Squateři se díky Kocábovi stěhují z periferie do centra Prahy

  • 2185
Squateři vystěhovaní z vily Milada na pomezí pražské Libně a Troji získali nové útočiště v domě poblíž náměstí Republiky. Je v něm patnáct bytů, které čekají na rozsáhlou rekonstrukci. Majitel Petr Svinka do té doby tři z nich nechá anarchistům, uvedl ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Mluvčí vystěhovaných squaterů Jan Němec iDNES.cz potvrdil, že Kocábovu nabídku využijí. Mají k dispozici tři byty, budou moci využít i sklepní prostory, například pro koncerty, výstavy, promítání filmů nebo pro přednášky.

Nebudou muset platit téměř žádný nájem, jen vodu a elektřinu. Dům stojí v Truhlářské ulici, nedaleko obchodního centra Palladium v samém centru metropole. Podle informací iDNES.cz už alternativci podepsali smlouvu. "Poprvé v historii s námi bylo jednáno jako rovní s rovnými," uvedl Jan Němec.

Malou radost z nových občanů má starosta starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). "Žádný starosta by asi nebyl nadšený, ale je to výsadní právo vlastníka," řekl ČTK.

Pomoc od muže, jehož firma dostala rekordní pokutu

Majitel domu Petr Svinka podle anarchistů není příznivcem squatingu, ale uvědomuje si, že pro českou společnost je nepřítel squater i podnikatel v kravatě. "Nabídl pomoc, aby ukázal, že i podnikatel je schopen vstřícného jednání a nesdílí konformní představy šedého průměru české veřejnosti," uvedli squateři ve svém kanálu na sociální síti Twitter.

Majitel objektu Petr Svinka předává klíče mluvčímu squaterů Janu Němcovi

Majitel objektu Petr Svinka předává klíče mluvčímu squaterů Janu Němcovi

Petr Svinka se s Kocábem zná z hudební branže, v které se v minulosti pohyboval. V roce 1994 například uspořádal koncert slavné skupiny Pink Floyd. Ze squaterů ve svém domě strach nemá. "Je na čase, aby občané začali ostatní vnímat ne podle toho, jak vypadají, ale podle toho, co za nimi stojí," uvedl podnikatel.

Svinka je předsedou představenstva společnosti Bau-invest Soukenická 12. Tato firma dostala v lednu pokutu 1,2 milionu korun za to, že bez povolení vybourala část historického domu v centru metropole. Je to nejvyšší peněžitý trest, jaký kdy pražští památkáři uložili.

Pražská developerská firma odmítá, že se v klacisistní budově zvané Pět kostelů, kde staví hotel, dopouštěla něčeho protiprávního.

Zrušte Kocábovo ministerstvo, vyzvala Řápková

Ministra Kocába za podporu squaterů tvrdě zkritizovala chomutovská primátorka Ivana Řápková. Podle ní soustavně škodí svými činy slušným občanům. Řápková také vyzvala ke zrušení ministerstva pro lidská práva.

"Stejně jako v Chomutově, tak i v Praze se ministr postavil za lidi, kteří pravidelně porušují zákon a obtěžují okolí. Bude-li neustále podněcovat v lidech smýšlení, že každý, kdo porušuje zákony a soužití, se dočká ministerské podpory, pak je tento úřad zbytečný a škodlivý," uvedla Řápková.

Vystěhování Milady provázely potyčky

Squatery v úterý vystěhovali pracovníci agentury, kterou si najal správce vily Milada, Úřad pro informace ve vzdělávání. Důvodem údajně byly stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu.

Někteří obyvatelé squatu odmítli dům opustit a na několik hodin se zabarikádovali na střeše. Akci provázely potyčky squaterů a policie. Tři policisté byli zraněni a čtyři squateři zadrženi.

Příznivci alternativního stylu života od násilného vystěhování posledního pražského squatu organizují demonstrace. Nejviditelnější jsou v Praze, sešli se ale i například v Bratislavě. Další se uskuteční v sobotu odpoledne na pražském Palackého náměstí - jediném místě v metropoli, kde se může demonstrovat i bez předchozího úředního povolení.

"Budeme tam mimo jiné vystavovat fotografie z vyklízení Milady," řekl iDNES.cz zástupce squaterů Jan Němec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video