Íránský duchovní vůdce nařídil vyšetřit údajné volební podvody

  • 66
Nejvyšší íránský duchovní vůdce, ajatolláh Chameneí, nařídil Radě dohlížitelů prošetřit nařčení z podvodů během prezidentských voleb. Rada chce vydat svůj verdikt do 10 dnů. Íránský ministr vnitra dnes zakázal plánované protesty příznivců Músávího a umírněný kandidát je raději odložil. Demonstranti se přesto v Teheránu sešli.

Ajatolláh Chameneí vítězství staronového konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda nejprve přivítal. Íránce vyzval, aby ho podporovali, a přívržence kandidátů, aby se vyvarovali "provokativního chování".

Dnešní nařízení nejvyššího íránského duchovního označila agentura AP za "neuvěřitelný obrat nejmocnějšího muže Íránu".

Na Teherán se kvůli regulérnosti voleb snesla kritika a metropoli zachvátily nepokoje. Umírněný kandidát Mír Hosejn Músáví, který skončil za Ahmadínežádem, podal proti výsledkům oficiální protest a žádá jejich anulování. Později se k němu přidal i další kandidát - konzervativec Mohsen Rezáí, který skončil na čtvrtém místě.

Íránští kritici režimu poukazují na to, že ani v Íránu nejsou k dispozici detailní údaje o výsledcích v jednotlivých okrscích, což podporuje podezření z volebních podvodů.

Ahmadínežádův sok chce anulování voleb

Írán zatýkal členy opozice

Pochybnosti nad regulérností voleb vyjádřily i některé světové velmoci. Například americký viceprezident Joe Biden odpověděl v televizi NBC na otázku, zda Ahmadínežád skutečně vyhrál volby: "Tím, jak zakazují projevy, jak potlačují davy, jak zacházejí s lidmi, to opravdu vypadá, že tam jsou reálné pochyby."

Německo, jeden z nejdůležitějších obchodních partnerů Íránu, zase vyzvalo velvyslance Teheránu, aby hlasování vysvětlil. "V tuto chvíli se díváme směrem k Teheránu s velkým znepokojením. Existuje mnoho zpráv o volebních podvodech," prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmer.

Francie zase zkritizovala brutální zásah proti demonstrantům. Podobně zareagovala Evropská unie, která vyzvala Írán, aby se vyhnul násilí při zásazích proti protestujícím. "Doufám, že se bezpečnostní složky vyhnou násilí. A doufám, že opravdu prozkoumají všechny stížnosti proti neregulérnosti (voleb)," řekla komisařka pro vnější vztahy EU Benita Ferrero-Waldnerová.

Naopak představitelé Iráku, Afghánistánu a Venezuely Ahmadínežádovi už pogratulovali.

Novináři: Volby nebyly demokratické

Reportéři bez hranic vyzvali svět, aby výsledky prezidentských voleb v Íránu neuznal. Organizace kritizuje hlavně cenzuru a pronásledování novinářů. Íránská policie podle ní zadržela čtyři reportéry, o dalších 10 novinářích nemá organizace zprávy. Ti měli v Íránu problémy, buďto se museli ukrýt, nebo byli zatčeni.

"Demokratické volby jsou takové, během nichž mohou média svobodě monitorovat volební proces a vyšetřovat podezření z podvodu. Ale ani jedna z podmínek nebyla během znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda  splněna," uvedli Reportéři bez hranic ve svém prohlášení. Na volby v Íránu nemohli dohlížet nezávislí pozorovatelé a zahraniční novináři prý nemohli k protestujícím stoupencům Músávího.

Hlavní kandidát opozice Mír Hosejn Músáví
Mír Hosejn Músáví

Z Madridu přišla zpráva, že íránská vláda vyzvala tým španělské televize TVE, aby dnes opustil Írán. Televize informovala o protestech. Na problémy zakoušené při krytí událostí z Íránu si stěžovaly také dvě německé televize ARD a ZDF i britský zpravodajský tým z BBC.

