a které vyznění celého filmu neuvěřitelným způsobem sráží, dalo by se smeknout za odvahu. Takhle Proroctví zůstalo i přes veškeré vyčtené klady prostě na půl cesty.