Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rány po kůrovci si šumavská příroda zhojí sama, přesvědčují správci parku

  12:50
Nejméně 800 z celkem 1 900 hektarů lesa, které v nejpřísněji chráněné části Národního parku Šumava napadl kůrovec, už dokázala sama příroda obnovit. Správa parku to zjistila z takzvaných ortofotomap, tedy kolmých leteckých snímků. Jedná se o údaje za dobu existence parku, tedy za osmnáct let.

Loni kůrovec napadl přibližně 230 tisíc metrů krychlových dřeva. "Letos počítají odborníci s podobným množstvím ve zhruba sedmi hlavních lokalitách. Bude záležet především na letním rojení kůrovce a na průběhu počasí," říká šéf národního parku František Krejčí.

Správci parku třetím rokem pokračují ve svém unikátním projektu likvidace kůrovce substancí houby. Metodu používají ochránci od orkánu Kyrill.

Uschlé stromy zničené kůrovcem  v oblasti Šumava Březník.

Letos poprvé látku aplikovali už před jarním rojením. Je to první rok, kdy tento postup použijí po celou sezonu.

Spory ohledně toho, jak moc kůrovec ničí šumavské lesy, se táhnou roky. Nezřídka se do nich zapojují politici. V poslední době například bývalý premiér Miloš Zeman. Ten uvedl, že by Národní park Šumava nechal zrušit. Podle něj se totiž jedná o podnik, který nechává ladem ležet stovky hektarů napadených stromů.

Odmítat kácení není zhoubou, říká vedení parku

Pokud v Národním parku Šumava zamíříte na Březník a pohled stočíte na kopec Luzný, ozdobený nazaměnitelnou kamennou čepičkou, spatříte současně po levé straně Malou a Velkou Mokrůvku, pokrytou smutně stojícími odumřelými smrky. Některé turisty přepadne hrůza při pohledu na rozměr zkázy způsobené kůrovcem.

Vedení národního parku však stejně jako některé starousedlíky pohled neznepokojuje. Ředitel parku František Krejčí hned argumentuje čísly a dokazuje, že odmítat kácení v nejcennějších zónách, kde řádí kůrovec, není pro oblast zhoubou.

Uschlé stromy zničené kůrovcem  v oblasti Šumava Březník.

Šokovaná z ploch uschlých stromů je například Monika Poláková, kterou redaktorka MF DNES ve středu zastihla pod rozhlednou Poledník. Na Šumavu přijela na týdenní dovolenou s celou rodinou. "Nečekali jsme, že je to tu tak sežrané kůrovcem," uvedla mladá maminka. "Je to horor," přitakal její malý syn.

Žena si myslí, že by měli problém urychleně řešit odborníci. "Určitě by to neměli dělat politici, kteří to tu ani neznají a dělají si z tématu předvolební kampaň," naráží žena možná na nedávné vyjádření expremiéra Miloše Zemana, který se prý navíc chystá podat trestní oznámení na vedení parku a také na ministra životního prostředí.

Uschlé stromy zničené kůrovcem a již přirozeně vzniklý podrost mladými smrky v oblasti Šumava Luzný.

Podle slov Františka Krejčího nejsou čísla tak hrozivá, jak líčí politici. "Plochy se soušemi tvoří dnes dvě procenta výměry lesa národního parku. Za 18 let existence parku kůrovec v bezzásahových územích usmrtil zhruba 1 900 hektarů lesů," řekl šéf parku, jehož výměra je 68 tisíc hektarů.

Ze zmíněné napadené části však park loni 800 hektarů převedl zpět do kategorie lesních ploch, protože tato část už se stačila zmladit. To znamená, že je tam dostatek mladých stromů. "Vycházíme z přesných leteckých snímků," doplnil Krejčí.

Ke kritikům správy parku patří starostové šumavských obcí. Ti dokonce sepsali petici za to, aby se i v nejcennějších lokalitách kácelo a kůrovec se tak nerozšířil ještě více.

Člověkem, kterého František Krejčí nemusí přesvědčovat o tom, že v první, nejcennější zóně se napadené stromy nemají kácet, je ředitel hotelu Srní a člen rady národního parku Václav Sklenář. "Uschlé stromy, které si vzal na starost kůrovec, byly na Šumavě odjakživa. Lidé tu na ně byli zvyklí, tato divokost k šumavské přírodě vždycky patřila, přečtěte si Karla Klostermanna," uvedl Sklenář.

Aleš Kučera z národního parku ukazuje kůrovcovou kalamitu a přirozené zalesňování bez zásahu člověka nedaleko Březníku.

Podle jeho slov dnes napadené lokality děsí lidi proto, že jsou zvyklí na uměle udržovaný hospodářský les.

Cyklistka, kterou jsme potkali na cestě v blízkosti Březníku, byla stavem zdejších lesů také poněkud otřesena. "Tohle je mrtvý les, to se nedá srovnat s Boubínským pralesem, ten je živý," uvedla.

Důležitá pomoc půdě

Na místě, kde se kůrovec do Šumavy skutečně hodně zakousl, jsme tak získali v podstatě už třetí názor laiků. A co na to říkají odborníci? "Teď musíme alespoň deset dvacet let vydržet a dívat se na soušky, ale až se les zmladí, bude pohled úplně jiný," prohlásil lesník z vedení národního parku Aleš Kučera.

Jeho odpověď na to, proč nezasahovat v nejcennějších zónách proti kůrovci kácením, ale jen lapači nebo odkorňováním stromů, zní poměrně logicky: "Na pole musíme vozit hnůj a zaorávat i další organickou hmotu, například slámu, abychom udrželi úrodnost půdy. To samé ale musíme dělat v lese. Právě soušky, které se časem rozpadnou, jsou tímto hnojivem. Nově vyrostlé stromy jsou potom zdravější, lokalita vykazuje větší rozmanitost rostlinných a živočišných druhů," vysvětlil Kučera.

Podle slov Františka Krejčího je nutné dbát o kvalitu půdy i z jiného důvodu. V minulosti totiž šumavské lesy trpěly smogem, který k nám putoval z německého Schwandorfu. Díky odsíření před 17 lety se situace sice zlepšila, ale porosty jsou stále zeslabené.

Uschlé stromy zničené kůrovcem  v oblasti Šumava Březník.

Starý a nový pohled

To, že se lépe daří lesu, kde se nechává dřevní hmota, se podle Krejčího v učebnicích socialistického lesnictví, které bylo izolované od toho západního evolučního, neobjevilo. "To se dostává do učebnic až v posledních letech," líčí ředitel národního parku.

Podle evolučních lesníků je kůrovec přesným indikátorem zeslabených stromů, které když uschnou, je nutno je nahradit vitálnějšími jedinci. Jsou dvě cesty: napadené stromy pokácet nebo nechat vše na přírodě, která se o semena, jejich vyklíčení a růst postará sama. Kučera má jasno: "Proč to dělat za přírodu, když ta si dokáže poradit sama," uvedl jeden ze dvou evolučních lesníků národního parku.

Územím bez zásahů je dnes právě to v okolí Březníku, kde navazuje náš národní park na bavorský. Jak tu tedy bojuje sama příroda s kůrovcem? Jakousi demarkační čárou je podle Kučery cesta od hájenky na Březníku na Roklanskou hájenku, kam ovšem turisté nemohou. Ve středu nás sem lesníci pustili, abychom rozdíl viděli.

Po pravé straně se zasahovalo proti kůrovci kácením, vlevo jsme viděli stromy uschlé nastojato. Mezi nimi jsou však metrové i dvoumetrové nové smrčky, na první pohled v dostatečném počtu, o které se postarala příroda sama.

Uschlé stromy zničené kůrovcem a již přirozeně vzniklý podrost mladými smrky v oblasti Šumava Březník.

Zmlazení v podobném rozsahu je vidět i vpravo od cesty, ale s tím rozdílem, že zde chybí organická hmota uschlých stromů. "Tady kácení přišlo na obrovské peníze, stromy se odtud dostávaly i vrtulníky," zdůraznil Krejčí.

Ten musí odpovídat i na dotazy některých starostů a politiků, proč národní park vůbec vznikal v místech, kde vlastně není původní les. Po obrovské kalamitě v roce 1870 totiž vznikla většina šumavských lesů umělým vysazením rychle rostoucí a tím pádem ziskovější monokultury smrku.

"Zatímco Krušné a Jizerské hory vzaly kvůli smogu z chemiček a elektráren za své, šumavské lesy si zachovaly zelený charakter," uvedl Aleš Kučera jeden z důvodů, proč by podle něj měl na Šumavě zůstat národní park.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...