Roman Kreuziger (v zeleném) v čele pelotonu během sedmé etapy závodu Kolem Švýcarska. | foto: Reuters

Kreuziger se v sedmé etapě Kolem Švýcarska rval o vítězství, skončil druhý

• 11
Český cyklista Roman Kreuziger skončil druhý v sedmé etapě Kolem Švýcarska. V závěrečném sprintu byl lepší pouze Lucemburčan Kim Kirchen.

Dvě etapy před koncem závodu, na kterém Kreuziger obhajuje celkové prvenství, zůstal na průběžném čtvrtém místě.

Český závodník se rozhodl k nástupu v závěrečném stoupání čtyři kilometry před cílem. Dokázal vyhrát horskou prémii na Vallorbe Juraparc, setřást vítěze páté etapy Michaela Albasiniho, přesto mu dílčí prvenství nebylo dopřáno.

Podívejte se na Kreuzigerův nástup v 7. etapě Kolem Švýcarska:

Ze zrychlující početné skupiny favoritů se na posledních stovkách metrů odpoutal Lucemburčan Kim Kirchen a předstihl i nejlepšího českého cyklistu.

Kreuziger dojel s odstupem dvou sekund druhý, dalších pět sekund ztráty nabrali ostatní jezdci z čela klasifikace. Ve žlutém trikotu se nadále drží Slovinec Tadej Valjavec.

"V první chvíli jsem byl samozřejmě naštvaný, protože jsem měl na kiláku a půl k dobru 17 vteřin a 170 metrů před cílem jsem ještě byl sám. Ale nedá se nic dělat. Posledních 700 metrů byl silný protivítr a Kirchen měl výhodu, že jel delší dobu ve skupině. Navíc mi moc nenahrávalo tohle počasí, které mi vyloženě nesedí. Takhle přijít o vítězství je dost kruté, ale nejsem první ani poslední, komu se to přihodilo," povzdechl si Kreuziger na svém webu.

Pokus o etapové vítězství měl lídr stáje Liquigas naplánovaný. "Buď já, nebo Zaugg jsme to chtěli zkusit, abychom vydělali nějaké vteřiny na Cancellaru. Kdybychom ten kopec jeli rovnoměrným tempem, tak přijel s námi. Zkusil jsem to v momentě, kdy Schleckovi spadl řetěz a nástup nevyšel Klödenovi," dodal.

Na cyklisty čeká v sobotu etapa se závěrečným stoupáním do Crans-Montany, v neděli pak rozhodne individuální časovka na 39 kilometrů v okolí Bernu.

Výsledky

7. etapa (204 km): 1. Kirchen (Luc.) 4:56:41, 2. Kreuziger (ČR) -2, 3. P. Velits (SR), 4. Zaugg (Švýc.), 5. Capecchi (It.), 6. Cancellara (Švýc.) všichni -7.

Průběžné pořadí: 1. Valjavec (Slovin.) 28:07:15, 2. Cancellara -9, 3. Zaugg -14, 4. Kreuziger -31, 5. Klöden -45, 6. Martin (oba Něm.) -51.