Komořané odmítají cestovat jemenskými letadly, firma zrušila spoje

  • 4
Jemenská letecká společnost pozastavila na neurčitou dobu lety mezi San'á a francouzskou Marseille. Reaguje tak na protesty Komořanů, kteří odmítali nastupovat do strojů aerolinií Yemenia po úterní nehodě airbusu u Komor. Společnost už kvůli tomu musela zrušit dva lety.

"Nemůžeme zajistit lety do a z Marseille, aniž bychom ohrozili pasažéry a personál. Odsuzujeme to, že je období smutku poznamenáno nepřijatelných chováním, které ohrožuje pátrání po příčinách katastrofy a které brání přepravě rodin obětí do Maroni," uvedla Yemenia ve svém prohlášení.

Komořané ve Francii tvrdí, že tragédie byla jen otázkou času. "Yemenia byla ta nejlevnější ze všech špatných společností a na tuto destinaci (Moroni) má téměř monopol," řekl agentuře Reuters Farid Soilihi, předseda skupiny, která si říká SOS - Cestování na Komory".

Komořané žijící ve Francii protestují proti jemenské společnosti přímo na letišti v Marseille. Například ve středu se pokusili zabránit startu dalšího stroje, ten musel nakonec odstartovat z jiného terminálu. "Budeme cestovat na lodích. Nechceme, aby nás na Komory dopravovala společnost Yemenia," prohlásil jeden z protestujících.

Bahia Bakari se svým otcem Kassimem v letadle francouzské vlády, které ji dopravilo z Komor zpět do Francie (2. července 2009)Dívku z airbusu přivezl zpět do Francie vládní speciál

Přestože neumí moc plavat, přežila na moři dvanáct hodin

Rozhodnutí o pozastavení letů padlo ve čtvrtek po čtyřech hodinách vyjednávání mezi společností, letištěm v Marseille a zástupci tamní komunity Komořanů. Ti prosazovali zrušení letů do San'á nebo přerušení aspoň na celé léto.

Po dobu jednání bylo v letištní hale asi 100 protestujících, kteří byli odhodláni zůstat přes noc, pokud dosáhnou svého. Přišel je uklidnit policista, který je ujistil, že prezident Nicolas Sarkozy chce pro pozůstalé vypravit zvláštní letadlo. Aerolinky vrátí cestujícím peníze za letenky zakoupené na dobu přerušení letů.

Airbus 310 letěl v úterý z jemenské metropole San’á do města Moroni na Komorách. Pár minut před plánovaným přistáním se zřítil do moře. Někteří cestující započali svou cestu už v Paříži či Marseille, odkud přiletěli do jemenského hlavního města a tam přestoupili na letoun, který se později zřítil.

Záchranáři stále pátrají po zříceném jemenském airbusu. (1. července 2009)

Záchranáři stále pátrají po zříceném jemenském airbusu. (1. července 2009)

Proč letadlo havarovalo zatím stále není jasné, letoun se pokoušel o přistání ve špatném počasí. Černou skříňku, která by měla pomoci objasnit příčiny tragédie, záchranáři stále hledají.

Jemenský stroj byl v provozu 19 let a měl za sebou téměř 52 tisíc letových hodin. Ve Francii na něm v roce 2007 našli závady, takže nesměl do Francie. Jemenské aerolinie tenkrát byly kvůli tomu vyšetřovány, hrozilo jim zařazení na takzvanou černou listinu společností, jež nesmějí létat do Evropské unie. - více o spekulacích ohledně špatného technického stavu zříceného airbusu si přečtěte zde

Po nehodě u Komor chce Evropská komise prosadit vytvoření nejen evropské, ale celosvětové listiny nebezpečných linek.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue