Za optimistickými čísly o dopravních nehodách stojí hlavně triky ve statistikách. | foto: MF DNES

Nehod ubylo jen naoko, policisté kouzlí se statistikami

  • 177
Pokud by se vycházelo pouze ze statistik, staly by se české silnice zničehonic oázou bezpečí. Tedy v porovnání s lety minulými. Za první letošní půlrok totiž policisté evidují zhruba o polovinu méně dopravních nehod než rok předtím.

Řečeno čísly, loni se denně stalo v průměru 430 nehod, zatímco letos pouze 190. Bohužel jde jen o statistické hrátky. Souvisejí s tím, že od začátku letošního roku lidé policii volají pouze k nehodám se škodou vyšší než sto tisíc korun. Nebo když se někdo zraní.

Ukazuje se však, že policisté se statistikami zacházejí velmi zvláštně a řada bouraček se v jejich evidencích neobjeví, přestože by měla. Jak je to možné?

Čarování s čísly

Oficiální údaje o nehodovosti za první pololetí roku zatím policisté nezveřejnili. Z dostupných údajů však je zřejmé, že nejvíc nehod ubylo na jihu Moravy.

A to se nezměnilo ani v letošním roce. Jenže Jihomoravané využívají na rozdíl od Severočechů fígl, jak statistiky vylepšit. Do evidence prostě stovky nehod nedávají. Vedou je jen jako přestupky, které se v přehledech nehod neobjevují.

"Je to trik, aby vypadali před vedením dobře. Našim velitelům to ale divné nepřijde, ostatně náš současný šéf Tržil je přeci z jihu Moravy a tamní dopravku roky vedl," říká jeden z dopravních policistů. Jmenován být nechce, kritika by ho mohla stát místo.

Ke kouzlení s čísly se uchylují postupně i další regiony. Třeba na severu Moravy v prvních měsících roku počet nehod vůbec neklesal. Padat začal až v poslední době. Právě díky neevidování některých nehod.

Proč by hraní s čísly mělo někomu vadit? Třeba kvůli určování míst, kde nehody hrozí více než jinde. Ta se stanovují právě podle statistik. "Když se někde stává víc nehod, může to být indicie, že jde o špatně postavený úsek. Nebo že chybějí značky. Bez přesných údajů to nezjistíme," tvrdí další policista.

Dozvíme se riziková místa?

S jeho slovy zčásti souhlasí i Josef Mikulík z Centra dopravního výzkumu. "Každá nehoda by měla být impulzem podívat se na místo, kde se stala," dodává Mikulík. "Ale neplatí, že když je někde víc menších nehod, tak to je rizikové místo."

Totéž tvrdí i šéf dopraváků Leoš Tržil. "Vážné nehody evidujeme stejně jako dřív," namítá. Zároveň přiznal, že ne všude se eviduje stejně. "Přecházíme na jiný způsob statistik a někteří v tom ještě plavou. Ať už jsou ale čísla jakákoliv, hlavní je, že můžeme posílat víc lidí do ulic. Dřív řešili každou banalitu, teď víc hlídají," tvrdí. Čísly to však zatím doložit neumí.

Jde vskutku o rekord – havárií zde má být asi o osmdesát procent méně než o rok dříve. Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou severní Čechy. Tady je úbytek havárií výrazně nižší – asi jen třetinový. V minulých letech se přitom bouralo v obou regionech víceméně stejně.

Nehody v Česku

Statisticky nehod ubývá:

leden až červen 2009

počet nehod      35 436
mrtví                       380
těžce zranění       1 486
lehce zranění     10 497

leden až červen 2007

počet nehod     78 778
mrtví                      445
těžce zranění      1 775
lehce zranění    11 598

Nejvíce ubylo evidovaných nehod na jihu Moravy. Za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo o 80 procent méně než loni.

Nejmenší pokles hlásí severočeští policisté. Evidují o třetinu méně nehod.

Nejčastější příčinou nehod je nevěnování se řízení, příliš vysoká rychlost a nedodržování bezpečné vzdálenosti.

Zdroj: Policie ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue