Wilson Kipketer a Jarmila Kratochvílová, světoví rekordmani v běhu na 800 metrů.

Wilson Kipketer a Jarmila Kratochvílová, světoví rekordmani v běhu na 800 metrů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když Železný zkusí osmistovku, běžečtí rekordmani budou házet oštěpem

  • 13
Jarmila Kratochvílová má zlomený malíček na noze. A Wilson Kipketer by musel běžet bos. Nebýt toho, dva světoví rekordmani na osmistovce by si prý zaběhli svou trať v rámci Zlaté tretry. Příští rok by si na ostravském mítinku však mohli zaházet oštěpem. A místo nich by běhal oštěpařský rekordman Jan Železný.

"To je docela zajímavá výzva. V předprogramu bych to zkusil. Ale musel bych trochu potrénovat, abych neudělal úplnou ostudu. A jsem docela zvědavý, kolik by Wilson a paní Kratochvílová hodili," říkal Železný, ředitel mítinku.

Podívejte se na rekord Wilsona Kipketera

Kipketer, světový rekordman na osmistovce pod širým nebem i v hale, na střední škole závodil v desetiboj. "Takže s oštěpem mám trochu zkušenosti. Můj cíl by tu byl padesát metrů. Anebo aspoň půlka Janova světového rekordu," říkal s úsměvem Kipketer.

Wilson Kipketer

Narozen 12. prosince 1972. Světový rekordman v běhu na 800 metrů venku i v hale a na 1000 metrů v hale. Pochází z Keni, ale jako student odjel na výměnný pobyt do Dánska, kde si později zažádal o občanství. Byl vládce osmistovky, třikrát vyhrál titul mistra světa, tři roky v řadě vydržel neporažen, přesto nikdy nevyhrál olympiádu.
V roce 1996 nemohl reprezentovat právě kvůli změně občanství. V roce 2000 protaktizoval závod
a skončil stříbrný.

To Jarmilu Kratochvílovou oštěpařský nápad úplně nenadchnul. "Měla jsem potíže už při zápočtu ve škole. Koulí jsem z místa házela asi 12,50, sílu jsem měla, ale neumím oštěpařskou techniku."

A tak by Železnému navrhla jiný souboj. Aby vyrazil na osmistovku a zastavil se v čase 1:53,28, tedy v hodnotě jejího světového rekordu. Ukázalo by se, kolik by mu scházelo do cíle. "A já bych pak do ruky vzala oštěp," dodala Kratochvílová.

Jejímu světovému rekordu bude letos už 26 let, Kipketerovu 12 roků. Ani jeden z nich o něj dnes v Ostravě téměř jistě nepřijde. Kratochvílová měla původně sledovat, jak její čas bude atakovat Keňanka Pamela Jelimová, avšak vítězka Zlaté ligy a olympiády je z formy.

"Budu klidnější," řekla Kratochvílová. Každou rychlou osmistovku prožívá. Také u televize měří mezičasy. "Stopky mám i s sebou v Ostravě. Pořád je musím mít v ruce. Bez nich člověku něco chybí. Je to nějaké běžecké a trenérské postižení," dodá osmapadesátiletá Kratochvílová.

Koučovala mistryni světa Ludmilu Formanovou a stále připravuje mladé závodníky na stadionu v Čáslavi. Nikde jinde než v Česku si neumí svůj život představit. To šestatřicetiletý Kipketer pochází z Keni, ale přebývá v Kodani a Monaku. "Mým čtvrtým domovem je celý svět, protože cestuji opravdu hodně. Žiju v pohybu."

Jarmila Kratochvílová

Narozena 26. ledna 1951. Světová rekordmanka
v běhu na 800 metrů venku a na 400 metrů
v hale. Je dvojnásobnou mistryní světa z roku 1983, na olympiádě v roce 1980 získala stříbro. "Cením si ho možná víc než zlata z mistrovství světa," říká. Na hry 1984 do Los Angeles nemohla kvůli bojkotu, takže též ona je bez zlata. Jako trenérka dovedla Ludmilu Formanovou k titulu mistryně světa v hale i venku.

Trojnásobný mistr světa je vyslancem Mezinárodní atletické federace IAAF. "Podporujeme atlety v západní Africe a teď i tréninkové centrum na Jamajce, kde vyrostl Usain Bolt. Běžci z těchto oblastí 800 a 1500 metrů moc neběhají. Pak se vydáme do Asie. Chceme, aby byli kvalitní běžci na středních tratích všude po světě," plánuje Kipketer.

Také pomáhá atletům s mentální přípravou. Zájemcům poradí, jak se připravit na mistrovství světa v Berlíně či v dlouhých cyklech na olympiády v letech 2012 nebo 2016.

Pořád sám běhá, chystá se totiž na dva pětikilometrové běhy a možná okusí i půlmaraton. "Ale denně naběhám tak pět šest kilometrů. To je legrace, nedá se tomu říkat trénink." Na osmistovce by si však troufl i na čas 1:49. Jeho světový rekord je 1:41,11.

Ani Kratochvílová se své vášně nevzdala. Jen teď kvůli zlomenému malíčku běhat nemůže. "Nikdy nechodím moc pomalu. Vylétla jsem, zadrkla o dveře. Byla to strašná pecka. Bolelo to a bolí, čtyři týdny jsem ani nemohla chodit, natož běhat. Dostanu se jen do pantoflí," líčila Kratochvílová. "Pak mi došlo, jak je to strašné, když musím jen chodit a nemůžu se rozběhnout. Běh je pro mě pořád to nejkrásnější."

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž