Michael Kocáb vyjednává u vily Milada v Praze - (30. června 2009) | foto: MF DNES

Kocáb: Tím, že squateři žili v Miladě, udržovali její hodnotu

  • 1486
Kdyby squateři z vily Milada nevylezli na střechu, ministr pro lidská práva Michael Kocáb by se jejich situací vůbec nezabýval. "Vždy vstupuji do akcí, kde jsou v ohrožení lidská práva nebo lidské životy," vysvětluje. Nepřímo tak dokazuje, že taktika squaterů u něj slavila úspěch.

Proč pomáháte právě squaterům?
Nepomáhám squaterům, pomáhám v situacích, kdy je to potřeba. Ti lidé vyšplhali na střechu, která byla v dezolátním stavu, pod nimi najatá bezpečnostní agentura a do toho déšť. Hrozilo nebezpečí, že dojde ke katastrofě, že se někdo z nich třeba zřítí ze střechy. A to by si přeci nikdo normální nemohl přát. Věřím, že kdyby tam stál jakýkoli jiný politik, rozhodl by se stejně. Nabídl by jim, že se pro ně pokusí najít řešení.

squateři dostali nabídku na bydlení

Neznámý člověk jim chce vyjít na půl roku vstříc

Rozumím tomu správně, že pokud by na střechu nevylezli, žádnou nabídku by od vás nedostali?
Určitě ne. Vždycky vstupuji do akcí, kde jsou v ohrožení lidská práva nebo lidské životy. O tom, co se na Miladě děje, jsem se dozvěděl až v okamžiku, kdy ti lidé stáli na střeše. Myslím, že se mi podařilo tu situaci vyřešit ku prospěchu všech zúčastněných.

S tím nejspíš mnoho lidí nebude souhlasit. Proč by měl ministr hájit squatery před vystěhováním?
Já jsem přeci nebránil vystěhování objektu. Naopak. Přispěl jsem k tomu, aby squateři Miladu opustili. Lidé z okolí by mi měli poděkovat, že z vily zmizeli. Nesnažím se hájit squatery a nesouhlasím s principem, jakým se ti lidé domáhali řešení, ale na druhou stranu mají pravdu v tom, že objekt nebyl zapsaný v katastru nemovitostí a předtím, než se do něj nastěhovali, byl deset let prázdný. Tím, že v domě žili, vlastně udržovali jeho hodnotu.

vymohli si jednání s majitelem vily

Desítky squaterů a jejich příznivců protestovaly v centru Prahy před sídlem Ústavu pro informace ve vzdělávání

Na čem jste se nakonec se squatery konkrétně domluvil?
Jednání trvalo tři hodiny, byl u toho i šéf pražské policie Martin Červíček. Společně jsme došli k tomu, že squaterům pomůžeme sehnat alternativu - náhradní objekt. Už během dneška se ozval jeden člověk s tím, že jim poskytne ubytování. Vystěhovaní si ho půjdou prohlédnout. Pokud objekt nebude vyhovovat, pomůžu jim s hledáním jiného, jak jsem slíbil. Mám pro ty lidi pochopení. I pro jejich alternativní kulturu. Většina z obyvatel Milady jsou mladí a inteligentní lidé. Měli bychom být shovívaví.

Kolik toto alternativní řešení bude stát a odkud na něj budete čerpat prostředky?
Squaterům jsem neslíbil, že jim koupím nové bydlení. Slíbil jsem jim jen pomoc a jednání. Žádnou budovu nemám a ani jim žádnou ze státních peněz pořizovat nemůžu a nehodlám. Jak vidíte, už se našel člověk, který je jim ochotný pomoci. A daňové poplatníky to nebude stát ani korunu.

squateři Chystají trestní oznámení

Mluvčí squaterů Jan Němec z iniciativy Freedom Not Fear odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz

Nebojíte se kritiky za to, že pomáháte squaterům najít střechu nad hlavou v okamžiku, kdy ji po povodních postrádají desítky lidí?
Nebojím, protože pomáhám potřebným. Střecha nad hlavou je důležitá pro každého člověka. Když strávím tři nebo čtyři hodiny se squatery a nabídnu jim pomoc, je to nesrovnatelné s pomocí, kterou dostanou lidé postižení povodní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue