Do bytů neonacistických špiček vtrhla policie, deset lidí zadržela

  • 1465
Policie provedla domovní prohlídky u lidí podezřelých z organizování neonacistického hnutí a deset jich zadržela. Kriminalisté zasahovali v bytech v Praze, Plzni, Čáslavi a na jižní Moravě. Zaměřili se především na organizátory rasistických koncertů a členy hudebních skupin šířících rasovou nenávist.

Kriminalisté ráno zaklepali na dveře několika desítek bytů. "Nějaká realizace ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu proběhla," řekla iDNES.cz mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

"Deset podezřelých jsme zadrželi, byly proti nim zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z propagace neonacismu," doplnil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Podle České televize byla akce připravována několik měsíců. Státní zástupce podle informací iDNES.cz policii povolil prohledat byty špičkám militantního Národního odporu. Některé z nich detektivové ÚOOZ podle advokátky Kláry Slámové, jež některé z neonacistů obhajuje, také policisté zadrželi.

Nedaleko policejní stanice v pražské Bartolomějské ulici, kde probíhaly výslechy, demonstrovalo proti zásahu asi třicet pravicových radikálů. Protestující se shromáždili v blízké ulici Na Perštýně.

Protestující se rozešli na Václavském náměstí

Na místě byli policejní těžkooděnci, antikonfliktní tým a novináři. Mezi demonstranty byly známé tváře nacionalistické scény, Filip Vávra, Lucie Šlégrová, Erik Sedláček či Patrik Vondrák.

Podle ČTK se objevil také Tomáš Kebza, kterého soud letos v březnu poslal do vězení za propagaci a podporu hnutí, které vede k potlačování práv a svobod člověka, a to v souvislosti s prvomájovou demonstrací v Brně v roce 2007.

Protestující se sešli v šest hodin odpoledne a za občasného skandování hesel "svobodu" a "odpor" setrvali v blízkosti policejní stanice asi dvě hodiny. Přesouvali se podél stanice jen tehdy, když policisté mezi budovami komplexu převáděli zadržené.

Poté, co televize odvysílaly z místa živé vstupy do svých večerních zpravodajských relací, se protestující za doprovodu policie přesunuli na Václavské náměstí, kde se rozešli.

Policie provedla domovní prohlídky u lidí podezřelých z organizování neonacistického hnutí

Policie prohledala také jeden obchod v Praze Vysočanech, v němž jeho majitel údajně "pod pultem" prodává rasistická CD. V provozovně operovalo přibližně šest detektivů z ÚOOZ.

Filip Vávra, bývalý vůdce Národní odporu, Lidovým novinám řekl, že policie zadržela několik desítek lidí. "Třeba jenom na Jihlavsku se to týkalo asi dvaceti lidí. Policejní razie začala v pět hodin ráno převážně v Praze a Hodoníně," sdělil LN Vávra.

POlicie kvůli extremismu posiluje

Na severu Čech a Moravy zřídila nové speciální jednotky

Neonacisté sami k policejnímu zásahu zveřejnili další podrobnosti. Do bytů jejich soukmenovců prý vtrhli policisté v kuklách. "Celá akce je dalším účelovým útokem na opozici stojící proti současnému systému, útokem, který diriguje otevřeně sionistická vláda Žida Jana Fischera," píší na svých webových stránkách.

V Praze se kriminalisté zajímali třeba o Lukáše Roda, Viléma Farkače, zpěváka skupiny Vlajka a Attack či Martina Fraňka, organizátora neonacistických koncertů v Česku.

Franěk v roce 2006 pořádal v Dražicích na Táborsku jeden z největších koncertů posledních let, na který přijely asi tři stovky neonacistů. Před několika měsíci pak Franěk dostal podmínku za podíl na organizaci demonstrace Národního odporu v Brně v roce 2007. - o soudu čtěte zde

Policisté vyslechli i advokátku Slámovou. Podle ní si přišli pro údajné autory rasistických článků na internetu a organizátory neonacistických koncertů. "Zajímalo je, co se dělo na koncertech, kde jsem dělala právní dozor. Nic závadného jsem tam neviděla. Navíc jsem vázaná mlčenlivostí," sdělila Slámová iDNES.cz.

Přátelé zadržených a jejich sympatizanti se na 18. hodinu svolávali esemeskami před známý objekt pražské policie v Bartolomějské ulici. V sousední ulici podle reportéra iDNES.tv stojí skupina přibližně dvaceti lidí, mezi nimi i Filip Vávra, který organizoval návštěvu bývalého člena Ku-Klux-Klanu Davida Dukea v Praze.

Bývalý vůdce Národní odporu Filip Vávra (vlevo) u služebny ÚOOZ

U budovy pražské kriminálky v Bartolomějské ulici se srocují lidé, kteří nesouhlasí s akcí proti neonacistům. Vlevo stojí Filip Vávra.

Rozkaz přišel z Brna

Celou operaci dozoruje státní zástupce Brna-venkov. "Můžeme pouze potvrdit, že okresní státní zastupitelství pro Brno-venkov vykonává dohled nad trestním řízením, v rámci něhož policejní orgány vyšetřují blíže nespecifikované množství osob pro podezření z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv osob," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma.
 
Další podrobnosti podle něj v této fázi nelze sdělit. Státní zastupitelství odmítlo přiblížit místa, kde policie proti neonacistům zasahovala, a prozradit, čeho konkrétně se stíhání týká. Podobný postoj zaujali i kriminalisté.

V Hodoníně prý policisté přišli pro zpěváka skupiny Devils Guard Pavla Blinku. Název skupiny odkazuje na veterány SS, kteří po válce coby žoldáci nastoupili do francouzské cizinecké legie.

Skupina Devils Guard má v půlce srpna vystoupit na neonacistickém open air festivalu, takzvaném Dni svobody, který se má letos konat v okolí Prahy. S projevem na této akci chce vystoupit mimo jiné předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Jeho e-mail a telefon organizátoři uvádějí jako kontaktní.

Zásahová jednotka policie si údajně přišla i pro Michala Moravce z Českých Budějovic z neonacistické skupiny Imperium. Ten na sebe před časem upozornil soudem, před kterým stanul za výrobu rasistických nahrávek. - čtěte Za vyzývání k "bílé revoluci" hrozí hudebníkovi až osm let vězení

Podívejte se na reportáž o možném podvodu extremistů

Pokud by úředníci dělali, co měli, dvě české krajně pravicové strany - Dělnická a Národní - by zřejmě vůbec nevznikly. MF DNES zjistila, že první z nich pravděpodobně zneužila podpisy, které původně sbírali republikáni. A na podpisových arších druhé jsou stovky jmen sepsány stejným rukopisem. Podívejte se na investigativní reportáž MF DNES a iDNES.tv.

, ,

Nejlepší videa na Revue