Vystoupení Orbital patřilo v posledních letech k velkým lákadlům festivalu Glastonbury.

Vystoupení Orbital patřilo v posledních letech k velkým lákadlům festivalu Glastonbury. | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Planet Festival nabídl hudební špičky. Ty přilákaly tolik lidí co Eva a Vašek

  • 69
Táborský Planet Festival, jenž proběhl o uplynulém víkendu, měl z pohledu člověka, který se zajímá o dění na světové hudební scéně, dramaturgii snů.

Pro svůj návrat na scénu si ho zvolili Orbital, tedy jedna z nejslavnějších britských tanečních kapel, která až do ukončení činnosti v roce 2004 dlouhá léta patřila k hlavním hvězdám slavného festivalu Glastonbury. U nás vystoupili poprvé.

Výborný energický set aspirující na tuzemský koncert roku tu zahráli Klaxons, pionýři žánru nu-rave, který kombinuje britskou kytarovou tradici s postupy taneční muziky a výraznou stylizací. Jejich dva roky staré debutové album Myths of the Near Future podstatně ovlivnilo současný hudební vývoj. U nás vystoupili poprvé.

Naopak emocemi nabitou a dojemnou hodinku přichystali White Lies, kapela, která debutovala teprve letos v lednu, a to na čele britského prodejního žebříčku. U nás vystoupili poprvé.

Píseň Young Folks od švédského tria Petr Bjorn and John si před dvěma lety zamilovali autoři reklam a z televizí ji pískali i u nás. Jejich osvěžující, zvukově minimalistický, ale hudebnicky dotažený podivínský koncert byl sobotním zážitkem festivalu. A nepřekvapí, že i trio zde vystoupilo poprvé.

Stejně jako energičtí Baddies z anglického Essexu, kteří svou skladbou Battleships loni ovládli hitparádu televize MTV2, či charizmatická londýnská kytarovka The Boxer Rebellion, která si české fanoušky omotala kolem prstu.

Inspirace

V publiku se víc než kde jinde potulovali členové tuzemských kapel a poslouchali, jak to dělají jejich zahraniční kolegové.

Přes pečlivě připravený program, výbornou organizaci, čistotu areálu a takové detaily, jako je vstřícnost ochranky, se letošní ročník Planet Festivalu potýkal s nízkou návštěvností, již organizátoři odhadují na 3 500 příchozích za den. Tedy přibližně tolik, co za podobně nepřejícího počasí dorazilo o týden dřív pod Říp na koncert Evy a Vaška.

Na festival v Žamberku, kde ve stejném termínu vystupovali Chinaski, Divokej Bill, Walda Gang či Kryštof a mnoho dalších skupin, jež v následujících týdnech budou na některé z podobných tuzemských akcí hrát téměř každý víkend, přitom dorazilo na 12 tisíc lidí.

Organizátoři Planet Festivalu dostali od českých festivalových návštěvníků direkt na bradu: co se děje ve světě, nás nezajímá, chceme poslouchat pořád stejnou písničku.

Místo piva hledačství

Atmosféra Planet Festivalu je přitom již opakovaně unikátní. I letos se v publiku víc než kde jinde potulovali členové tuzemských kapel a zvědavě poslouchali, jak to dělají jejich úspěšní zahraniční kolegové. Čistě pivní charakter sborových zpěvů tisíckrát omletých refrénů na Planet Festivalu suplují pocity hudebního objevování a radosti z muziky samotné.

Klaxons

Je totiž bezesporu akcí, která dlouhodobě udává trendy. Pro příklad není třeba chodit daleko – díky loňskému ročníku je třeba jednou z hlavních hvězd letošního Rock for People britská taneční kapela Hadouken!

Podobně inspirativní by vlastně mohli být všichni headlineři ročníku letošního – žádný z nich totiž nezahrál špatně, a to přestože jsou všichni zvyklí na mnohem početnější davy pod pódiem.

"Oddychnou" si hudební fanoušci mohli třeba v sumo ringu.Foto na památku

Naopak – efektní set Klaxons, kteří představili i věci z očekávané desky, dokonce  může vejít do historie jako jedno z nejpovedenějších tuzemských festivalových vystoupení zahraniční hvězdy. Pokud byla letošní návštěvnost Planet Festivalu obecným projevem zdejšího zájmu o novou, čerstvou a kvalitní hudbu, je to velice smutná zpráva.

Zbývá jen doufat, že organizátoři nedostali finanční k. o. a letošní Planet Festival nebyl poslední. Bez něj by totiž česká festivalová mapa (až na světlé výjimky typu Bloc Party na Rock for People) byla neskonale trapná.

Hodnocení MF DNES: 90 %