Europoslanci zvolili předsedou parlamentu bývalého polského premiéra

  • 4
Novým předsedou Evropského parlamentu se podle očekávaní stal bývalý polský premiér Jerzy Buzek. V tajné volbě ho zvolili europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Jde vůbec o prvního zástupce nové členské země Evropské unie na takto vysokém postu.

Devětašedesátiletý Jerzy Buzek dostal podporu hned na první schůzi europarlamentu od červnových voleb. Kandidát lidovecké frakce získal 555 hlasů, přičemž ke zvolení jich potřeboval nejméně 323.

BUZEK O SVÉM ZVOLENÍ

"Před lety jsem snil o tom, abych se mohl stát poslancem polského parlamentu poté, co bude Polsko svobodné. Teď přebírám roli předsedy Evropského parlamentu, o čemž bych kdysi v naší zemi nemohl ani snít," uvedl Buzek ve své zahajovací řeči.

Buzek střídá na předsednickém postu Němce Hanse-Gerta Pötteringa. Jeho nová funkce sice bude především ceremoniální, Češi se však mohou těšit, že jim bude přece jen více nakloněn než jiní předsedové. Buzek má české kořeny, narodil se ve Smilovicích na Těšínsku.

Jerzy Buzek byl polským premiérem mezi lety 1997 až 2001 a v europarlamentu zasedl v roce 2004, krátce po vstupu Polska do EU. V červnových volbách svoji funkci obhájil a získal nejvíce hlasů ze všech polských kandidátů. - vše o červnových eurovolbách čtěte zde

První zástupce nových členů EU na postu předsedy

Jeho zvolení do čela evropských zákonodárců je historická událost. Dvacet let od pádu komunismu ve střední a východní Evropě je prvním zástupcem nové členské země EU na takto vysokém postu.

Na pádu komunismu se přitom sám aktivně podílel. Od osmdesátých let se angažoval v odborovém hnutí Solidarita, které s komunisty v roce 1989 vyjednalo nástup demokratických reforem. V europarlamentu chce ale Buzek podle svých slov být především Evropanem.

PŘEDSEDNICTVÍ V EUROPARLAMENTU

- Je velmi pravděpodobné, že polský politik bude ve funkci v první polovině pětiletého mandátu Evropského parlamentu. Poté by ho měl na stejnou dobu vystřídat socialistický zástupce, kterým bude nejspíš německý šéf socialistických europoslanců Martin Schulz.

- Obsazení postu předsedy je totiž tradičně dáno dohodou dvou nejsilnějších parlamentních frakcí, tedy lidovecké a socialistické. Žádná ze stran totiž nemá v EP většinu a bez podobné shody by bylo zvolení předsedy poměrně složité.                                zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue