Íránský lékař popsal poslední chvíle dívky, která vykrvácela před kamerou

  • 43
Íránský lékař, který se na teheránské ulici pokoušel zachránit krvácející Nedu, poprvé promluvil. "Stál jsem metr od ní a vypadalo to, jako kdyby kulka explodovala uvnitř její hrudi," řekl v rozhovoru pro BBC a potvrdil, že ji zasáhla střela milicionáře. Smrt Íránky natočili přátelé na mobilní telefon a video oblétlo díky internetu celý svět.

Doktor Araš Hidžází studuje na univerzitě v jižní Anglii. Minulou sobotu ale stál nedaleko náměstí Svobody v centru Teheránu, když vedle něj v kaluži krve vznikl symbol íránských nepokojů.

O tragické smrti Nedy Soltánové kvůli obavám o život poprvé promluvil až po návratu do Velké Británie. "Byl jsem tam s přáteli, protože jsme zaslechli, že se v centru odehrávají protesty, a chtěli jsme se podívat," popisuje Araš Hidžází, jak se dostal na sobotní demonstraci.

POZOR, DRASTICKÉ ZÁBĚRY:

Proti davu se rozjela zásahová jednotka na motocyklech, když Hidžází v davu zpozoroval Nedu se starším mužem, o kterém se později dověděl, že to byl její učitel hudby.

Zemřela za necelou minutu

"Pak začal zmatek. Policie házela na lidi slzné granáty a motorky se rozjely proti davu. Běželi jsme na křižovatku a ostatní zůstali stát. Nevěděli, co mají dělat," vypráví Hidžází.

"Zaslechli jsme výstřel. Neda v tu chvíli stála metr ode mě. Otočil jsem se a viděl, jak z její hrudi stříká krev. Byla v šoku a jen se dívala na svoji hruď. Pak upadla do bezvědomí," vzpomíná lékař.

ÚŘADY chtějí VZPOMÍNKy vymazat

Tuto fotografii Nedy uveřejnili uživatelé FlickruÍránská povolební revolta má svoji mučednici, která zemřela při demonstracích. Jmenuje se Neda. Studovala filozofii a bylo jí 27 let. Úřady příbuzným zakázaly uspořádat veřejný pohřeb. A nutí je i sundat z ulic smuteční plakáty. - více si přečtěte zde

"Běželi jsme k ní a položili ji na zem. Střela ji zasáhla hned pod krkem a z rány stříkala krev. Nikdy jsem nic podobného neviděl. Vypadalo to, jako když jí kulka explodovala přímo v těle. Pak jí krev začala téct i z úst a nosu," popisuje Hidžází dramatické chvíle.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V ÍRÁNU

Byly to „nejférovější“ volby za třicet let, oznámila íránská Rada dohlížitelů

"Tlačil jsem na ránu a snažil se zastavit krvácení, ale bohužel jsem nebyl úspěšný a za necelou minutu zemřela," vypráví lékař o posledních chvílích sedmadvacetileté studentky filozofie, která se stala mučednicí povolebních nepokojů.

Střílel milicionář, lidé ho na chvíli zadrželi

Hidžází si nejprve myslel, že výstřel přišel ze střechy. Za chvíli ale zpozoroval Músávího stoupence, jak zajali jednoho člena milicí basídž na motorce. "Lidé křičeli 'máme ho, máme ho'. Sebrali mu zbraň a vzali mu doklady, které prokázaly, že šlo opravdu o člena milicí. Lidé byli šílení a on křičel 'Nechtěl jsem ji zabít'," vysvětluje Hidžází.

Podle něj lidé netušili, co mají se zajatým milicionářem dělat, a tak ho pustili. Doklady mu ale nevrátili. "Jsou však lidé, kteří ho znají. Někteří lidé si ho také vyfotili," vypráví Hidžází.

Araš Hidžází se díky své výpovědi nyní sám dostal do nebezpečí. Podle svých slov se jen tak nebude smět vrátit zpátky do Íránu. "Bylo to těžké rozhodnutí, vyprávět tento příběh. Ona ale bojovala za základní lidská práva a já nechci, aby prolila krev zbytečně," poznamenal Hidžází. "Na ulici zemřela, aby něco řekla," dodal.

SMRT NEDY PODLE ÍRÁNU

- Podle íránských úřadů střelec zabil Nedu "omylem". Spletl si ji prý se sestrou jednoho z "teroristů", který byl nedávno zabit v Mázandránu. Slovem terorista Íránské úřady v tomto případě myslí člena íránské opoziční organizace Lidoví modžáhedové, která je nejsilnější exilovou opoziční silou. Usiluje o nastolení sekulární marxistické vlády a proti režimu šíitských duchovních vede ozbrojenou kampaň.

- Úřady moc dobře vědí, jaký fenomén se z Nedy stal. Proto se všemožně snaží "zahladit stopy". Rodině zakázaly uspořádat veřejný pohřeb. Státní média se o dívce nesmějí vůbec zmiňovat. A příbuzní museli sundat smuteční plakáty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video