Hokejisté Pittbsurghu se radují ze zisku Stanley Cupu.

Hokejisté Pittbsurghu se radují ze zisku Stanley Cupu. | foto: Reuters

Pittsburgh překvapil favorizovaný Detroit a slaví zisk Stanley Cupu

• 73
O úspěchu či neúspěchu devítiměsíčního hokejového válčení mezi mantinely NHL v podání týmů Detroitu a Pittsburghu rozhodoval jediný zápas. Sedmý duel finále Stanley Cupu nakonec přinesl radost do tábora Pittsburghu, který po rozhodujícím vítězství 2:1 oplatil Detroitu loňské finálové zklamání. Ze stříbrného poháru se raduje také český útočník Petr Sýkora.

Hokejisté Pittsburghu dokázali jako teprve třetí celek v historii NHL zvítězit v sedmém zápase finále Stanley Cupu z pozice hostujícího celku.

Z prvního triumfu Penguins v play-off od roku 1992 se raduje také český útočník Petr Sýkora. Plzeňský rodák, kterého do rozhodujícího finále nepustilo zranění nohy, získal svůj druhý Stanley Cup, poté co v roce 2000 slavil s New Jersey Devils.

Klíčové vítězství Pittsburghu vystřílel útočník Maxim Talbot, jenž ve druhé třetině dvakrát překonal Chrise Osgooda. Na jeho první trefě se asistencí podílel Jevgenij Malkin, který tak potvrdil své vítězství v produktivitě ze základní části i v play-off.

Ruský reprezentant ve vyřazovacích bojích posbíral 36 bodů (14+22) ze 24 utkání a byl oceněn Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.

První dvacetiminutovka klíčový úvodní gól nepřinesla

Posledních sedm sedmých zápasů ve finále Stanley Cupu dotáhly vždy do vítězného konce týmy, které se radovaly z úvodní branky. Zahajovací třetina však nic nenaznačila poté, co skóre zůstalo 0:0.

Prvních deset minut, které zakončila akce třetí formace Pittsburghu se střílejícím Jordanem Staalem, bylo odehráno ve velkém tempu hodném důležitosti daného duelu. Vše se ovšem obešlo o velké šance na obou stranách.

Změnu mohla přinést 12. minuta, ve které se faulem provinil domácí bek Brad Stuart. Dvakrát zkoušel střelecké štěstí Malkin, skóre ale stále zůstalo nezměněno. Po skončení přesilovky se hra vrátila do původních kolejí. Čas rychle plynul, pouze když byly na ledě třetí formace, měl mírně navrch Pittsburgh. Útok Jordana Staala totiž dokázal předčít formaci Darrena Helma.

Detroit poprvé pořádně zahrozil až v 17. minutě, kdy se Valtteri Filppula prodral před Marc-Andre Fleuryho. O minutu později pak Fleury ještě vychytal lapačkou zkušeného Kirka Maltbyho, který se na chvíli ocitl sám před brankou po vyhraném buly v útočném pásmu.

Talbot šokoval Joe Louis Arénu, Crosby si poranil koleno

Čekání na gól ukončil hned v úvodu druhé třetiny Pittsburgh. Běžela 22. minuta, když obránce Brada Stuarta za brankou Red Wings odzbrojili napadající Maxim Talbot s Jevgenijem Malkinem. Ruský útočník bruslí přikopl puk před branku a Talbot sřelou mezi betony Osgooda rozjásal své spoluhráče.

V 25. minutě nebezpečně pálil po vyrovnání dychtící Darren Helm. Krátce na to se o zakončení pokoušel i bek Brian Rafalski. Jeho pokus byl ale zablokován a do brejku se dostal hostující Matt Cooke. Na stavu 0:1 to ovšem nic nezměnilo.

O pouhou minutu později Johan Franzén trefil u mantinelu Sidney Crosbyho, který se s bolestivou grimasou odebral na střídačku. Kapitán Pittsburghu si poranil levé koleno, načež další ránu Penguins utrpěli o pouhých pár vteřin později. Na trestnou lavici se totiž posadil obránce Hal Gill. Početní převaha Detroitu přinesla šance Zetterberga a Lidströma, brankář hostí Fleury však své spoluhráče podržel.

Také po vypršení trestu Gilla se do ofenzivy tlačili zejména Red Wings. V 31. minutě se ale z rychlého protiútoku a přečíslení 2 na 1 podruhé v zápase prosadil Maxim Talbot. Útočník Pittsburghu překonal Osgooda střelou do horního rohu branky - 0:2.

Bez zraněného Crosbyho hrající Pens v 36. minutě málem přišli i o svou druhou hvězdu. Darren Helm si totiž ve středovém kruhu pro vhazování počíhal na Jevgenije Malkina, kterého tvrdým zákrokem poslal nekompromisně k ledu. Ruský forvard ale vše přežil bez úhony. Detroit nadále usiloval o první gól, střely Samuelssona a Lidströma nicméně bez problémů pozorný Fleury zpacifikoval. Jednička Penguins si navíc poradila také v závěrečném tlaku domácích před druhou sirénou.

Snížení Ericssona a tyč Kronwalla Detroitu na vyrovnání nestačilo

Závěrečné dějství zahájil Detroit velkým tlakem a vynutil si faul Marka Eatona. Holmström s Gillem se přetlačovali před brankovištěm Fleuryho, střely Hossy a Lidströma si ale cestu do sítě nenašly. Obranná hra Pittsburghu následně domácí hokejisty téměř vůbec nepouštěla do prostoru před branku. Red Wings se tak uchylovali ke střelbě od modré čáry a čekali na dorážky.

Deset minut před koncem řádné hrací doby se na ledě opět objevil Sidney Crosby. Zvládl však pouze krátké střídání a poté opět přihlížel hře ze střídačky. V 54. minutě se mu ovšem nabídl smutný pohled, když Detroit ze svého tlaku vytěžil kýžený gól. Puk putoval od Jiřího Huldera k Lidströmovi, který přihrávkou vybídl ke střele Jonathana Ericssona. Fleury se sice rychle přemístil, puk mu však pouze škrtl o lapačku a zapadl za jeho záda do sítě - 1:2.

V 58. minutě se po tvrdých soubojích u mantinelu v útočném pásmu Detroitu dostal ke střele bek Nicklas Kronwall a trefil horní tyč. V dalším průběhu už Red Wings pokračovali ve hře s šesti hráči v poli po odvolání Chrise Osgooda.

K příležitosti na vyrovnání se ale propracovali až v závěrečné vteřině duelu, kdy střelu Zetterberga dorážel Lidström. Fleury mu ale skvělým zákrokem zabránil ve skórování. Poprvé od roku 1992 tak slaví zisk Stanley Cupu hokejisté Pittsburghu Penguins.

Výsledek:

Finále Stanley Cupu:

Detroit-Pittsburgh 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
 54. Ericsson (Hudler) - 22. a 31. Talbot. Střely na branku: 23:18. Konečný stav série: 3:4.