Michael Jackson zemřel v Los Angeles po selhání srdce. | foto: Profimedia.cz

Michael Jackson jako jeden z mála změnil tvář populární hudby

Ať se to komu líbí či ne, Michael Jackson byl jednou z nejpodstatnějších osobností populární hudby. A jeho smrt, stejně jako smrt Elvise Presleyho či Johna Lennona, definitivně uzavřela jednu její kapitolu.

Absolutoria a prvenství Michaela Jacksona se počítají jen stěží. Jisté ale je, že právě jeho Thriller (1982) je s v tuto chvíli zhruba 109 miliony prodaných kusů komerčně nejúspěšnějším albem všech dob. Jeho Scream je s cenou 7 milionů dolarů nejdražším hudebním videoklipem v dějinách tohoto fenoménu.

Zpěvák Michael Jackson zemřel

Ve čtvrtek odpoledne místního času ho sanitka převezla do nemocnice v hlubokém kómatu. Padesátiletého zpěváka doma zradilo srdce. Záchranářům se ho nepodařilo oživit.

Jackson je také spolu s Beatles, Elvisem Presleym a Bingem Crosbym jedním ze čtveřice nejlépe prodávaných pop-umělců v historii. Mezi světově nejprodávanější se kromě Thrilleru dostala i další čtyři jeho studiová alba: Off The Wall (1979), Bad (1987), Dangerous (1991) a HIStory (1995).

Michael JacksonI když už od Jacksonových sedmi let věku, kdy se stal členem rodinné kapely The Jackson 5, se dal očekávat úspěch (k němuž jej prý velmi tvrdě cepoval otec Joseph) a ve druhé polovině 60. let bylo bratrské kvinteto jedním z kasovních trháků na soul zaměřené společnosti Motown, prvními opravdu velkými přelomy jeho kariéry se stalo jednak angažmá ve filmovém muzikálu The Wiz na motivy Čaroděje ze země Oz (1978), jehož hudbu produkoval Quincy Jones, jednak sólové album Off The Wall (1979).

Sice šlo už o páté Michaelovo sólové album, právě to jej ale vykoplo vysoko do světových žebříčků. Svou podstatnou roli na něm sehrál bezpochyby právě původem jazzman Quincy Jones, který se stal šedou eminencí jeho největších úspěchů. Především však následujícího titulu Thriller (1982).

Na něm se Jacksonovi s Jonesem podařilo vytvořit dokonalý popový model pro 80. léta, postavený na podnětech z černé hudby, ale uzpůsobený uchu především bílého posluchače - podobně, jako když první průkopníci rokenrolu uzpůsobili pro masový vkus černé elektrické blues. Výsledkem bylo nejen nejprodávanější album všech dob, ale také nesmrtelné hity Billie Jean, Beat It či Wanna Be Startin´ Somethin.

Michael Jackson ThrillerMimořádně podstatnou složkou Thrilleru byla jeho vizuální stránka. Nejen prezentace typické "měsíční chůze" při koncertech (kterou údajně Jackson ukradl Jamesi Brownovi, jak si často sám "král funky" stěžoval), ale především příspěvek do právě se rodící nové klipové kultury pod taktovkou MTV.

Právě v tomto oboru je Jacksonovi právem přisuzována jedna z nejpodstatnějších rolí.

Michael Jackson |MTV Music

Právě 80. léta přiřkla Michaelu Jacksonovi titul "Krále popu", který mu zůstal až do smrti, jakkoli se občas zdálo, že se jej (zejména v posledních letech) snaží za každou cenu pozbýt. V roce 1984 získal osm cen Grammy, byl pozván do Bílého domu, o rok později napsal spolu s Lionelem Richiem píseň We Are The World, jejíž charitativní nahrávky se (v produkci nikoho jiného než Quincyho Jonese) zúčastnil prakticky každý, kdo v americké populární hudbě něco znamenal.

Na umělecký i komerční úspěch pět let po Thrilleru navázalo album Bad, na které navázalo dvouleté koncertní turné. V té době už se Jacksonova pověst přenášela z kulturních rubrik na stránky bulváru a více či méně podložené zkazky o jeho kyslíkových stanech, desítkách plastických operací (zdůvodňovaných snahou co nejvíce se vizuálně přiblížit idolu Diany Ross) či bělení kůže pohříchu začaly senzacechtivé publikum zajímat víc než samotná hudba.

Přesto si "Král popu" nemohl na neúspěch v žádném případě stěžovat. I jeho následující alba, byť kvalitativně nižší úrovně, stále dosahovala vysokých čísel prodejnosti. Až v roce 1993 Jacksonovu kariéru, působící jako zcela neohrozitelná, výrazně narušilo nařčení ze sexuálního zneužívání třináctiletého chlapce Jordana Chandlera a z něj vyplývající dlouholetá soudní řízení.

Michael Jackson s dětmiTento problém, na který se nabalila další obvinění, plus komplikovaný soukromý život ovlivnily Jacksonovu kariéru umělecky a do jisté míry i komerčně, byť dvojalbum HIStory, jehož polovina sestávala z největších dosavadních hitů a druhou půli tvořily nové písně včetně duetu se sestrou Janet Scream, zaznamenalo velmi slušný ohlas.

I když Jackson pošramocenou pověst napravoval horečnatou charitativní činností, k níž měl blízko odjakživa, album Invincible bylo - samozřejmě v kontextu zpěvákovy "ligy" - spíše propadákem.

Rok 2008 Jacksonovu kariéru, jak se zdálo, opět nastartoval. Zpěvák reedicí připomněl čtvrtstoletí od vydání Thrilleru a především oznámil návrat na koncertní pódia.

Mezi 13. červencem 2009 a 6. březnem 2010 měl odehrát - vzhledem k oslavě svých padesátin symbolických - padesát koncertů v londýnské O2 areně. Bylo vyprodáno, vstupenky si koupilo kolem jednoho milionu fanoušků. Svůj idol však už neuvidí...

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.