Martin Bursík a Kateřina Jacques sledují sčítání hlasů v restauraci. (7. června 2009) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Po Bursíkovi ustupuje do pozadí i Jacques, zelení hledají nové tváře

  • 285
Strana zelených se bude muset v podzimních volbách obejít bez dvou nejvýraznějších politických osobností. Kateřina Jacques se rozhodla následovat Martina Bursíka. Podle Lidových novin se ani ona na podzim neobjeví na kandidátce zelených. Připustila, že se možná časem vzdá i funkce místopředsedkyně strany.

"Rezignaci jsem nabídla už na pondělním jednání předsednictva. Oni s tím ale zásadně nesouhlasili s poukazem, že pokud rezignuje nejsilnější figura, a tou je náš předseda, tak rezignace dalšího člena, notabene místopředsedkyně strany, by nyní vedení příliš oslabila. To jsem akceptovala s tím, že nebudu kandidovat v nadcházejících volbách," řekla Lidovým novinám Kateřina Jacques.

Zároveň připustila, že zvažuje i rezignaci na funkci místopředsedkyně. Důvodem jejího rozhodnutí jsou prohrané eurovolby.

Odchod dvou výrazných tváří může být pro stranu osudný. Podle politologa Josefa Mlejnka totiž straně chybí schopný politik.

"Bursík se snažil dosáhnou svých cílů silou, postupně ze strany vylučoval a nakonec tam zůstali on a Kateřina Jacques sami, nikdo jiný už tam vlastně není, kdo by byl schopný. Liška je asi potenciálně schopný politik, ale na politického lídra... to je pro něho asi příliš těžký úkol," řekl Mlejnek iDNES.cz.

Zelení hledají nové tváře i mimo vlastní řady

Odchod Jacques z politického výsluní potvrdil iDNES.cz jeden z členů předsednictva zelených Martin Ander. "Zmiňovala se, že o něčem takovém uvažuje, takže to pro mě není překvapení. Ale pokud vím, definitivní rozhodnutí v té věci zatím neudělala."

Podle Andera ale tyto výrazné tváře zelených nemizí, pouze ustupují do pozadí. "Jak Martin Bursík, tak Katka Jacques zůstávají poslanci, budou členy poslaneckého klubu, budou mluvit za Stranu zelených. (...) Rozhodně bych to nepovažoval za ztrátu tváří," řekl s tím, že prostor dostanou jiné osobnosti, které ve straně nepochybně jsou, ale byly v mediálním stínu těchto dvou.

O nových tvářích by se veřejnost měla dozvědět během následujících několika týdnů, až začne strana zveřejňovat kandidátky jednotlivých krajů do předčasných sněmovních voleb. Mezi nimi by se mohli objevit i politici, které veřejnost zná, ale ne ve spojitosti se Stranou zelených. "Určitě budeme sahat i mimo vlastní řady," řekl Ander, ale víc neprozradil.

Strana se musí rozhodnout, jak dál

Stranu zelených v čele s Ondřejem Liškou, jenž nahradil Martina Bursíka, nyní čeká několik důležitých jednání. Na nich se rozhodnou, jakým způsobem stranu dovedou k předčasným volbám. Dnes večer se sejde předsednictvo, na neděli je naplánované mimořádné zasedání republikové rady. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na jednání rady příští sobotu.

Bývalý ministr Liška se zatím odmítá k současné situaci ve straně vyjádřit. Podle všeho se ale budou muset zelení rozhodnout nejen, jakým způsobem povedou předvolební kampaň a koho postaví do čela kandidátek, ale také o tom, jestli se před volbami spojí s jinými stranami. Uvnitř strany se také ozývají hlasy po sjednocení.

"Je potřeba, aby tady byla zřetelná vůle od těch lidí, kteří stranu mají vést. (...) Ti by měli prokázat hodně úsilí sjednotit znovu zelené hnutí pod jednu hlavičku, aby kandidovala jen jedna strana. Musí vymyslet způsob, aby nedocházelo ke tříštění hlasů voličů. To je úkol číslo jedna," míní člen zelených Matěj Stropnický.

Stropnický naráží na to, že ve straně vznikla opozice - Demokratická výzva v čele s vyloučenou Danou Kuchtovou. Další vyloučená rebelka Olga Zubová si zase založila Demokratickou stranu zelených. Obě jsou s Liškou ochotny jednat.

"Jsme opozice, která je ochotna zapomenout staré křivdy, nerýpat se v tom a začít znovu od nuly," řekla iDNES.cz Kuchtová.  

Podle Andera ani Bursík nezůstává po rezignaci mimo dění. Společně s Liškou například jedná s Karlem Schwarzenbergem (Schwarzenberg je nestraník, ale do vlády byl nominován za Stranu zelených, pozn. red.), kterého chce do své nové strany přetáhnout Miroslav Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video