Cheney prý nařídil CIA, aby Kongresu tajila protiteroristický program

  • 88
Americká Ústřední zpravodajská služba osm let zatajovala Kongresu informace o tajném protiteroristickém programu. A činila tak na přímý rozkaz bývalého viceprezidenta Cheneyho. Napsal to deník The New York Times s odvoláním na dva zdroje ze CIA. Co přesně program obsahoval, zůstává dál tajemstvím. Nový šéf CIA Panetta ho ale beztak ukončil.

Program podle zdrojů deníku vznikl v napjaté atmosféře po teroristických útocích z 11. září 2001. Bushova administrativa - ostatně stejně jako většina Američanů - se tehdy bála, že Al-Kajda znovu udeří. Kdykoliv a kdekoliv.

A tak představitelé tajných služeb přišli s "radikálními protiopatřeními", řekl listu nejmenovaný zdroj. A Dick Cheney, Bushův viceprezident, dal prý tehdy rozkaz: Kongresu o tom nic neříkejte.

Co si představit za oněmi radikálními kroky? Všechno jsou jen spekulace, protože konkrétní obsah programu zůstává tajný. Podle zdrojů newyorského deníku se netýkal se výslechů či věznění. Údajně měl sloužit k "získávání informací, které by mohly být využity při tajné protiteroristické akci v cizí zemi".

A jak dodávají informované zdroje, program se stejně nikdy doopravdy nerozběhl. Proto ani nikdo neprotestoval, když ho nový šéf CIA Leon Panetta, jehož do funkce v únoru jmenoval Bushův nástupce Barack Obama, zrušil.

Panetta se prý o existenci programu dozvěděl 23. června. Příkaz k jeho ukončení vydal hned a druhý den o tom na uzavřeném jednání informoval výbory pro tajné služby obou kongresových komor.

Šéf CIA Leon Panetta

Šéf CIA Leon Panetta

Pro Bushovu administrativu musel být tento program nesmírně důležitý, když se rozhodla o něm Kongresu neříkat, napsaly The New York Times. Jejich zdroje nicméně tvrdí pravý opak: zákonodárci nebyli informováni, protože to prostě nebylo podstatné.

Reportéři se pokusili získat komentář od Cheneyho i bývalého šéfa CIA George Teneta, ale bez úspěchu. Zprávu nekomentovala ani CIA. Její mluvčí Paul Gimigliano jen řekl, že agentura nemá ve zvyku vyjadřovat se k obsahu uzavřených jednání.

Už žádné mučení, slíbil šéf CIA

Viceprezident Richard Cheney patřil v Bushově administrativě k nejhorlivějším obhájcům tvrdých vyšetřovacích metod. Mluví se hlavně o takzvaném waterboardingu, což je technika, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí. Agenti CIA ho používali na Guantánamu, kam Američané začali po teroru z 11. září svážet lidi podezřelé z terorismu, jež pochytali v Afghánistánu a dalších zemích.

Bude vyšetřování?

Agentura AP uvedla, že ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje podání podnětu k vyšetřování metod výslechů z dob Bushovy administrativy. Rozhodne o něm v příštích týdnech. Zkoumání by se mělo
zaměřit i na případný podíl agentů CIA na výsleších.

Barack Obama nařídil Guantánamo do roka zavřít, za což ho Cheney hlasitě kritizuje.

Prohlašuje, že nový prezident ohrožuje národní bezpečnost a že Guantánamo bylo pro Bushovu vládu jedinou možností - jinak by prý museli být podezřelí teroristé zabíjeni. - čtěte Guantánamo byla nutnost, prohlásil Cheney

Leon Panetta slíbil, že už pod jeho vedením nebude žádné mučení, žádné tajné věznice a žádné tajné převozy podezřelých do zemí, které by mohly používat mučení. Což je jasný distanc od politiky CIA za vlády George Bushe, napsala agentura Reuters.

Údajné zatajování informací ze strany CIA se ve Washingtonu začalo přetřásat v květnu.

Demokratka Nancy Pelosiová, šéfka Sněmovny reprezentantů, obvinila agentur z toho, že jí v roce 2002 neposkytla informace právě o používání waterboardingu při výsleších. Panetta její obvinění odmítl. CIA tvrdí, že Pelosiová o mučení věděla.

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Americký Zákon o národní bezpečnosti z roku 1947 ukládá tajným službám, aby "plně a aktuálně" informovaly příslušné kongresové výbory o svých aktivitách. Včetně těch důležitých akcí, které se teprve chystají.

Nicméně norma nechává vládě jistý manévrovací prostor, hlavně v případě těch nejtajnějších operací. Tehdy mohou být informováni pouze členové takzvaného "Gangu osmi" (Gang of Eight), což jsou republikánští a demokratičtí lídři obou kongresových komor a lídři výborů pro tajné služby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue