Senátoři si pohrávají se sesazením Klause kvůli Lisabonu

  • 1449
Někteří senátoři začali přemýšlet, jak sesadit prezidenta Klause, který otálí s podpisem Lisabonské smlouvy. "Sepisuji oficiální výzvu, aby prezident dokument podepsal. Pokud odmítne, je na čase jednání poslanců a senátorů o tom, že je Václav Klaus nezpůsobilý vykonávat svůj úřad, a smlouvu za něj podepíše premiér," říká senátorka ČSSD Alena Gajdůšková.

Zákonodárcům došla trpělivost poté, co Klaus v úterý v rozhovoru pro Radiožurnál oznámil, že bude nadále vyčkávat a rozhodnutí, zda klíčovou reformní smlouvu podepíše, udělá až jako poslední státník v Evropě. "Já určitě spěchat nebudu," řekl. - více o prezidentově stanovisku čtěte zde

Klaus porušuje ústavu, míní někteří právníci

Na to, aby parlament zbavil prezidenta dočasně pravomocí, stačí, když se většina přítomných poslanců a senátorů usnese, že Klaus "nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat". Tímto důvodem může být i otálení s podpisem smlouvy, potvrdili právníci, které MF DNES oslovila. Klaus podle nich porušuje ústavu.

Jak sesadit prezidenta

Existují tři možnosti, jak prezidenta zbavit funkce:

1. Senátoři mohou prezidenta žalovat u Ústavního soudu pro velezradu. Soud ho pak může zbavit funkce.

2. Pokud prezident nemůže úřad vykonávat, smí být odvolán usnesením Sněmovny a Senátu.

3. Prezidenta se lze "zbavit" i zvláštním ústavním zákonem, který mu zkrátí funkční období.

Podle ústavy má prezident Lisabonskou smlouvu bezodkladně podepsat. "Z ústavy neplyne, že prezident má právo veta vůči ostatním nejvyšším orgánům státu. Jinak bychom mohli být považováni za jakousi absolutní monarchii," říká bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl, jeden z autorů naší ústavy.

"Kladením podmínek jako by si Václav Klaus psal svou vlastní ústavu, což je absolutně nepřijatelné. Za posledních dvacet let se český prezident do takového rozporu s ústavou ještě nedostal," dodává Cepl.

K podpisu smlouvy prezidenta nepřímo vyzval i současný šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kdyby senátoři dosáhli svého a zbavili prezidenta funkce, pravomoc ratifikovat Lisabonskou smlouvu by podle ústavy přešla na premiéra.

"Ano, je to jedna z možností. Prezident velmi výrazně porušuje ústavu," říká místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Krajní řešení opatrně připouští i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "V případě, že by prezident odmítl smlouvu podepsat, je možné o tomto kroku diskutovat. Do voleb se to ale stejně nestihne," říká.

Hrad se ve čtvrtek k iniciativě zákonodárců nevyjádřil.

Sehnat hlasy nebude jednoduché

Sehnat potřebné hlasy by zřejmě nebylo snadné. Prezidentský "impeachment" odmítli například šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda, předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Prezident své váhání zdůvodňuje tím, že o smlouvě ještě nerozhodli Irové ani polský prezident, a čeká také na to, jak náš Ústavní soud rozhodne o stížnosti některých senátorů. Ti namítají, že je Lisabonská smlouva neústavní. I když senátoři o své stížnosti mluví už měsíc a půl, podají ji zřejmě až v srpnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video