V Kanadě nechce zůstat ani Jaroslav Suchý, jeden z nejznámějších uprchlíků, který v dubnu pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu při návštěvě Prahy. | foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Romští uprchlíci se vracejí z Kanady, hrozba víz však stále trvá

  • 1253
Romové se začínají vracet z Kanady, kam odjeli žádat o azyl. Mnoho z nich totiž přecenilo své síly, když chtěli v cizí zemi začít s jazykovou bariérou. Další si stěžují na kapesné, které od Kanady dostávají (v přepočtu údajně 500 Kč týdně). Návraty Romů by mohly pomoci přesvědčit Kanadu, aby nezaváděla víza.

Svou roli hraje také to, že se v posledních týdnech zhoršily podmínky pro azylanty, útulky pro ně už jsou přeplněné. Do Kanady navíc řada lidí odjela narychlo a nepromyšleně, protože se báli, že budou zavedena víza.

Návratů si všimlo i české romské sdružení Dženo. "Odhaduji, že těch, co přijeli v poslední době zpět, je několik desítek. Zjistili, že ani v Kanadě nelétají pečení holubi do pusy," konstatoval předseda sdružení Dženo Ivan Veselý.

Přesné statistiky navrátivších se žadatelů o azyl zatím nejsou k dispozici. Podle odhadů se i dříve vracelo až patnáct procent žadatelů o azyl a teď jejich podíl nejspíš ještě stoupá. Více Romů se podle Veselého vrací v posledních dvou až třech měsících.

V Kanadě nechce zůstat ani Jaroslav Suchý, jeden z nejznámějších uprchlíků, který v dubnu pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu při návštěvě Prahy. Odjel z Česka před pár týdny.

"Já tady zůstanu tak rok kvůli angličtině a pak se vrátím do Prahy," přiznal se Suchý v e-mailu MF DNES.

Podobné vyjádření ho mimochodem coby uchazeče o azyl může dost znevýhodnit. Ale není sám.

V Česku bylo lépe

"Potkala jsem v neděli v obchodě skupinu mladých Romek a hned se ke mně hlásily, když slyšely češtinu. Požádaly o zastavení řízení a čekají jen na formality, pak se vrátí domů. Uznaly, že v Čechách bylo lépe," sdělila tento týden Čechokanaďanka Pavla Topolská, která žije v Torontu.

Letos do Kanady odletělo žádat o azyl podle posledních údajů 1 720 uprchlíků. Kanadské ministerstvo přistěhovalectví se včera odpovědi na otázku, kolik Romů se vrací, vyhnulo.

"Mohu jen sdělit, že pozorně sledujeme, jak z Česka přichází stále více uprchlíků. Může to vést ke znovuzavedení víz, ale není to jediné kritérium pro ně," odpověděla včera MF DNES mluvčí ministerstva Karen Shaddová.

Romové se vraceli z Kanady i dříve, i když se o tom nikdy příliš nemluvilo. Ale opravdový azylant by se takhle nikdy nezachoval. S navrátilci se setkal v Česku novinář Roman Krištof, který je spoluautorem výzkumu romské migrace do Kanady z října loňského roku.

"Hlavní roli v rozhodnutí k návratu hrály hlavně osobní důvody. Potřebovaly je jejich rodiny, museli vypovídat u soudů, měli starost o svůj byt nebo nemohli pokrýt své finanční náklady v Kanadě," uvádí z poznatků výzkumu Krištof.

Kanada vyhostí málokoho

Nedobrovolně musí naopak odjet z Kanady poměrně málo Romů. Kanaďané podle Krištofa vracejí ojediněle už z letiště lidi, jejichž historka o důvodech azylu působila opravdu hodně nevěrohodně.

"Když žadateli po měsících čekání soud azyl zamítne, většinou se dál odvolává, takže se celý proces protáhne na několik let. Poté už je v Kanadě natolik doma, že nakonec najde nějaký způsob, jak pobyt legalizovat," popisuje obvyklou praxi Krištof.

Kanada zatím zveřejnila počet azylů přiznaných Čechům za první čtvrtletí 2009 – bylo jich jen 34. V porovnání se stovkami příchozích údaj svědčí i o tom, že Češi pomalu zahlcují kanadské imigrační soudy.

Když žadatel o azyl přiletí přes moře do Toronta či Ottawy, po pohovoru na letišti a zdravotní prohlídce putuje do azylové ubytovny. Čeká na rozhodnutí soudu. Kanadský stát mu zajišťuje kromě přístřeší i jídlo a kapesné.

Pracovat nemůže, ale dochází na kurzy angličtiny a komunikuje se svým právníkem. Přesto si někteří příchozí Romové přivydělávají, třeba prodávají podomním způsobem dovezenou kosmetiku.

"Průměrného Kanaďana Romové nezajímají, dokud se nezmíníte, že využívají zdejší sociální systém a žijí z jeho daní. Emigranti jim nevadí, pokud pracují," říká Topolská.

Romové začali odcházet v posledních měsících hlavně kvůli pochodům Dělnické strany a po žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Podle zdrojů MF DNES hrozí každým dnem, že Kanada oznámí znovuzavedení víz, i když mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka v pátek zopakoval, že o tom neví.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue