Jiří Hudler slaví gól Detroitu

Jiří Hudler slaví gól Detroitu. | foto: Reuters

Detroit vrátil Pittsburghu úder a po jasné výhře má první mečbol

• 55
Můj dům, můj hrad. Hokejisté Detroitu vyslali Pittsburghu jasný vzkaz po ztrátě vedení a vyrovnání série na 2:2 na zápasy, když v domácí Joe Louis Aréně zvítězili hladce 5:0. Jednu výhru od obhajoby Stanley Cupu přiblížily Red Wings branky Daniela Clearyho, Valtteri Filppuly, Niklase Kronwalla, Briana Rafalského a Henrika Zetterberga, kterému asistoval Jiří Hudler.

Také po pátém pokračování finálové série play-off NHL 2009 si udržel neporazitelnost domácí tým.

Po jednoznačném výsledku 5:0 tak hokejisté Detroitu vedou již 3:2 na zápasy a o obhajobě Stanley Cupu mohou rozhodnout již v noci z úterý na středu.

Museli by ale na ledě Pittsburghu narušit zmiňovanou nadvládu domácího prostředí, k čemuž ovšem Red Wings budou moci využít i služeb Pavla Dacjuka.

Ruský útočník, jenž společně s krajany Alexanderem Ovečkinem a Jevgenijem Malkinem kandiduje na zisk Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče soutěže, se totiž vrátil v pátém duelu finále do sestavy Detroitu po dlouhé sedmizápasové pauze vynucené zraněním nohy.

Forvard s číslem 13 na zádech nakonec nevedl sám útočnou formaci, ale operoval na levém křídle elitní pětky Henrika Zetterberga. Se svým rozhodnutím mohl být kouč Mike Babcock spokojen. Švédský forvard byl totiž s bilancí (1+1) vyhlášen první hvězdou střetnutí a Dacjuk druhou, když si v letošní premiéře ve finále zapsal dvě asistence.

Výčet hvězd utkání pak podle výběru zámořských novinářů uzavřel brankář Chris Osgood, jenž na své druhé čisté konto letošních vyřazovacích bojů potřeboval 22 zákroků. Kromě bezchybné práce v brankovišti si navíc zkušený Kanaďan připsal i asistenci u druhé trefy z hole Valtteri Filppuly.

Cleary jediným střelcem zahajovacího dějství

Že po krátké pauze nic neztratil ze svého umění, Dacjuk všechny přesvědčil už ve 14. minutě. Ruský reprezentant zatáhl puk do útočného pásma a vybídl ke střele Daniela Clearyho - 1:0.

V úvodní třetině byl střelecky mírně aktivnější Pittsburgh s bilancí 10:8. Na pozorného Chrise Osgooda si však nikdo v dresu Penguins nepřišel. Svěřenci kouče Dana Bylsmy tak vyšli v úvodní třetině naprázdno poprvé z posledních jedenácti startů.

Detroit vyrovnal rekord play-off třemi přesilovkovými góly

Poté, co úvodní třetina více zaměstnala Osgooda, se musel v prostřední dvacetiminutovce činit pro změnu Marc-Andre Fleury. Talentovaný Kanaďan v brance Pittsburghu čelil v daném dějství 15 ranám, z nichž čtyři však skončily za jeho zády.

Na 2:0 Red Wings zvyšovali skóre v 22. minutě po akci Valtteri Filppuly. Asistence si připsali Marián Hossa a Chris Osgood. Svou nedisciplinovaností pak hosté Detroitu nabídli pojistit si výsledek.

Zkušení obhájci Stanley Cupu si takto velkorysou nabídku nenechali ujít a postupně v rozmezí necelých desíti minut druhé třetiny využili tři početní převahy, čímž vyrovnali rekord finále play-off NHL.

Fauly Penguins trestali Niklas Kronwall, Brian Rafalski a Henrik Zetterberg, kterému připravil palebnou pozici Jiří Hudler. Pro olomouckého rodáka, jenž jako jediný Čech aktivně zasahuje do letošního finále, to byl druhý bod proti Pittsburghu a celkově 11 (4+7) z 21 startů v play-off.

Fleuryho přišel utěšovat Sýkora

Po pěti inkasovaných gólech nahradil v brance Pittsburghu Fleuryho střídající Mathieu Garon. Zklamanou jedničku Pens pak na střídačku přišel povzbudit český forvard Petr Sýkora, jemuž se pod vedením kouče Dana Bylsmy nedostává důvěry.

Se 46 body (25+21) čtvrtý nejproduktivnější hráč Pittsburghu ze základní části Fleurymu dodával sebevědomí a nabádal jej, že ještě není konec série. Pro plzeňského rodáka však aktivní role v play-off skončila už po druhém duelu série s Washingtonem, od kdy jej v sestavě nahradil Miroslav Šatan. Sýkora tak stihl jen šest utkání (0+1) a zbytek play-off dosud absolvoval v roli nehrajícího náhradníka.

Finále Stanley Cupu

Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)

Branky a nahrávky:
14. Cleary (Dacjuk, Rafalski), 22. Filppula (Marián Hossa, Osgood), 27. Kronwall (Franzén, Zetterberg), 29. Rafalski (Dacjuk, Lidström), 36. Zetterberg (Hudler, Samuelsson). Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:9, navíc Lebda - Adams, Cooke, Talbot všichni 10 min. Využití: 3:0. Střely na branku: 29:22. Diváci: 20.066. Stav série: 3:2.

Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Cleary, Filppula, Marián Hossa - Franzén, Zetterberg, Dacjuk - Hudler, Helm, Samuelsson - Holmström, Draper, Maltby. Trenér: Mike Babcock.
Pittsburgh: Fleury (36. Garon) - Scuderi, Gill, Gončar, Orpik, Eaton, Letang - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.