Sidney Crosby právě vstřelil gól na 3:2, který byl nakonec vítězný

Sidney Crosby právě vstřelil gól na 3:2, který byl nakonec vítězný | foto: Reuters

Pittsburgh je zpět ve hře o Stanley Cup. Rozdílový gól zařídili Malkin s Crosbym

• 51
Hokejisté Pittsburghu dokázali zvítězit i ve druhém domácím zápase proti Detroitu a srovnali tak stav finálové série Stanley Cupu na 2:2. O vítězství Penguins v poměru 4:2 rozhodly branky Jevgenije Malkina, Jordana Staala, Tylera Kennedyho a Sidney Crosbyho. Rozdílovou trefu zařídil v 31. minutě posledně jmenovaný kapitán Pittsburghu.

Po čtyřech bezgólových zápasech play-off za sebou zažil útočník Sidney Crosby opět radost ze vstřelené branky.

Po skončení utkání měl ke všemu o důvod k radosti navíc poté, co právě jeho trefa byla ve čtvrtém pokračování finále Stanley Cupu mezi Pittsburghem a Detroitem nakonec rozdílovou. Penguins zvítězili 4:2 a srovnali stav série na 2:2, přestože po úvodních dvou kláních prohrávali 0:2 a mnozí odborníci je již odepisovali.

Crosby se prosadil v 31. minutě z rychlého protiútoku s Jevgenijem Malkinem, který v zápase také skóroval a pokračuje tak ve famózních výkonech v celé letošní sezoně. Vítěz kanadského bodování základní části NHL a zároveň lídr produktivity dosavadního průběhu play-off se zlepšil již na 35 bodů (14+21) z 21 startů a v historické tabulce poskočil ze 17. na 8. příčku.

Pittsburgh - Detroit; Draper (vpravo) a kouč BabcockRuský reprezentant tak figuruje po boku Douga Gilmoura (35 bodů - 92/93), Waynea Gretzkého (35 bodů - 83/84) a Mikea Bossyho (35 bodů 80/81). Za současné situace je navíc jisté, že Malkina čekají ještě minimálně dva finálové duely. Dá se tedy očekávat, že bude v historické tabulce produktivity v play-off ještě stoupat.

Jak Malkin, tak i Crosby ke všemu atakují ještě rekord v držení Waynea Gretzkého (1988) a Maria Lemieux (1991). Ikony kanadského hokeje dokázaly shodně ve čtrnácti duelech v play-off vyprodukovat více než jeden bod. Malkin s Crosbym se přitom letos takto prezentovali už ve dvanácti případech.

Malkin zařídil rychlé vedení, Detroit byl však aktivnější

Pittsburgh - Detroit; Crosby, Holmstrom

V zahajovací třetině finálového utkání s pořadovým číslem 4. se již po 72 vteřinách poroučel na trestnou lavici hostující bek Niklas Kronwall.

V následující početní převaze Pittsburgh poslal do vedení produktivní Malkin, když u pravé tyče Osgoodovy klece dorazil volný puk po předchozím pokusu Krise Letanga.

Za střelecky výrazně aktivnější Red Wings ovšem v 19. minutě gólem do šatny právem kontroval důrazný Darren Helm, kterému na pravém kruhu pro vhazování trestuhodně nabil na střelu rozehrávající obránce Rob Scuderi.

Pens třemi góly během šesti minut otočili vývoj

Pittsburgh - Detroit; Helm

U vyrovnávající branky na 1:1 jinak bezchybnému Marc-Andre Fleurymu stínil ve výhledu útočník Daniel Cleary. Podobně tomu bylo také v úvodu prostřední dvacetiminutovky, kdy obhájce Stanley Cupu poslal do vedení bek Brad Stuart.

Časomíra ukrojila ze druhé třetiny pouze 46 vteřin, když nenápadná rána Stuarta zapadla do sítě Penguins. Černou práci před brankovištěm tentokrát nikdo z hostujícího hokejistů nepředvedl, Fleurymu však nepochopitelně zastínili výhled vlastní spoluhráči. Červenat se musel zejména veterán Bill Guerin.

Když se v dalším průběhu na trestné lavici střídali Malkin s Brooksem Orpikem, vypadalo to s nadějemi Pittsburghu na zvrat hodně špatně. Na místo gólové pojistky Detroitu ale fanoušci k velkému překvapení viděli vyrovnávající gól Penguins. Do brejku se v oslabení dostal Jordan Staal, jenž se protlačil přes Briana Rafalského až před Chrise Osgooda a zaznamenal svou třetí trefu v play-off - 2:2.

Pittsburgh - Detroit; Crosby, Stuart, OsgoodKrátce po návratu vyloučeného Orpika navíc domácí udeřili potřetí. Přečíslení 2 na 1 ukázkově předvedli přihrávající Malkin a zakončující Sidney Crosby. Živou vodou polití hokejisté Pittsburghu pokračovali v nebezpečných akcích v útočném pásmu a zaskočeného soupeře v 35. minutě potrestali čtvrtou trefou. Tyler Kennedy odzbrojil Henrika Zetterberga a po rychlých přihrávkách od Chrise Kunitze a Sidney Crosbyho vsítil svůj první finálový gól.

Osgood vychytal další únik Malkina

Těsně před koncem druhé třetiny se na Osgooda ještě řítil sám Jevgenij Malkin, puk ovšem skončil v lapačce brankáře Detroitu.

Ze závěrečného dějství již stojí za zmínku snad jen velká šance Chrise Kunitze, který při power-play Red Wings nedokázal dostat puk do sítě z bezprostřední blízkosti prázdné branky. Zabránil mu v tom totiž hákující Niklas Kronwall.

Pátý zápas je na programu v noci ze soboty na neděli a bude jej hostit Detroit, jenž naposledy nastoupil opět bez Pavla Dacjuka a navíc i mladíka Justina Abdelkadera. Toho totiž nahradil uzdravený veterán Kris Draper.

pittsburgh - detroit 4:2

Branky a nahrávky: 3. Malkin (Letang, J. Staal), 29. J. Staal (Talbot,
Eaton), 31. Crosby (Malkin), 35. Kennedy (Crosby, Kunitz) - 19. Helm, 21. Stuart (Zetterberg, Rafalski). Rozhodčí: Joannette, McCreary - Miller, Morin. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 31:39. Třetiny: 1:1, 3:1, 0:0. Diváci: 17.132. Stav série: 2:2.

Pittsburgh: Fleury - Scuderi, Gill, Gončar, Orpik, Eaton, Letang - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Holmström, Filppula, Marián Hossa - Franzén, Zetterberg, Hudler - Cleary, Helm, Samuelsson - Leino, Draper, Maltby. Trenér: Mike Babcock.