Waldemar Matuška se svou rodinou - manželkou Olgou Blechovou a synem Waldemarem

Waldemar Matuška se svou rodinou - manželkou Olgou Blechovou a synem Waldemarem | foto: Míla Lepší

Komunisté vymazali Matušku ze slovníků. Nahradili ho tři Rusové

  • 163
Tři Matvejevové – ruský revolucionář, ruský malíř a ruský zoolog - nahradili českého zpěváka Waldemara Matušku v encyklopedii, když v roce 1986 emigroval. "Cenzuře, která nás provázela, jsme se v soukromí smáli. Jako připomínku té schizofrenie jsem si schovala nikdy nevydanou stránku s Matuškovým heslem," říká tehdejší redaktorka vydání Eliška Chrobáková.

Ve stejných dnech, kdy oblíbený zpěvák v­roce 1986 emigroval z komunistického Československa, vyrobila tiskárna čtvrtý díl Malé československé encyklopedie s hesly začínajícími M až Pol. Soudruzi ve vedení KSČ, roztrpčení Matuškovým odchodem, se na poslední chvíli rozhodli zpěváka ze slovníku vymazat.

Matušku vyprovodily žluté růže

Při rozloučení zazpívala vdova společně s K.T.O.

Waldemar Matuška a Olga Blechová - zákulisí koncertu k 75. narozeninámon-line z obřadu

Podrobná on-line reportáž

Walda byl nádherný člověk

Přátelé a kolegové vzpomínají

StB pátrala

Šla po Matuškovi už třicet let před emigrací

Naštěstí pro ně stránky ještě nebyly svázané, takže se znovu tiskl jen arch s šestnácti stranami včetně té, kde byl původně Matuška. "Encyklopedie měla náklad dnes stěží uvěřitelných 120 tisíc výtisků," říká tehdejší redaktorka encyklopedie Eliška Chrobáková.

Šlo tedy o opravdu náročnou operaci: na dvanáct řádků původně věnovaných Matuškovi putovali tři pro komunisty bezproblémoví Rusové. Chrobáková si jednu nikdy nepoužitou stránku s Matuškou schovala. Teď, po Matuškově nedávné smrti, ji poskytla MF DNES.

V době, kdy Waldemar Matuška emigroval, jí ovšem bylo 28 let. V nakladatelství Československé akademie věd se tehdy učila, jak správně sestavovat encyklopedie. Musela si pamatovat i to, které lidi nepohodlné režimu do svazků nedat, a naopak které komunisty vyzdvihnout.

Bylo těžké sepsat náhradní stránku encyklopedie bez Waldemara Matušky, když vám to ÚV KSČ narychlo přikázal?
Ani ne. Z Velké sovětské encyklopedie se tam dodali nějací tři Matvejevové, kteří vydali na stejný počet řádků jako jeden Matuška. Opravili jsme to asi za hodinu, docela nahonem. Jak oprava zpozdila celé vydání, to nevím. Znovu se tiskla takzvaná "šestnáctka", tedy arch se šestnácti stranami.

Zmizelý Matuška

Po Matuškově emigraci bylo staženo několik jeho filmů, nebyl slyšet ani zpěvákův hlas.
Kdyby tisíc klarinetů
Už během natáčení protiválečného muzikálu sbírali komunisté na Matušku udavačské zprávy.
Chalupáři
K seriálu nazpíval úvodní píseň, jeho hlas po emigraci zmizel, zůstala jen melodie orchestrionu.
Noc na Karlštejně
Muzikál zmizel kvůli Matuškově postavě kyperského prince.

Rychle se vzpomínka na Matušku vytratila i z jeho bytu, který obsadil prorežimní hudebník František Janeček.

Proč vadil Matuška, když třeba režisér Miloš Forman, který také emigroval, ve slovníku zůstal?
Odchod Matušky, to byla pro režim v té době čerstvá rána. Pokud jde o Formana, o něm se vedly debaty, jestli má být uveden jako americký režisér českého původu, nebo jako český režisér působící ve Spojených státech. Nakonec tam nemá národnost vůbec.

Museli jste za podobných okolností vymazávat nebo přepisovat ještě někoho jiného?
Jednou se třeba stalo, že jsme dávali encyklopedické heslo jednoho slovenského básníka a byla u něj poznámka, že "v díle vyjadřoval svůj vztah k Sovětskému svazu". Pak následoval výčet jeho sbírek a hned první byla: "Nenávidím a miluji". Hned mě upozornili na to, že takhle heslo zůstat nemůže. Nebo se jindy zjistilo, že komunistický soudruh Antonín Kapek je hned vedle hesla "kapavka", takže se muselo vymyslet něco mezi. Bylo to heslo "kápě". Heslo Masaryk nesmělo být delší než heslo Marx. Vyndávala se i fotka jihokorejského hlavního města Soulu, když už nebyla k mání fotka severokorejského Pchjongjangu. Nakonec se tam dala mapa poloostrova.

Co by se stalo, kdyby Waldemar Matuška emigroval až ve chvíli, kdy už by byla celá encyklopedie svázaná?
Podle toho, jak by se šéfové báli. Asi by šla do stoupy a bylo by ohroženo vydání dalších dílů, protože svazek s Matuškou byl čtvrtý ze šesti.

Vy jste měli nějaký písemný seznam "zakázaných a problémových" osob jako pomůcku?
Ne, ale podléhali jsme autocenzuře. A všechny stránky četl ředitel encyklopedického institutu Štěpánek a nad ním ještě nějaký poradce Jana Fojtíka, tajemníka ÚV KSČ přes ideologii. Několikastupňová kontrola všechno zachytila. Do vydání se tak nic závadného nedostalo.