Zákaz protestů v ulicích Teheránu

Mír Hosejn Músáví v neděli svolal na dnešní odpoledne další protesty. Jeho stoupenci v neděli v Teheránu rozdávali letáky s pozvánkou na odpolední poklidný pochod z náměstí Engheláb v centru města na náměstí Azadí. Teherán ale protesty nepovolil. Do ulic přesto vyrazili protestující nespokojení s Ahmadínežádovým vítězstvím a střetli se s jeho příznivci.

Protesty v Íránu pokračují

Stoupenci opozice se střetli s příznivci Ahmadínežáda

V ulicích Teheránu a dalších větších měst zuřily nepokoje už od soboty, kdy bylo oznámeno vítězství Mahmúda Ahmadínežáda. Írán podobné protesty nezažil posledních třicet let.

Příznivci Músávího zapalovali auta a popelnice, policie proti nim tvrdě zasáhla obušky a slzným plynem. Některé demonstranty pozatýkala.

V cele skončilo na 170 stoupenců reformního kandidáta, mezi nimi například bratr bývalého umírněného prezidenta Chatámího, který chtěl původně kandidovat proti Ahmadínežádovi, či bývalí náměstci ministra vnitra a ministra zahraničí. Všichni jsou členy hlavních reformátorských skupin, které podporovaly Músávího.

Mahmúd Ahmadínežád při proslovu svým stoupencům (14.6.2009)
Mahmúd Ahmadínežád

K budově teheránského soudu dnes dorazilo asi 200 příbuzných zatčených příznivců Músávího a domáhalo se jejich propuštění. Jedna z matek, kterou policisté uhodili obuškem, volala: "Přiveďte mi mé dítě. Můžete mne bít, jak chcete, ale přiveďte mi dítě!" Mnozí příbuzní zřejmě ani neví, kde jejich blízcí v tuto chvíli jsou.

Opoziční deník Músávího dnes nevyšel

V Íránu dnes také nevyšel opoziční deník Kalamí sabz, který v květnu založil liberální kandidát prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví. "Zástupci vlády v každé tiskárně dohlížejí na to, co hodlají jednotlivé listy otisknout, a vyřazují celé články nebo jejich části," řekl agentuře AFP pod podmínkou zachování anonymity jeden ze zástupců íránského tisku. - přečtěte si Ahmadínežád po volbách ještě víc škrtí média, vypudil zahraniční reportéry

Teheránem o víkendu neotřásaly jen protesty, Ahmadínežád v neděli přichystal oslavy svého vítězství. Jeho proslov v ulicích metropole sledovaly desetitisíce příznivců, kteří zablokovali ulice Teheránu. Staronový prezident už předtím řekl, že se země nevzdá jaderného programu a samotné vyjednávání o něm prý "patří minulosti".

Prezidentské volby v Íránu

Íránci projevili o páteční prezidentské volby rekordní zájem, k urnám dorazilo 85 procent z 46 milionů oprávněných voličů. Vysoká účast podle analytiků nahrávala reformnímu kandidátovi Músávímu, očekával se přinejmenším těsný souboj s Ahmadínežádem. Jeho přesvědčivé vítězství se ziskem více než 62 procent hlasů tak bylo velkým překvapením. - více o pátečních volbách v Íránu se dočtete zde
Músáví
, který získal necelých 34 procent, volby označil "za nebezpečnou šarádu, která může zavést zemi k tyranii". Ahmadínežád v televizním projevu manipulaci s hlasy odmítl, volby podle něj byly "svobodné a zdravé".
Jeho vítězství podpořil ajatolláh Chameneí, duchovní vůdce Íránu. Vyzval přívržence všech kandidátů, aby se vyvarovali "provokativního chování". Ke klidu vyzval v sobotu i Músáví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video